Etický kodex má chránit úředníky i klienty úřadů.

Etický kodex má chránit úředníky i klienty úřadů. | foto: Profimedia.cz

Prozraď korupci, nedostaneš vyhazov. Vláda schválila nový etický kodex

  • 150
Vláda ve středu schválila nový etický kodex státního úředníka, který má ochránit oznamovatele korupce, takzvané whistleblowery. Slibuje, že se jim ohlášení neetického chování nevymstí. Občanská sdružení však varují, že jen samotný kodex nestačí. To připouští slovy ministra dopravy Pavla Dobeše i vláda.

"Poukáže-li úředník a zaměstnanec veřejné správy oprávněně na neetické chování, nebude mít jeho jednání negativní důsledky v pracovněprávních vztazích," píše se v dokumentu, který ve středu projednal kabinet premiéra Petra Nečase.

V etickém kodexu zároveň stojí, že státní zaměstnanec je povinen nahlásit podezření na uplácení. "Jakékoli korupční jednání nebo podezření na takové jednání, o kterém se úředník a zaměstnanec veřejné správy dozvěděl hodnověrným způsobem, je úředník a zaměstnanec veřejné správy povinen oznámit svému nadřízenému nebo orgánu činnému v trestním řízení," dodává dokument.

Co také stojí v kodexu

Úředník a zaměstnanec vykonává veřejnou správu na vysoké odborné úrovni, kterou si prohlubuje průběžným studiem, s nejvyšší mírou slušnosti, porozumění a ochoty a bez jakýchkoli předsudků, v souladu se zásadou rovných příležitostí bez ohledu na barvu pleti, pohlaví, národnost, náboženství, etnickou příslušnost nebo jiné charakteristiky.

Dbá na to, aby rozhodnutí nemohlo být z objektivního hlediska vnímáno jako nespravedlivé.

Nesmí při svém rozhodování a v souvislosti s  rozhodováním přijímat ani vyžadovat dary či jiná zvýhodnění pro sebe nebo někoho jiného ...

Celé znění etického kodexu v podobě, v jaké prošlo vládou, čtěte zde.

Porušování pravidel etického kodexu přitom úředníky může stát část mzdy, vyloučena není ani výpověď z práce. "Zásadní porušování bude posuzováno jako porušení zákoníku práce, respektive pracovního řádu se všemi z toho vyplývajícími důsledky," varuje kodex.

S vymahatelností je kodex na štíru

Samotný etický kodex není pro úředníky nic nového. Jeho vydání ministrům a přednostům okresních úřadů uložila vláda už v roce 2001. Nyní, po jedenácti letech, politici dokument rozšiřují. Z původních dvou a půl stran nabobtnal na sedm. A největší novinkou je právě záruka pro oznamovatele prohřešků a hrozba vyhazovu z práce za porušení pravidel.

Tyto dvě pasáže se do kodexu dostaly díky připomínkám neziskových organizací. Podle nich je etický kodex potřebný. "Může začít pomalým způsobem rozhýbávat poměry," domnívá se Martin Fadrný z Ekologického právního servisu.

Dobrý záměr ovšem podle právníka může také vyšumět do ztracena. V praxi totiž může být obtížně vymahatelný. "Jen samotná proklamace v kodexu nestačí. Jeho vymahatelnost musí vycházet z předpisu vyšší právní síly. Například z některého ze zákonů či ze závazného pokynu ministerstva vnitra. Jinak je to jen kus papíru k ničemu," řekl iDNES.cz Fadrný.

To ve středu po jednání vlády připustil i ministr dopravy Pavel Dobeš. I podle něj je nutné učinit také další kroky, včetně pravidel ukotvených v legislativě, aby byl kodex skutečně vymahatelný. Připomněl, že přijetí kodexu je součástí protikorupční strategie nynější koaliční vlády.

Jdi za nadřízeným. Bez ohledu, že krade

Média ovšem v minulosti poukázala na příklady úředníků, kteří upozornili na korupci a za "odměnu" dostali výpověď. Tehdy sice kodex neobsahoval ochranu takzvaných whistleblowerů, úředníkům ovšem již ukládal hlásit nadřízeným korupční nabídky.

Na takové chování doplatil například právník Ondřej Závodský. Upozorňoval pět let na rozkrádání a podezřelé smlouvy v Zařízení služeb ministerstva vnitra, přišel o místo vedoucího tamějšího právního oddělení a čelil výhrůžkám (více o příběhu Závodského čtěte zde). Přitom ministerstvo vnitra je to, které kodex sepisuje a předkládá jej do vlády.

Mezi ty, kteří zvedli varovný prst, patří i exšéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Nabyl přesvědčení, že se na fondu manipuluje zakázkami ve prospěch tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila. Nahrál si proto schůzku s jeho poradcem a oznámil vše ministrovi vnitra a později novinářům. I on dostal výpověď (více o vyšetřování kauzy fondu čtěte zde).

"Mohlo by to přispět k tomu, aby zaměstnanci neměli obavu upozornit na nevhodné jednání nadřízeného. Oznámit korupci má ale člověk bez ohledu na to, zda je to formulováno v kodexu," přemítá Michálek. Za nešťastné pak považuje to, že kodex ukládá hlásit korupci nadřízenému. Nezmiňuje ale případy, kdy je do úplatkářství zapleten i šéf. "Proto by v kodexu měla být i alternativa třeba v podobě oznámení korupce kontrolorům při interním auditu," řekl iDNES.cz Michálek.

Součást interních předpisů ministerstev i krajů

Ministerstvo vnitra je přesto přesvědčeno, že etický kodex garantuje kvalitu služeb úředníků a pomáhá předcházet korupci. Dokument navíc podle resortu rozhodně nebude bezzubý. "Zajištění dodržování opatření stanovených kodexem a jeho vymahatelnost včetně postižitelnosti bude součástí pracovních řádů jednotlivých úřadů," napsalo vnitro v předkládací zprávě.

"Členům vlády a vedoucím ústředních správních úřadů a jiných správních úřadů bude uloženo využít kodex pro vytvoření vlastního etického kodexu a tento vydat vnitřním předpisem. Takovéto využití kodexu bude rovněž doporučeno hejtmanům, primátorům a starostům," dodává zpráva.

Podle Fadrného by kromě toho měl stát úřadům uložit, aby o dodržování kodexu podávaly pravidelné reporty. "Po delší době by měl někdo vyhodnotit, zda kodex byl zaveden, zda funguje a řešily se dle něj nějaké kauzy," popisuje Fadrný.

A zpětnou vazbu by měli mít i klienti úřadů. "Obyvatelé si musí být jistí, že pokud upozorní na neetické chování úředníka, jeho nadřízený to bude řešit a oni se dozví, jak bylo s jejich podnětem naloženo," míní právník. Nic takového ale předkládací zpráva pro vládu nezmiňovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video