Podle nejnovější zprávy Amnesty International je nejhorší zemí pro práci

Podle nejnovější zprávy Amnesty International je nejhorší zemí pro práci reportéra Sýrie. | foto: Profimedia.cz

Syrští povstalci lákají novináře do pastí a unáší je, tvrdí Amnesty

  • 21
Sýrie je pro válečné reportéry noční můrou. Vyplývá to ze zprávy Amnesty International, která byla vydána u příležitosti Světového dne svobody tisku. Proti novinářům jsou zde pořádány kampaně a jsou na ně líčeny pasti. Z jejich únosů si pak extremisté udělali výnosný zdroj financí.

Světový den svobody tisku připadá každý rok na 3. květen. Letos Amnesty International při této příležitosti vydala obsáhlou zprávu o současném stavu svobody tisku a novinářského řemesla v Sýrii. Ta je podle ní nejhorší a nejméně přátelskou zemí pro novináře a reportéry.

Zpráva o Sýrii

Přečtěte se dokument Amnesty International v angličtině.

Za minulý rok bylo v zemi zmítané občanskou válkou zabito 36 novinářů. Mnoho dalších zažilo únos či mučení. Za útoky a únosy údajně stojí jak režim Bašára Asada, tak extremisté z řad rebelů.

Za horší je však obecně považována situace v regionech, které jsou pod nadvládou rebelů. Tam je nezávislá žurnalistika téměř neznámým pojmem. Pro novináře, kteří zde působí, se jedná o extrémně nebezpečné prostředí.

Členové opozice dlouhodobě brojí proti novinářům na internetu, mnohem horší je však situace v terénu, kde jsou na zástupce světových médií líčeny pasti v podobě falešných informátorů. Většinou se jejich cílem stávají ti, kteří v minulosti neinformovali o situaci v zemi tak, jak si rebelové přejí. Dalším častým důvodem útoků je to, že rebelové mnohé novináře považují za špiony.

Přesně do takové situace se před měsícem dostala čtveřice novinářů z Itálie, která padla do rukou jedné z odnoží al-Káidy. Jedna z propuštěných žurnalistek podle serveru telegraph.co.uk uvedla, že únosci ji prý jednou viděli, jak si něco zapisuje do poznámkového bloku. To byl pro ně jasný důkaz, že je vládní agentkou.

Únosy zahraničních novinářů se v Sýrii stávají v posledních měsících slušným zdrojem peněz pro celou řadu extremistických skupin. "Růst počtu únosů je v Sýrii patrný už měsíce. Únosci si navíc začínají uvědomovat, že únosy cizinců jsou mnohem lukrativnější než místních obyvatel. Na nich si běžně vydělají tisíce dolarů, u cizinců pak jdou částky do milionů," uvedl jeden z místních, který si nepřál být jmenován.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video