Chrámový komplex v Luxoru

Chrámový komplex v Luxoru | foto: AP

Nový guvernér egyptského Luxoru byl ve skupině, která zavraždila turisty

  • 58
Vlnu odporu vyvolalo v egyptském Luxoru jméno nového provinčního guvernéra. Prezident Mursí jej společně s dalšími 16 jmenoval v noci na pondělí. Nový guvernér je ovšem spojen s islamistickou skupinou, která před lety právě v Luxoru zavraždila několik desítek turistů.

Obavy z nového guvernéra Ádila Chajáta panují zejména mezi podnikateli v cestovním ruchu. Nově jmenovaný luxorský guvernér  byl totiž zakládajícím členem a jedním z vrcholných představitelů islamistické skupiny Gamá al-Islamíja. Ta od roku 1992 útočila v Egyptě na policisty, koptské křesťany i západní turisty.

Činnost skupiny vyvrcholila v listopadu 1997 masakrem v chrámu královny Hatšepsut v lokalitě Dér el-Bahrí nedaleko Luxoru. Šest útočníků převlečených za ochranku vniklo do chrámu s mačetami a automatickými zbraněmi. Obklíčili tam turisty a postupně je zabíjeli po dobu zhruba 45 minut.

Spokojenost s prezidentem klesá

Podpora prezidenta Muhammada Mursího klesá, spokojeno je s ním už jen 28 procent Egypťanů. Loni měl přitom v průzkumech více než padesátiprocentní podporu. Zatímco 80 procentům lidí spojených s opozicí klesla životní úroveň, Egypťanům, kteří stojí za islamistickou vládou, se naopak zlepšila. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, jež zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Útok si vyžádal celkem 62 životů, z toho 58 zahraničních turistů. Oběti byly ze Švýcarska, Japonska, Velké Británie, Německa a Kolumbie. Při útoku a následné přestřelce zemřeli také tři egyptští policisté a turistický průvodce. Skupina se později zřekla dalšího násilí a nad luxorskými událostmi vyjádřila lítost.

"Když jsem se o jmenování dozvěděl, vybavila se mi celá ta scéna," líčil podle britského listu The Washington Post Tharwat Agamy, který se událostí v roce 1997 přímo zúčastnil.

"Vlastníma rukama jsem tehdy vynášel zakrvácená těla mužů, žen i dětí. Pořád mám před očima japonský novomanželský pár. Leželi tam v objetí a oba byli mrtví."

Demonstranti zablokují přístup do guvernérovy kanceláře

Luxorští hoteliéři, majitelé cestovních kanceláří a další luxorští podnikatelé závislí na cestovním ruchu proto narychlo svolali schůzku. Domlouvali se, jak na Chajátův příchod zareagovat. Nakonec se údajně dohodli, že zablokují vstup do budovy, kde guvernér sídlí. Uvažovalo se i o obklíčení luxorského letiště, kde by měl Ádil Chaját během dne přistát.

"Jak by asi mohl někdo takový pomoci s rozvojem cestovního ruchu," ptá se deníku The Guardian Alaa Mahmúd, majitel jedné z luxorských cestovních kanceláří. "Nikdo ho tady nechce. Vypadá to, že Mursí chce s tímhle státem skoncovat," míní Mahmúd.

Odpor proti novému guvernérovi vyvrcholí 30. června, kdy uplyne rok od chvíle, kdy složil prezidentskou přísahu Muhammad Mursí. U příležitosti tohoto výročí se po celé zemi plánují protestní akce. O hlavním tématu té luxorské je zřejmě jasno.

Prezident Mursí jmenoval v noci na pondělí celkem 17 nových provinčních guvernérů, sedm z nich je členy jeho Muslimského bratrstva. To má v současnosti pod kontrolou deset z celkového počtu 27 provincií a jeho značná legislativní i výkonná moc tak ještě posiluje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video