Nový ministr Tomáš Chalupa se netají, že má názorově blízko k prezidentu Václavu Klausovi.

Nový ministr Tomáš Chalupa se netají, že má názorově blízko k prezidentu Václavu Klausovi. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Nový ministr Chalupa: puntičkář a klausovec, který ekologii neholduje

  • 127
Budoucí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má pověst pracovitého politika nedotčeného skandály. Politiku jej učil prezident Václav Klaus, s kterým Chalupu pojí například rezervovaný vztah k ekologům. I proto se očekává, že bude ministr pokračovat v kurzu svého předchůdce.

"Každý den jezdím do práce jinudy, abych zkontroloval, jestli je všude uklizeno. Například tráva by měla být maximálně osmicentimetrová. Nosím s sebou pravítko a přeměřuji ji. Běda, když má dvanáct! Hned volám povolaným. Klidně i v sobotu."

Takto popisoval starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa před čtyřmi lety časopisu Xantypa svůj puntičkářský přístup.

Dnes jako skoroministr životního prostředí o svých představách v novém resortu moc mluvit nechce, dokud se se vším neseznámí.

Ovšem příhoda z ranní cesty do úřadu může naznačit řešení ožehavého problému, jenž ho čeká - boj s kůrovcem na Šumavě. Spíše bude chtít těžit napadené stromy a vysazovat nové, než aby to nechal na divoké přírodě, jak si přejí ekologové.

Svým slovníkem "ekoteroristé" by nezapřel svého politického otce Václava Klause. "Musíme zajistit, že to nebude Brusel, občanská sdružení či ekoteroristé, kteří budou rozhodovat o tom, jakým životním stylem budou Evropané žít," zní Chalupův nejcitovanější výrok z ideové konference ODS před pěti lety.

Ve straně vždy platil za experta na zahraniční politiku. Jen shodou náhod tento šestatřicetiletý muž, který si potrpí na kvalitní oblečení a péči o svůj vzhled, teď míří do čela ministerstva životního prostředí.

Nastupuje sem po místopředsedovi ODS Pavlu Drobilovi, jenž musel resort opustit po skandálu jeho spolupracovníků, kteří na nahrávkách mluví o financování ODS a Drobilovy kariéry z peněz Státního fondu životního prostředí.

Nečas: Pokračování nedogmatického přístupu

Jaký tedy bude Tomáš Chalupa ministr? Stejně jako Drobil bude tento Klausův žák rozhodně dál směřovat v "ódéesáckém" kurzu, což od něj také čeká premiér Petr Nečas. "Chceme pokračovat v nedogmatickém, neideologickém přístupu," řekl v pondělí Nečas. Pro pověst vlády, která se mimo jiné sama nazývá antikorupční, bude důležitější sledovat, jak se vyrovná s aférou po Drobilovi.

Tomáš Chalupa

1974 - 3. června se v Praze narodil

1992 - vstoupil do ODS 1993 - redaktor Denního Telegrafu, dotáhl to na zástupce šéfredaktora 1993-96 - studium žurnalistiky, politologie a historie na UK

1994-2002 - studium práv na UK

1997-98 - mluvčí vlády

2002 - starosta Prahy 6

2010 - poslanec

"Přicházím do situace, se kterou nemám nic společného, což chápu jako výhodu. Nejsem aktérem žádných událostí ani sporů. Pověst ministerstva je otřesena, budu mu chtít vrátit důvěru veřejnosti," řekl včera Chalupa.

Slova zní sice líbivě, ovšem plánované kroky tomu zatím neodpovídají. Především Chalupa moc nepočítá s tím, že by zpátky do čela fondu vzal Libora Michálka. Ředitele fondu, který na korupci upozornil a za trest byl odvolán.

V paranoidní ODS je to zřejmě naprosto neprůchodné, ačkoliv Michálkův návrat žádají oba vládní partneři, TOP 09 i Věci veřejné.

Ekologická sdružení vidí Tomáše Chalupu jako člověka, jenž bude důsledně pokračovat v "odzeleňování" ministerstva.

"On je možná schopný úředník i nezkorumpovaný politik. Nicméně zřejmě plynule naváže na Pavla Drobila. Resort bude veden tak, aby nepřekážel průmyslu, zemědělství a dopravě a nedělal problémy," míní programový ředitel Greenpeace ČR Michal Komárek.

Chalupa odmítl post pražského primátora

Patrně nikdo nemůže pochybovat o tom, že Chalupa je obratným politikem. Stačí ho chvíli poslouchat a je zjevné, že ministerstvo dostane zkušeného rétora. Je otevřený a vychází z kanceláře mezi lidi.

Ani při sázení stromků, ani v hospodě a ani na plese v opeře nebude vypadat jako "Marťan". Kolegové ze strany o něm hovoří jako o pracovitém člověku, který táhl řadu projektů. A co je hlavní - má pověst slušného politika.

Podle jiných názorů je však mužem, který se vyhýbá střetům. Určitě však bude Chalupa i zkušený stratég, který dokáže odhadnout náladu a budoucí vývoj. Už jeho první volba - spolupráce s Václavem Klausem, když byl v letech 1997 až 1998 mluvčím jeho vlády - mu zajistila dobré postavení v ODS.

V pražské frakci strany se při nástupu do funkce místostarosty v roce 1998 spojil s vlivným starostou Prahy 6 Pavlem Bémem, po němž v roce 2002 radnici převzal.

Partnerství s Bémem, který končil mezi Pražany oblíbený, Chalupovi neuškodilo navenek, ale poškodilo ho uvnitř strany. Stal se poslancem a obhájil post starosty, nicméně byl při jarních čistkách demonstrativně odvolán z funkce místopředsedy pražské ODS.

Chalupa mohl loňský rok završit jako primátor. ODS mu tento post nabízela ještě dříve než Bohuslavu Svobodovi. Tehdy ale Chalupa odmítl a mírně se od dříve až "proklínané" partaje distancoval.

"Někdy si média vykládají strategicky kroky, které jen souvisejí s vnitřním rozhodnutím a názorem politika. Nikdy jsem se pražské ODS nevyhýbal. Jen jsem někdy reprezentoval většinové a někdy menšinové křídlo," říká Chalupa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video