Novinář Peter Arnett

Novinář Peter Arnett - Americká televize NBC propustila slavného válečného korespondenta Petera Arnetta za interview pro iráckou televizi. (30. března 2003) | foto: Reuters

Novináře zavrženého v USA vzali Britové

  • 51
Válečný korespondent Peter Arnett přešel k jiné jednotce. Poté, co ho propustila americká NBC za interview pro iráckou televizi, angažoval ho list Daily Mirror. V televizi řekl, že původní americké válečné plány selhaly kvůli iráckému odporu. Arnett se proslavil v roce 1991 při operaci Pouštní bouře.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Nový zaměstnavatel Daily Mirror je jediný z velkých britských deníků, který ostře kritizuje spojenecký zásah v Iráku.

NBC Arnetta nejprve hájila tím, že rozhovor poskytl z profesní kolegiality a jeho výroky byly analytického charakteru. Ale druhého dne změnila názor a s novinářem přestala spolupracovat.

"Hovořit se státní televizí byla chyba, zejména v době války," vysvětlila mluvčí NBC Allison Gollustová. Špatné podle ní bylo, že v rozhovoru sdělil své osobní postřehy a názory.

"Chci se omluvit americkému lidu za to, že jsem se zjevně dopustil špatného úsudku," reagoval kajícně Peter Arnett.

V interview pro iráckou satelitní televizi řekl, že Spojené státy přehodnocují bojové plány. "První plán selhal kvůli iráckému odporu. Teď se snaží vytvořit nový plán," uvedl Arnett.

Dál vyslovil názor, že USA špatně odhadly odhodlání iráckých jednotek a zmínil se o rostoucím odporu Američanů proti válce.

Arnett se v Mirroru hájí
V prvním článku pro Daily Mirror novinář píše, že je z propuštění "v šoku a hrůze". Úmyslně používá výrazy, jimiž Pentagon označoval úvodní fázi kampaně. Irácké televizi prý poskytl stejnou analýzu, jakou dal řadě jiných médií.

Arnett připomíná, že irácká vláda dlouho před válkou říkala, že bude bojovat, použije gerilovou taktiku a překvapí Američany. "Nyní se na bitevním poli odehrává realita. Být kritizován za vyjádření tak zjevné věci je nefér," pokračuje.

"Stal jsem se tím ale terčem pro kritiky ve Spojených státech, kteří mne obviňují, že poskytuji nepříteli pomoc a útěchu. Já nechci dávat pomoc a útěchu nepříteli - chci jen být schopen říkat pravdu," uzavírá Arnett.

Vietnam přinesl vzestup i pád
Washington kritizoval Arnetta za šíření irácké propagandy už během první války v Zálivu. Tehdy Arnett pracoval jako zpravodaj CNN v Bagdádu. Před čtyřmi roky ovšem odešel kvůli kontroverznímu dokumentu, od něhož se televize distancovala.

Dokument tvrdil, že americká armáda používala proti americkým zběhům ve Vietnamu nervový plyn sarin. Pentagon to důrazně odmítl. Arnett se hájil tím, že propůjčil reportáži hlas, ale s obsahem nemá nic společného.

"Byl to skoro smrtící úder mé kariéře. V posledních čtyřech letech se snažím najít cestu, jak se očistit," řekl ještě před vypuknutím poslední aféry osmašedesátiletý novinář pocházející z Nového Zélandu.

Vietnamská válka Arnetta málem profesionálně pohřbila, ale právě ona ho dříve proslavila. Jako válečný dopisovatel agentury Associated Press dostal v roce 1966 prestižní Pulitzerovu cenou.

Poprvé vysílal ze Zálivu pro CNN
Arnett vysílal z Bagdádu už před 12 lety, během první války v Perském zálivu. Tentokrát byl do Bagdádu vyslán jako zpravodaj kabelového zpravodajského kanálu MSNBC, který patří NBC.

Poté, co NBC svůj tým z Bagdádu z bezpečnostních důvodů stáhla, začala přebírat jedna ze tří hlavních amerických televizních stanic Arnettovo zpravodajství.

Mezitím byla z irácké metropole vypovězena i CNN. "Mám z toho určitou perverzní radost, protože CNN mě před čtyřmi lety vyhodila a podle mě nespravedlivě," glosoval to reportér.

Pochvaloval si, že ho nijak nesvazuje cenzura ani loajalita, která se očekává od novinářů ukotvených u amerických jednotek. Dalším rozdílem je podle něj fakt, že největší nebezpečí tentokrát nehrozí od bomb.

Arnett se obává pozemního útoku. "Válka přichází přímo do srdce Bagdádu. Jestli dojde na lítý boj a doplatí na to mnoho civilistů, nemyslím, že nad americkým příchodem zavládne velké nadšení," uvedl americký novinář.

,

Video