Zbavit se Novy nebude tak snadné, jak si Asociace digitálních televizí myslí. Ilustrační foto

Zbavit se Novy nebude tak snadné, jak si Asociace digitálních televizí myslí. Ilustrační foto

Novu z digitálu vyšoupnout nelze, shodli se experti

  • 45
Vyloučit Novu z digitalizace není možné. Shodl se na tom šéf Českého telekomunikačního úřadu Dvořák, předseda vysílací rady Žák i poslanec za ODS Pleva, který se přechodem na digitální vysílání dlouhodobě zabývá. S návrhem přišlo šest úspěšných žadatelů o licence.

"Vyzýváme příslušné státní orgány, aby v souladu s platnou legislativou vyňaly televizi Nova z plánů na budoucí digitalizaci," řekl v pondělí na tiskové konferenci šéf Asociace digitálních televizí (ADT) Jiří Balvín. Nova podle něj dala svými kroky z poslední doby jasně najevo, že o tento typ šíření signálu nemá zájem. - více zde

Nova označila výzvu šesti úspěšných uchazečů o digitální licence za absurdní. "Nova již mnohokrát deklarovala připravenost přechodu na digitální vysílání. Významní hráči na digitálním trhu by měli najít společné řešení, které nepoškodí ani jednu ze zúčastněných stran," řekl iDNES.cz ředitel Novy Petr Dvořák.

Reálně nevidí návrh asociace ani odborníci, které server iDNES.cz oslovil. Podle šéfa Českého telekomunikačního úřadu, v jehož kompetenci je takzvaný Technický plán přechodu na digitální vysílání, Novu vyloučit nelze. "Musíme počítat se všemi televizemi, které k příslušnému dni provozovaly televizní vysílání," řekl Pavel Dvořák iDNES.cz.

Podobný názor má i předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák. "Stát nemá právní nástroj na to, aby odebíral již přidělené kmitočty. Přechod na digitální vysílání má navíc probíhat transparentně a nediskriminačně a nevím, jestli by toto řešení bylo transparentní a nediskriminační," uvedl Žák.

Pousmání vyvolala výzva ADT i u poslance za ODS Petra Plevy. "Pokud bude Asociace digitálních televizí ochotna platit případnou další miliardovou arbitráž, tak je to samozřejmě možné," reagoval Pleva s odkazem na 10,5 miliardy, které muselo Česko zaplatit vlastníkovi Novy v roce 2003. - více zde

Jiří Balvín však na návrhu trvá. O pouhé "plácnutí do vody" ze strany ADT se podle něj rozhodně nejedná. "Nova nemá licenci pouze na analogové vysílání, má licenci technicky univerzální, takže jestli tady dojde ke změně technických parametrů, tak se jim bude muset přizpůsobit, i když nespolupracuje," zopakoval šéf asociace v úterý.

Situaci komplikuje politický chaos
Podle poslance je lepším řešením dohoda všech zúčastněných. "Kromě nějaké legislativní změny, která by byla příliš zdlouhavá, vidím to, že bychom dostali ke kulatému stolu všechny zúčastněné, jako jedinou možnou variantu," řekl Pleva.

Dohoda je podle něj i v zájmu Novy, byť Asociace digitálních televizí tvrdí opak. "Samozřejmě by se mohla Nova spoléhat na to, že jí tento stav vyhovuje teď. Pokud ale myslí i na budoucnost, měla by mít zájem se digitalizace účastnit. Pokud by v budoucnu žádali o licenci, každý licenční orgán bude samozřejmě přihlížet k tomu, jestli se ta televize chovala vstřícně a přátelsky," vysvětlil poslanec.

Situaci podle něj komplikuje i stávající politická situace. "Chybí stálá sněmovní komise, která by se sdělovacími prostředky zabývala. Měla by být ustanovena na říjnovém plénu, ale v tuto chvíli není nic jisté," poznamenal Pleva.

Rada čeká na písemný rozsudek
Podle šéfa Rady pro rozhlasové a televizní vysílání by situaci mohl "rozčísnout" Nejvyšší správní soud. "Držitelé licencí se na něj s největší pravděpodobností obrátí s kasační stížností na rozhodnutí pražského městského soudu, rada to zvažuje," řekl Žák iDNES.cz.

Kdyby Nejvyšší správní soud kasační stížnosti vyhověl a původní rozdělení licencí potvrdil, vše by se podle Žáka vyřešilo do května, kdy měly nové digitální televize podle původního plánu začít vysílat.

"Druhá, delší cesta vede přes nové rozhodování rady, až k tomu ovšem přes soudy získá prostor. To by ale s vysokou pravděpodobností bylo znovu napadeno a cyklus by se opakoval," míní Žák. Celý proces by se tak podle něj zpozdil až o několik let.

Vysílací rada má své pravidelné zasedání v úterý a ve středu. Problémem digitalizace se však zabývat nebude. "Musíme počkat na písemné vyjádření soudu, který naše rozhodnutí zrušil. Pak si necháme zpracovat právní analýzu a uvidí se, co dál," vysvětlil šéf RRTV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video