Operací srdce by mohlo v budoucnu díky novému léku ubýt. Ilustrační foto

Operací srdce by mohlo v budoucnu díky novému léku ubýt. Ilustrační foto | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Nový lék usnadní život lidem se srdeční arytmií

  • 14
Kardiologové z celého světa se sjeli na kongres do Barcelony, kde jsou každoročně představovány výsledky studií o nových lécích na srdce. Jedním z nich je lék, který usnadní život lidem trpícím srdeční arytmií. Po dlouhých padesáti letech tak v jejich léčbě může dojít k novému posunu.

Podle informací MF DNES jde o lék na nejčastější formu srdeční arytmie, takzvanou fibrilaci síní. Při ní dochází k ochabování činnosti srdečního svalu a v srdci roste počet krevních sraženin. Ty se pak mohou kdykoliv uvolnit do těla a způsobit embolii, mozkovou mrtvici či infarkt myokardu.

Riziko úmrtí pacientů je velké, takže lidé s touto chorobou musí brát pravidelně léky. Lékaři odhadují, že celosvětově trpí touto chronickou chorobou na 60 milionů lidí, většinou starších čtyřiceti let. Vzhledem ke stárnutí populace se čeká, že do 30 let se toto číslo ještě zdvojnásobí. Lidé trpící fibrilací síní mají sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že je postihne mozková mrtvice či infarkt, než zdravý člověk.

Jedinou účinnou prevencí pro tyto pacienty doposud bylo podávání léků proti srážení krve, jako jsou rušiče vitaminu K či aspirin. Bohužel tato léčba je spojena s celou řadou omezení v jídle. Pacient musí vyřadit z jídelníčku i tak běžné věci jako listovou zeleninu, rajčata či hovězí maso.

A právě tato omezení mohou nyní padnout, protože právě publikovaná studie potvrdila účinnost jiného typu léčby pomocí léku, který zbrzdí vytváření látky klíčové pro tvorbu krevních sraženin.

Studie, která zkoumala přes 18 tisíc pacientů ve 44 zemích světa, prokázala, že nová forma léčby je výrazně účinnější než stávající léčebné standardy. Převedeno do suché řeči čísel to znamená, že každý den tak bude moci zachránit o tři tisíce lidí více.

"Pacienti i ošetřující lékaři už desítky let čekají na pokrok v této oblasti," říká Doktorka Sarah Jarvisová, lékařka z londýnského Richford Gate Medical Practice. "Lékaři i pacienti se těší na novou léčbu, která dokáže účinně snížit riziko vzniku cévní mozkové příhody, a přitom nebude pacienty omezovat v životě. To by už brzy mohla být minulost," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video