Ústav pro studium totalitních režimů.

Ústav pro studium totalitních režimů. | foto: MAFRA

Radu ÚSTR povede archivářka Benešová, kritička odvolaného Hermana

  • 8
Novou předsedkyní rady Ústavu pro studium totalitních režimů se stala její členka Emilie Benešová. Nahradila Petrušku Šustrovou, které skončil pětiletý mandát. Benešovou zvolila rada ústavu většinou hlasů přítomných. Úkolem ÚSTR je podle zákona zkoumat nestranně komunismus a nacismus.

"Úkolem celé rady je směřovat ústav tak, aby byl váženou a respektovanou institucí a byly zpřístupněny všechny archiválie Archivu bezpečnostních složek," řekla Benešová po svém zvolení.

Benešová (1957) je členkou rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) od loňského roku, kdy ji zvolil Senát. Pracuje v Národním archivu jako archivářka, vedoucí oddělení foto, fono a kino dokumentů a služeb veřejnosti, uvedl mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

Nová předsedkyně se zabývá archivním zpracováním dokumentů a metodikou archivního zpracování, historií fotografie a kinematografie. V rámci své specializace řeší problematiku bezpečnostního snímkování archiválií a digitalizace. Je absolventkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor archivnictví - dějepis.

Benešová patřila ke kritikům odvolaného ředitele Daniela Hermana. Rada ho letos odvolala z funkce, protože nebyla spokojena s jeho prací. Odvolání Hermana vyvolalo rozepře, kritizovala to hlavně ODS a obvinila ČSSD, že chce ústav ovládnout. Sociální demokraté to ostře odmítali, a naopak tvrdili, že ODS využívá ústav k politickým bojům. Rada, která Hermana odvolala, zdůrazňovala, že motivem nebyly politické důvody (o odvolání Hermana čtěte zde).

Chybějící členy rady vybere až nová Sněmovna

Po odchodu Šustrové bude mít rada pět členů, má jich mít sedm. Kdo bude místo ní novým členem rady, rozhodne až nová Sněmovna, která bude kandidáta vybírat. Senát pak na její návrh bude radního ÚSTR volit. Sněmovna začne fungovat poté, co se ujmou funkcí noví poslanci.

Na nově zvolených poslancích bude i výběr osobnosti na již déle uvolněné místo po akademikovi a pozdějším ministrovi školství Petru Fialovi. Radu ÚSTR opustil Fiala loni v květnu, poslanci ale nebyli schopni od té doby navrhnout nikoho jiného.

Instituci, pod níž spadá i Archiv bezpečnostních složek, provázejí od jejího vzniku pře mezi pravicovými a levicovými politiky i pnutí uvnitř instituce. ÚSTR po Hermanovi vede přechodně ředitelka Pavla Foglová, instituce již vypsala výběrové řízení na jejího nového šéfa, který se má funkce ujmout příští rok.

Rada také projednala návrh na převedení úseku digitalizace archivních materiálů bývalé Státní bezpečnosti z ÚSTR pod Archiv bezpečnostních složek. Cílem je to, aby si archiv kontroloval digitalizaci svých archiválií. Nový organizační řád ústavu má rada schválit po ukončení připomínkového řízení nejpozději do 29. listopadu, nový organizační řád má platit nejpozději 1. března 2014.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video