Manželé Klausovi i designovaný ministr financí Jan Fischer čelí podezření z korupce. Ilustrační foto

Manželé Klausovi i designovaný ministr financí Jan Fischer čelí podezření z korupce. Ilustrační foto | foto: ČTK

Klausovi i Fischer budou vypovídat na policii. Čelí podezření z korupce

  • 431
Trestním oznámením kvůli korupci čelí nově jmenovaný ministr financí Jan Fischer i bývalý prezidentský pár Václav a Livia Klausovi. Podali je spolek Šalamoun a redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal. Podle spolku mohly být úplatkem dary ve výši 5,3 milionu korun, které v posledních dnech přišly na účet Fischerovy prezidentské kampaně.

Úplatky je podle nich ministerský post Fischera a místo velvyslankyně pro Klausovou. Získat je měli za jejich podporu Miloše Zemana ve volbách. "Vyzvali jsme městskou státní zástupkyni v Praze Janu Hercegovou, aby nechala prověřit podezření, že by náhlé poskytnutí 5,3 milionu korun designovanému ministrovi Fischerovi mohlo mít povahu poskytnutí a přijetí úplatku," objasňoval situaci spolek Šalamoun, který vede aktivista John Bok.

Miliony, které dorazily na transparentní účet neúspěšného prezidentského kandidáta, umožnily Fischerovi uhradit dluhy z kampaně ještě před středečním jmenováním vlády, ve které bude působit jako ministr financí (více o dluhu zde).

Doležal, který působí v týdeníku Reflex, uvedl své trestní oznámení na webu časopisu. Podle něj měla být korupcí podpora, kterou Fischer a Klaus na začátku roku přímo i nepřímo vyjádřili nynější hlavě státu v prezidentské volbě. "Vzhledem k tomu, že podpora Zemana od jmenovaných osob byla v přímém rozporu s jejich dřívějšími výroky a postoji, mám podezření, že vyjádření podpory bylo čistě účelové korupční jednání," míní Doležal.

Doležal odkazuje na precedent z případu exposlanců za ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy, kteří jsou nyní ve vazbě kvůli údajné korupci. Vrchní státní zastupitelství podle něj jejich stíháním nově definovalo, že politický handl je aktem korupce. "Zákon musí měřit všem stejně, proto žádám, aby popsané jednání bylo prošetřeno stejně důkladně jako kauza exposlanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře," dodal. Podle policie trojice poslanců složila mandáty za slib dalších výhod, hlavně funkcí ve státních firmách. Úplatek měl trojici poslanců slíbit končící premiér Petr Nečas (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video