Novinařina nemá v roce 2013 nejlepší vyhlídky. Server CareerCast ji vyhlásil

Novinařina nemá v roce 2013 nejlepší vyhlídky. Server CareerCast ji vyhlásil jako nejhorší variantu při výběru povolání. | foto: Profimedia.cz

Stres a nekonečná pracovní doba. Nejhorší povolání je novinařina

  • 40
Práce novináře je nejhorší možnou volbou při hledání povolání v letošním roce. Tvorba zpravodajství se umístila i za profesí popeláře, řidiče autobusu nebo dřevorubce. S překvapivým zjištěním přišel americký server CareerCast.com.

Redaktoři tohoto serveru vybrali dvě stě nejčastějších povolání a na základě rozboru statistických dat je seřadili podle atraktivity od těch nejzajímavějších po ty nejméně přitažlivé. V potaz brali desítky faktorů, mezi kterými nechybělo pracovní prostředí, příjem, výdaje nebo stres. Při započtení všech faktorů se jako suverénně nejhorší povolání jeví novinařina.

"Zpracovávali jsme opravdu široké spektrum kritérií. Snažili jsme se být tak analytičtí, jak to jen jde," uvedl pro server poynter.org Tony Lee, vydavatel stojící za provozem serveru CareerCast.com a dodal, že určitá subjektivita se ve výsledném hodnocení promítla, základem pro výsledky však byla skutečná statistická data.

Nejlepší povolání pro rok 2013

Server CareerCast hodnotil vybraná povolání v celé řadě kritérií. Čím menší počet bodů dané povolání získalo, tím lepší postavení v žebříčku zaujímá.

1. Pojistný matematik (123 bodů)
2. Biomedicínský inženýr (133 bodů)
3. Vývojář softwaru (136 bodů)
4. Audiolog (140 bodů)
5. Finanční plánovač (159 bodů)

200. Novinář (1 120 bodů)

Zdroj: Careercast.com

Žebříček nejlepších a nejhorších povolání letos oslavil pětadvacáté výročí. Novinařina se během let v umístění propadala, v druhé stovce výsledkové listiny se však držela už od prvního ročníku.

"Existuje mnoho důvodů, proč se povolání novináře umísťuje až na chvostu. Některé se za ta léta nezměnily, jiné odráží aktuální vývoj," vysvětluje Lee. A jaké jsou podle něho nejvýznamnější hlediska, která novinařinu odsoudila k potupnému umístění?

Dovolená? To slovo neznám

Peníze jsou vždy až na prvním místě a Lee vysvětluje, že novináři na tom nejsou po stránce financí tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát. "Novináři nikdy nejsou placeni tak dobře, jako lidé z mnoha jiných povolání na podobné úrovni," popisuje Lee.

Dalším nezanedbatelným faktorem novinářské práce je také neustálý stres. "Novináři pracují pod termíny uzávěrek a tlakem na co nejrychlejší vytvoření zprávy. Navíc jsou neustále pod dohledem veřejnosti, která si může výsledky jejich práce okamžitě přečíst a reagovat na ně," uvedl Lee a zmínil také v podstatě nekonečnou pracovní dobu. Novinář totiž ve své podstatě nezná slovo dovolená. Když se něco děje, musí být k dispozici.

Na tristní pozici novinařiny už stihli na internetu reagovat mnozí z těch, kteří se tvorbou zpravodajství živí. Některé názory hraničí s konspiračními teoriemi. "Za posledním místem novinařiny určitě musí stát velké korporace," napsal například jeden z uživatelů na Twitteru. Jiní své povolání brání obyčejněji. Argumentují tím, že kdyby byla novinařina tak špatné povolání, nebyl by přeci takový problém sehnat v tomto odvětví volné místo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video