Srílanský novinář J.S. Tissanajagam (31.8.2009)

Srílanský novinář J.S. Tissanajagam (31.8.2009) | foto: Profimedia.cz

Novinář kritizoval boj s tamilskými Tygry, dostal 20 let nucených prací

  • 3
Dvacet let nucených prací si od srílanského soudu odnesl novinář za to, že ve svých článcích kritizoval vojenskou ofenzivu proti separatistické organizaci Tygři osvobození tamilského Ílamu. Ti ukončili boj s vládní srílanskou armádou letos v květnu. Novinář podepsal přiznání, u soudu ale trval na tom, že ho donutili.

Soudkyně Nejvyššího soudu v Kolombu Dípalí Widžesunderaová o trestu rozhodla na základě srílanských protiteroristických zákonů. Podle agentury Reuters je vláda zneužívá k potlačování disentu.

Pětačtyřicetiletý novinář J. S. Tissanajagam ze známého magazínu Northeastern Monthly si odnesl nejnižší možný trest, jaký se v podobných případech uděluje. Soud ho obvinil ze spiknutí a z porušení protiteroristického zákona i válečných mimořádných opatření. Právě ty vládě usnadňují zatýkání, zaštiťují totiž celou škálu možných pochybení.

Policie žurnalistu zatkla v březnu 2008 kvůli podezření, že udržuje vazby s tamilskými Tygry (LTTE). Vláda ho posléze obvinila, že od nich přijal peníze, aby "psal propagandistické články a zasel tak nenávist mezi menšinové Tamily a většinové Sinhálce".

"Ústava zajišťuje svobodu tisku, ale nikomu nedovoluje šířit falešné informace k rozdmýchávání etnického násilí," řekl soudu žalobce.

Za dva roky osm mrtvých novinářů

LTTE až do své květnové porážky při vládou vedené masivní ofenzivě na severu a východě ostrova bojovala za vytvoření samostatného státu pro menšinové Tamily. Argumentovala přitom tím, že vláda vedená většinovými Sinhálci Tamily utlačuje. Občanská válka, která na Srí Lance trvala pětadvacet let, si podle odhadů OSN vyžádala osmdesát až sto tisíc lidských životů. - Tamilští Tygři se vzdali, boje na Srí Lance po čtvrtstoletí končí

Západní vlády a organizace na ochranu svobody tisku zadržení Tissanajagamy odsoudily coby další symbol potlačování svobody tisku na Srí Lance. Podle Výboru na ochranu novinářů zemřelo od roku 2007 v zemi násilnou smrtí nejméně osm novinářů.

Další novináři se dočkali bití, zastrašování, zadržování nebo jim smrtí někdo vyhrožoval. Tissanajagam, který je Tamil, podepsal přiznání, ale před soudem prohlásil, že ho k němu donutili. Proti rozsudku se chce odvolat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video