Ke snaze změnit zákon přispěla i kauza reportérky The New York Times Judith Millerové. | foto: Reuters

Novináři v USA budou moct chránit své zdroje

  • 3
Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který má novinářům zajistit právo chránit identitu svých informačních zdrojů v procesech projednávaných u většiny federálních soudů. Proti jsou zpravodajské služby a ministerstvo spravedlnosti.

Podle agentury AP však čeká právní normu nejistá budoucnost v Senátu. Prezident George Bush, podle něhož by zákon mohl vést k nekontrolovatelným únikům tajných informací, již pohrozil jeho vetováním.

"Svoboda tisku je pro naši demokracii a bezpečnost základní," uvedla v této souvislosti předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová.

Navrhovaná legislativní změna v mnoha případech umožňuje novinářům chránit identitu jejich informačního zdroje, v případech ohrožení státu nebo při procesech spojených s terorismem však reportéry zavazuje informátora prozradit.

Zákon má podporu více než padesáti amerických médií. Právní normu na pořad jednání v Kongresu dostali obhájci svobody tisku poté, co Spojenými státy v posledních letech otřáslo několik hojně diskutovaných kauz, v jejichž rámci dostali reportéři soudní obsílku a byli nuceni soudem prozrazovat své informátory.

Například v kauze Plamegate, kde hrál hlavní roli únik tajných informací o zpravodajských službách, se to týkalo reportérky listu The New York Times Judith Millerové. Ve vazbě strávila bezmála tři měsíce. - více zde

Proti zákonu mají výhrady ministerstvo spravedlnosti a zpravodajské služby. Podle nich znemožní uplatnění jiných federálních zákonů, které zamezují
neautorizovanému zveřejnění tajných informací. Kritici také tvrdí, že definice novináře je v navrhované normě příliš široká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video