Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový bič na dlužníky: soudní exekutoři

  10:05aktualizováno  10:05
Jihlava, Havlíčkův Brod - Radikální posun ve vymáhání dluhů by měl přinést nový zákon o soudních exekutorech, schválený letos v dubnu. První soudní exekutoři začínají koncem roku otevírat svoje kanceláře. Děje se tak i na Vysočině, kde kromě Pelhřimovska působí ve všech zbývajících čtyřech okresech sedm soudních exekutorů.

"Město si slibuje od soudních exekutorů, že budou rychleji vymoženy některé jeho dluhy, kterých má u mnoha lidí i firem nespočet," plánoval spolupráci se soudními exekutory tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal.

Ale soudní exekutoři tu nejsou jen pro to, aby bránili zájmy radnice či velkých organizací. "Žádný klient pro nás není nedůležitý. Dokonce máme povinnost přijmout všechny, kdo se na nás obrátí, ať už je dlužná částka v jejich případě jakkoliv malá," řekl Stanislav Molák, soudní exekutor na Havlíčkobrodsku.

Soudy jsou přetížené
Instituce soudních exekutorů vznikla, jak tvrdí Marie Sárová, jedna ze dvou soudních exekutorů na Jihlavsku, hlavně proto, aby pomohla řešit situaci přetíženým soudům.

Soudní exekutoři na Vysočině
Havlíčkův Brod

* Stanislav Molák, Žižkova 280, 0451 420 480, exekutormolak@ji.cz
Jihlava
* Radek Karafiát, Královský vršek 25, 066 220 722, exekutor@ji.cz
* Marie Sárová, Fritzova 2, 066 7310 211, sarova@advokat.ji.cz
Třebíč
* Ivana Kozáková, Bráfova 53, 0618 841 641, kozakova.exekutor@email.cz
* Jiří Tomek, Bráfova 5/19, 0618 843 359, 0777 564 555, exekutortrebic@seznam.cz
Žďár nad Sázavou
* Jiří Komárek, Strojírenská 371, 0616 631 023, judr.komarek.soudniexekutor@atlas.cz
* Robert Pazák, Strojírenská 371, 0616 629 772, pazak@volny.cz

"Neuspokojivý stav ve vymahatelnosti práva v naší republice, konkrétně ve vymáhání pohledávek, byl tou hlavní příčinou, proč byl připraven a schválen nový zákon o soudních exekutorech. Soudy jsou zahlceny návrhy na výkon rozhodnutí a při jejich personálním obsazení nejsou schopny tyto výkony dostatečně rychle provádět," uvedla Sárová.

Nová legislativní norma by měla urychlit a zjednodušit vymáhání pohledávek. "Zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti dává oprávněným nový, účinnější nástroj k vymožení splnění povinnosti, a to efektivněji, za kratší dobu než výkon rozhodnutí soudem, a také za méně peněz," tvrdí Molák.

Exekutor může působit kdekoliv
Důležitý posun oproti vymáhání dluhů soudní cestou vidí exekutoři v možnosti kombinovat více způsobů exekuce. Výhoda tkví rovněž v tom, že zatímco soudy mají působnost pouze v daném okrese, každý exekutor má celostátní působnost.

"V praxi to znamená, že se na mě většinou obrací oprávnění z Jihlavska, ale dlužníky jsou subjekty z celé republiky," řekla Marie Sárová.

"Exekutor má široké možnosti jak zjišťovat majetek povinného, tedy dlužníka, a určovat tak nejvhodnější cestu k vymožení pohledávky. Má dokonce právo dotázat se na stav majetku na finančním úřadě, což považuji za výrazný průlom v mlčenlivosti finančních úřadů," uvedla Sárová.

Jihlava: už řeší 50 exekucí
Zhruba padesát exekucí již řeší jihlavský soudní exekutor Radek Karafiát. "Od prvního listopadu, kdy jsem zahájil činnost, řeším zhruba padesát exekucí. Prozatím vystačím pouze s jedním zaměstnanc em: sekretářkou. Pokud se ale počet exekucí zvýší z desítek na stovky měsíčně budu uvažovat o rozšíření úřadu," sdělil Radek Karafiát.

Bohaté zkušenosti se soudními exekutory mají na Slovensku. Tam jsou však předpisy trochu odlišné. Zatímco na Slovensku stačí k výkonu funkce středoškolské vzdělání, u nás musí mít uchazeč právnické vzdělání a složené advokátské, soudcovské nebo obdobné zkoušky.

O soudních exekutorech
- Soudní exekutor je prodlouženou rukou soudu, soudcem v terénu, který má za úkol zajistit a vykonat spravedlnost
- Soudní exekutor je sice soukromou osobou, ale je pověřen výkonem státní moci a jeho úkony se považují za úkony soudu
- Soudní exekutoři vykonávají svou činnost za úplatu, kterou při exekuční činnosti hradí povinný a při další činnosti žadatel
- Soudní exekutor může některými úkony pověřit své zaměstnance, zejména exekutorské kandidáty a exekutorské koncipienty
O exekutorské činnosti
- Provést exekuci lze některým z osmi způsobů uvedených v exekučním řádu; čtyři jsou určeny pro peněžité pohledávky a čtyři pro vymáhání práv na nepeněžitá plnění
- Způsoby provedení exekuce lze navzájem kombinovat v závislosti na dostupných informacích o povinném
- Náklady exekuce a náklady oprávněného hradí povinný (dlužník)
- Většinu rozhodnutí v exekučním řízení činí soudní exekutor a není vůči nim odvolání; některé rozhodnutí však může učinit pouze soud
- Majetek povinného je od doručení usnesení o nařízení exekuce zmrazen
- Na návrh vlastníka nebo osoby oprávněné disponovat s věcí může soudní exekutor provést dražby movité nebo nemovité věci

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Ilustrační snímek
Ochránci zvířat pátrají po losovi, od D46 mohl vyrazit k Přerovu či Zlínu

Nevšední pohled se může v těchto dnech naskytnout lidem na střední Moravě, spatřit by zde totiž mohli losa evropského. Ochránci zvířat proto prosí veřejnost o...  celý článek

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  odevzdal svůj hlas ve volbách do Poslanecké...
Politici už odvolili. Člen komise v Pardubicích se musel převléci

Češi po čtyřech letech vybírají poslance. V první den voleb dorazily více než dvě pětiny voličů. Hlasovací lístek odevzdali i předsedové politických stran....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.