Karel Štogl (na snímku z 28. června 2013)

Karel Štogl (na snímku z 28. června 2013) | foto: ČTK

Další uchazeč o Hrad. Exšéf Rusnokova kabinetu Štogl nabízí cukr a bič

  • 64
Bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl se zařadil do fronty zájemců o funkci prezidenta. Úmysl zúčastnit se voleb oznámil serveru Neovlivní.cz. „Chci porazit Miloše Zemana,“ řekl Štogl. Oficiální kampaň hodlá zahájit až v červnu, její detaily proto zatím nezveřejnil.

„Cítím se na vrcholu svých fyzických a duševních sil a myslím si, že mám velkou šanci v prezidentských volbách uspět. Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je,“ sdělil serveru Neovlivní.cz Štogl.

Detaily kampaně jako financování a spolupracovníky - ale ani nástin programu - zatím veřejnosti nepříliš známý Štogl nezveřejnil.

Pro kampaň podle svých slov počítá se spoluprací s odborníky z oblasti politologie, sociologie, ekonomie, bezpečnosti, marketingu, zdravotnictví, sportu a médií. „Konkrétní jména oznámím do začátku mojí volební kampaně,“ uvedl. Dodal, že předběžně má zajištěné i financování většiny kampaně. Částku a jaké jsou zdroje jeho rozpočtu, ale podle serveru také neprozradil.

Ačkoli se hodlá postavit Miloši Zemanovi, jeho politická kariéra byla doposud často spojena s lidmi, kteří měli k současnému prezidentovi blízko. Například s již zmiňovaným Jiřím Rusnokem, kterého Zeman jmenoval premiérem úřednické vlády po pádu kabinetu Petra Nečase. Právě za jeho vlády se v roce 2013 stal Štogl šéfem kabinetu.

Štoglova kariéra začala stoupat hlavně díky Jaroslavu Tvrdíkovi, který z něj udělal poradce v době, kdy sám působil jako ministr obrany. Když Tvrdík na postu ministra skončil, Štogl se stal vojenským diplomatem OBSE ve Vídni. Po svém návratu si jej vybral Bohuslav Sobotka, aby se stal jeho osobním tajemníkem na ministerstvu financí. Když byl středočeským hejtmanem David Rath, Štogl působil i v regionální dotačním úřadu ve Středočeském kraji.

Minulý týden obhajobu prezidentské funkce oznámil Miloš Zeman (psali jsme zde), loni to byl textař a podnikatel Michal Horáček, další podnikatel Igor Sládek a lékař Marek Hilšer. Kandidaturu zvažují také dlouholetý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, diplomat Petr Kolář či ministr obrany Martin Stropnický.

Uchazeči budou muset pro zapsání mezi kandidáty získat podporu 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů. V posledním případě bude zapotřebí, aby podpisy pod peticí byly doplněny číslem občanského průkazu nebo cestovního pasu, což oproti předešlé volbě „občanskou nominaci“ ztěžuje.

Prezident Zeman uvedl, že před volbami nepovede žádnou kampaň. Hodlá nicméně pokračovat v intenzivních cestách do krajů, které platí krajské úřady, a výhodu má též v prakticky neomezeném přístupu do médií.

,

Výsledky pro vaši obec

Video