Čtyři muži pro vládu

Čtyři muži pro vládu - Teď spolu ještě bojují, zítra se dozvědí, koho z nich pošlou voliči do vlády a kdo zamíří do opozice. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Novou vládu čeká boj s korupcí i pomalými soudy

  • 247
MF DNES sestavila hlavní problémy země, o kterých bude rozhodovat nová vláda. Jaké kdo nabízí recepty?

1. Snížit nezaměstnanost

Proč je to problém?
V zemi je dnes bez práce 486 tisíc lidí, což je více než osmiprocentní nezaměstnanost. Hlavní potíž je, že lidé, kteří uváznou na úřadu práce na delší dobu, ztrácejí šanci vrátit se zpět. Průměrný "pobyt" nezaměstnaného v evidenci se za poslední rok prodloužil z 581 na 611 dní.

Jak to chtějí řešit?
ODS chce zpřísnit vyplácení sociálních dávek tak, aby se už lidem nevyplatilo zůstávat doma. Zároveň chce razantně snížit daně a změnit legislativu tak, aby se podnikatelé nebáli přijímat nové zaměstnance. ČSSD stále spoléhá především na lákání nových investorů, ačkoliv se ukazuje, že polovinu zaměstnanců v nových továrnách tvoří cizinci.

2. Změnit důchody

Proč je to problém?
Údaj, že v roce 2030 budou v Česku tři miliony důchodců místo dnešních dvou milionů, je nezpochybnitelný. Pokud se tedy něco nezmění, hrozí, že na budoucí důchodce nebudou peníze. Každý rok stát vynakládá na důchody o deset miliard víc.

Jak to chtějí řešit?
Politici se shodují jen v tom, že do důchodu se bude od roku 2030 odcházet v 65 letech. ČSSD sází hlavně na zvýšení porodnosti, aby zůstal zachován poměr mezi pracujícími a seniory. ODS chce, aby stát v budoucnu garantoval všem lidem pouze základní, nízký důchod (20 až 25 % místo dnešních 40 % průměrné mzdy). Každý by si navíc spořil na penzi, na oplátku za nižší sociální pojištění z platu.

3. Bojovat s korupcí

Proč je to problém?
Úplatkářství je velký nešvar, každý třetí člověk přiznává, že už někdy někoho podplatil. Policii se potírání korupce nedaří, vždyť loni řešila pouhých 39 případů uplácení. A nejnovější aféra přišla se závažnějším zjištěním: organizovaný zločin už prý prorostl do státní správy.

Jak to chtějí řešit?
Největší strany, ODS i ČSSD, chtějí zřídit zvláštní soudní tribunál, který se bude zabývat pouze korupcí. Plánují přísnější tresty či majetková přiznání veřejných činitelů. Obě strany též chtějí zvláštní agenty, ale liší se v názoru na jejich práci. ČSSD chce, aby provokovali státní úředníky a zkoušeli je uplácet. ODS naopak navrhuje, aby pouze pod dohledem odhalovali pachatele.

4. Postavit silnice a dálnice

Proč je to problém?
Na stavbu nových silnic a dálnic, nutných žil pro chod ekonomiky, všechny vlády po roce 1989 zapomněly - ačkoliv se počet aut a provoz zněkolikanásobil. Až v posledních dvou letech vláda pumpuje více miliard hlavně do nových dálnic, avšak jen díky penězům z privatizace. A kvůli dálnicím zapomíná na opravy silnic nižších tříd.

Jak to chtějí řešit?
ODS i ČSSD shodně spoléhají především na miliardy z Evropské unie a na mýtné - od roku 2007 pro nákladní vozy a od roku 2012 pro osobní. Lidovci a zelení chtějí, aby se vedle dálnic nezapomínalo na výstavbu nových silnic nižších tříd, obchvatů a na opravy stávajících cest.

5. Zrychlit soudy

Proč je to problém?
Soud v průměru trvá rok a půl, některé rozvody či spory o děti trvají i několik let. V případech, do nichž se může dostat úplně každý, je tedy složité se rychle dovolat spravedlnosti. Prvoinstanční a odvolací soudy si navíc kauzy mezi sebou přehazují.

Jak to chtějí řešit?
ODS míní, že soudců už je dost, ale od práce je zdržuje hodně "papírování". Proto chce vytvořit takzvané soudní minitýmy, kdy by soudci dostali k ruce úředníky na administrativu. ČSSD chce především zvýšit tlak na předsedy soudů, kteří mají být odpovědní za výsledky soudu. A nově mají být jmenováni jen na pět let, nikoliv "na doživotí" jako dnes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video