Nový lék na rakovinu? Možná se rodí právě teď v Olomouci
ZÁZRAK Z ROSTLIN
Olomoucký lék není žádným vylepšením současných preparátů, ale naprosto novým léčivem.
Objevili jej před pěti lety zcela náhodou vědci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky, když zkoumali látky, které podporují růst rostlin. Spolu s biologem Jaroslavem Veselým (Univerzita Palackého) a francouzským biologem Laurentem Meijerem zkoušeli chemické deriváty rostlinných hormonů, které v podstatě fungují stejně jako anabolika pro sportovce, i na buňkách savců. Byli překvapeni. Jedna z látek totiž reagovala naprosto opačně. "Doslova nás to šokovalo. Látky s těmito účinky se hledají už mnoho let. A najednou jsme ji měli - látku, která dokázala zastavit buňku v určitých stadiích dělení," vzpomíná rostlinný fyziolog Miroslav Strnad z Ústavu experimentální botaniky v Olomouci. "Byla to prostě náhoda, ale tak už to ve vědě bývá." Látka, později pojmenovaná olomoucin, je derivátem adeninu - součásti nukleových kyselin, které jsou obsaženy přímo v každé lidské buňce. "Působí v podstatě tak, že blokuje enzymy, které jsou v rakovinotvorných buňkách zodpovědné za to, že se buňky začnou nekontrolovaně množit," vysvětluje Marián Hajdúch, vedoucí laboratoře experimentální medicíny Dětské kliniky olomoucké fakultní nemocnice. Právě v této laboratoři se látky s protirakovinnými účinky "potomci olomoucinu" testují.
Na vývoji nového léčiva pracuje už několik let celkem asi čtyřicet lidí, většinou z Olomouce. Chemici vyrobili už stovky derivátů původního olomoucinu a lékaři již otestovali všechny deriváty i na zvířatech. Protirakovinné účinky zjistili sice u více látek, ale pouze jedinou, která vypadá nejslibněji a je téměř netoxická, chtějí vědci testovat na lidech. Látku nazvali opět příznačně - bohemin.
O OLOMOUCINU VĚDÍ I KAPACITY
Vývoj zcela nového léku, jak se o něj snaží v Olomouci, je sice unikátní, ale také je během na dlouhé tratě. I v zahraničí trvá tento proces běžně deset až dvacet let. Na olomoucinu a jeho derivátech zatím vědci z Olomouce pracují "pouhých" pět.
Přesto se o něm už nyní sice opatrně, leč optimisticky vyjadřují i známé medicínské kapacity. "Na rozdíl od jiných propagovaných zázračných léků může právě tento skutečně fungovat a má perspektivu," říká například Pavel Klener, předseda České onkologické společnosti a přednosta 1. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
"Je důležité, že náš výzkum přinesl něco takového. Farmaceutické firmy se snaží vyrobit další deriváty léků proti rakovině, které by měly menší nežádoucí účinky. Toto je ale originální léčivo," tvrdí šéf onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka, ale zároveň jedním dechem varuje: "Je předčasné mluvit o boheminu jak o zázraku. Je spousta léků, u kterých jsou výsledky testů na zvířatech dobré a v klinické praxi se zcela nepotvrdí," soudí onkolog Petruželka.
BOHEMIN ÚTOČÍ PŘÍMO PROTI ZHOUBNÝM BUŇKÁM
Každých deset let v zemi stoupne počet nemocných, kteří trpí rakovinou, o čtvrtinu. "Když na začátku století napsal jeden lékař knihu o zhoubných nádorech plic, hned v úvodu si posteskl: Nejsem si jistý, zda jsem ji měl vůbec psát. Je to onemocnění, které je natolik vzácné, že možná ani nemá smysl se jím zabývat. Dnes sto let poté - je rakovina na prvním až druhém místě v příčinách úmrtí," srovnává lékař Hajdúch.
V současnosti je ale medicína schopna vyléčit až šedesát procent lidí, u dětské leukémie dokonce více než osmdesát procent. "Ani tento lék určitě nebude znamenat konec rakoviny v Čechách. Není to tak jednoduché jako v tom filmu s vodníky. Žijeme v horším životním prostředí, máme jiný styl života a tuto nemoc také dědíme," tvrdí Hajdúch.
Představa, že se někdy objeví lék na všechny druhy rakoviny, je podle vědců zcela mylná. "Nádorů je obrovské množství. Cytostatika působí asi proti pěti procentům nádorů, a pokud by se ukázalo, že některá nová látka vyléčí třicet či čtyřicet procent druhů rakoviny, byl by to obrovský úspěch. Navíc rakovina se dá úspěšně léčit pouze v určitých stadiích. Vždycky budou limity," říká botanik Strnad.
Bohemin a jemu podobné látky budou možná schopné vyléčit nejen nádory plic, ale i jiné druhy zhoubných nádorů. "Naše předběžné výsledky ukazují, že tyto látky působí proti většině lidských nádorových onemocnění, včetně leukémií a solidních nádorů. Tyto výsledky jsou však od laboratorního stolu a přesně nám to řeknou teprve klinické zkoušky," říká lékař Hajdúch. Nové léčivo má také velmi málo vedlejších účinků. Právě v tom je klíčový rozdíl mezi Boheminem a současnými cytostatiky. Vědci po všech testech tvrdí, že zatímco pacientům po současných preparátech například vypadávají vlasy, po aplikaci nových látek, a to i v koncentracích mnohonásobně přesahujících léčebnou dávku, bude tkáň postižena pouze minimálně.
"Nové preparáty jsou poměrně specificky namířeny proti nádorovým buňkám. Využívají genetických defektů, které se v nádorových buňkách nacházejí. Nádor tak vlastně doplácí na svoji zhoubnou povahu," vysvětluje Hajdúch. S určitou nadsázkou lze podle něj tvrdit, že tato skupina látek představuje jednu z prvních generací protinádorových léčiv, která postihují samotnou příčinu zhoubného bujení.
MÁ BOHEMIN ŠANCI?
Olomoucký objev půjde na své "přijímací zkoušky" na podzim. Jakou má šanci, že uspěje? "O tom, že existuje olomoucin, víme. Nejsme ale informováni o podrobnostech. Proto si nedovoluji odhadnout, zda údaje postačují k tomu, aby bylo možné přistoupit ke klinickým zkouškám," říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milan Šmíd. Proces, během něhož se posuzuje, zda povolit zkoušení léčiva na lidech, nebo ne, trvá šedesát dní.
Léčivo by tedy mohli teoreticky lékaři začít podávat nevyléčitelně nemocným už letos. "Vše záleží na tom, jestli budou podklady úplné," doplňuje ředitel Šmíd.
Podle jeho statistik dá ústav obvykle pouze 25 až 40 procentům žádostí zelenou k dalším testům.
Statistiky říkají také to, že pouze jedna z 1000 až 10 000 testovaných látek se uplatní v klinické praxi. "Povolujeme testování jen v případech, kdy je zajištěna bezpečnost pacientů a celkový přínos výzkumu nepřevyšuje riziko, kterému jsou vystaveni," zdůrazňuje Šmíd.
KDY SE DOČKÁME NOVÉHO LÉKU
Klinické zkoušky jsou ale pro léčivo pouhým začátkem. Než z něj bude lék pro nemocné běžně dostupný, čekají jej i jeho objevitele další dvě fáze výzkumu. A ty budou trvat ne dny či měsíce, ale léta. Je totiž naprosto nezbytné vyzkoušet, jak účinná je látka například při léčení různých druhů nádorů a jak působí v kombinaci s jinými léky a léčebnými postupy. Kdy se tedy nemocní dočkají nového léku? "Právě teď je to velmi předčasná otázka," brání se odpovědi lékař Hajdúch.
"V optimálním případě za pět let, ale může to být klidně až za deset let," míní lékař. Možná, že jeho výrobu zkomplikuje ještě jiná věc - peníze.
Odborníci odhadují, že vývoj protinádorového léčiva nové generace stojí v zahraničí 400 600 milionů dolarů. "To je pro nás zcela nepředstavitelná suma.
Peníze a nejen na vývoj protinádorových léčiv jsou zcela nepostačující," říká Hajdúch. Vědci předpokládají, že po prvních klinických zkouškách budou muset objev a dalších vývoj léčiva podstoupit zahraničním farmaceutickým firmám.
"Je to jedině dobře, že do dalšího vývoje někdo investuje peníze a bude z toho dobrý lék.
Žádná farmaceutická firma v zemi stejně není stoprocentně česká. I kdybychom chtěli předat další výzkum Lachemě, Galeně či Léčivům, dávali bychom jej už vlastně zahraničním vlastníkům," vysvětluje Strnad.
"Jsme stále zvyklí na takové to národní hrdinství. Dnešní svět je ale propojený. Nálepku České republiky léčivo neztratí, i když se třeba nakonec bude l ék prodávat pod jiným názvem. Nakonec účinná látka, která na něm bude uvedena, se jmenuje bohemin. A to je dost k národní hrdosti," soudí botanik Strnad.
V zahraničí je velká část výzkumu rakoviny (až polovina) placena ze soukromých zdrojů, zejména nadací. Také skupina vědců z Olomouce založila Nadaci pro výzkum rakoviny. A to nejen proto, aby měla peníze na výzkum svého nového léčiva. "Shromažďujeme peníze na výzkum rakoviny a rozdělujeme je mezi týmy grantovým způsobem," potvrdil Hajdúch.
Už nyní izolovali vědci v olomouckých laboratořích další podoby boheminu, které jsou podle nich dokonce pětsetkrát účinnější.
Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek
Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii
Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...
{NADPIS}

{POPISEK}
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...
{NADPIS}

{POPISEK}
Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina
Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....
OKD ukončí těžbu s rezervou osm miliard, ze tří tisíc lidí zůstane pouhá stovka
S rezervou osm miliard korun ukončí společnost OKD těžbu uhlí. Peníze pokryjí likvidaci dolu ČSM, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Uvedl to premiér Petr Fiala po skončení...
Volali Alláhu Akbar, spustili obří poplach. Soud zastavil stíhání studentů ZČU
Okresní soud Plzeň-město zastavil trestní stíhání dvou studentů, kteří v prosinci způsobili na Západočeské univerzitě v Plzni kvůli údajné střelbě a zvolání Alláhu Akbar obří poplach. Vyplývá to ze...
Náborový příspěvek pro vojáky až milion korun. Prezident podepsal novelu zákona
Navýšení náborového příspěvku pro vojáky z povolání až na jeden milion korun a další benefity pro službu v armádě umožní novela, kterou v pondělí podepsal prezident Petr Pavel. Cílem navýšení je...
Dánsko chce další stroje F-35 navzdory Trumpovým ambicím ovládnout Grónsko
Zatímco americký prezident Donald Trump a jeho nejbližší tým vyhlašuje své plány na anexi dánského autonomního ostrova Grónsko, Dánsko dál považuje Spojené státy za spojence. Kodaň oznámila, že chce...
Akcie Volva se za rok propadly o polovinu. Značku má spasit staronový šéf
Poslední týdny a měsíce jsou pro většinu evropských automobilek velmi složité. Nelehké období momentálně prožívá i původně švédská značka Volvo, která patří pod křídla čínské společnosti Geely....
Trump chce nerosty nejen z Ukrajiny, ale i z Ruska. Země zahájily vyjednávání o těžbě
Moskva a Washington zahájily diskuze o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku. Listu Izvestija to řekl šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev, kterého si ruský prezident...

Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy
A teď řekněte popravdě, kdo z vás si užívá denní kolotoč luxování a vytírání? Pokud to není váš oblíbený sport, Roborock Saros 10R vás zaručeně...
Dělníky na pramici překvapil silný proud, po srážce s remorkérem se jeden utopil
Na štěchovické přehradě se v pondělí krátce před osmou hodinou ráno převrátila pramice. Na palubě bylo sedm dělníků, kteří vyznačovali místa, kde se v současnosti opravuje most. Šest z nich samo...
Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi
Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...
Kůže z čela, chrupavka z žebra. Chirurgové v Brně vytvořili pacientovi nový nos
Plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vytvořili šestapadesátiletému pacientovi z částí jeho vlastního těla nový nos. O svůj původní přišel kvůli rakovině nosu a nosní...
Slintavka se přibližuje Česku. Ministr Výborný se vyjádří k dalším opatřením
Slintavka a kulhavka se objevila u českých hranic. Nákazu potvrdili zhruba 40 kilometrů od Česka na slovenské farmě, na nedalekém hraničním přechodu na dálnici D2 je proto umístěný dezinfekční rám...
Zelenskyj dal povel připravit se na volby, po hádce s Trumpem cítí šanci vyhrát
Ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj nařídil členům svému týmu, aby se začali připravovat na prezidentské volby, které by se mohly uskutečnit po dosažení úplného příměří s Ruskem. Uvádí to...
Ztraceného muže zřejmě zabil medvěd. Našli tělo s těžkými zraněními hlavy
U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvádí Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Po muži...