Turci demonstrovali v černomořském Samsunu

Turci demonstrovali v černomořském Samsunu | foto: Reuters

Novinářka: Turecku jde teď o všechno, vracím se domů

  • 6
Ten páteční večer tančila mladá Turkyně Berivan v jednom z bruselských barů. Až do doby, kdy jí volala vyděšená kamarádka z Istanbulu. Viděla jsi televizi? Víš, co se děje? vyhrkla na ni. Berivan neváhala a odjela domů, aby sledovala, jak země balancuje na nebezpečné křižovatce.

Od chvíle, kdy armáda pohrozila zásahem ve jménu obrany sekulárních principů, na kterých je Turecko založeno, uplynuly tři týdny. Berivan se mezitím převrátil život vzhůru nohama.

"Nemohla jsem tu noc spát, ocitli jsme se v naprosto nové situaci,“ říká Berivan nad sklenicí vína a s cigaretou v ruce. Zlaté plíšky visící z uší nahlas cinkají nad hlubokým dekoltem mladé moderní intelektuálky s akademickým vzděláním a středostavovským původem.

Poslední dva roky pracovala pro konzervativní deník Yeni Safak jako zpravodajka v Bruselu. Teď se rozhodla prestižní post opustit a vrátit se domů, do Istanbulu.

Nechtěla být v této době spojována se svým spíše proislámským deníkem. "Teď je přesně ta doba, kdy bych měla být doma,“ říká.

Návrat nejistých časů
Turecká krize začala prezidentskou nominací údajně v islámských kruzích zakotveného Abdullaha Güla, jehož žena nosí na veřejnosti šátek, se kterým nesmí do vládních či vojenských budov. - více zde

V sekularismu pevně zakotvená armáda kvůli nominaci Güla pohrozila zásahem. Podle Berivan to bylo naprosto nešťastné prohlášení, které uvrhlo zemi do hluboké nejistoty a podkopalo její už tak slabé šance na vstup do Evropské unie.

"Ale bohužel nikdo další není tak silný, aby bránil sekularismus v Turecku. To, že se věci mění, je zjevné. Největší nebezpečí vidím ve školství, ve změnách učebnic, do kterých se čím dál více dostávají islámské motivy,“ říká.

Není sama, kdo se obává společenské houpačky, která by otevřela cestu k islamistickému státu. O uplynulém víkendu se tisíce příznivců sekularismu, tedy oddělení církve od státu, poněkolikáté sešly na masové demonstraci, tentokrát v černomořském přístavu Samsun.

Bylo to více než symbolické. Právě odtud zakladatel moderního sekulárního tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk zahájil na konci první světové války boj za nezávislost.

Situace se v Turecku zřejmě jen tak neuklidní. V islamismu zakotvená vládní Strana spravedlnosti a rozvoje, která právě Güla nominovala na prezidenta, vyhlásila uprostřed vážné politické krize předčasné volby. Budou se konat 22. července, namísto původně plánovaného listopadu. - více zde

Strana spravedlnosti jako stále nejpopulárnější partaj nejspíš volby opět vyhraje. Avšak nyní dvě hlavní opoziční strany vytvořily společnou platformu, aby šance vládní strany zmařily.

"Obecně si nemyslím, že by armáda mohla splnit svoji hrozbu a uchvátit moc. Ale turecká veřejnost má tendenci se stavět na jakoby zastrašovanou stranu,“ míní Berivan.

Co bude po volbách, to se Berivan neodvažuje říct. "Lze jen spekulovat,“ říká. Důkaz o tom, že její zemi čekají další nejisté časy. Ale právě takové doby jsou pro novinářku, jako je Berivan, jasným lákadlem. Vrací se domů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video