Novinář Babickij byl ruskými vojáky zbit

- Zpravodaj ruské odbočky americké rozhlasové stanice Radio Liberty Andrej Babickij byl v noci na úterý převezen z Dagestánu do Moskvy a poté podmínečně propuštěn na svobodu. Po příletu si postěžoval, že byl v ruském tzv. filtračním táboře bit a zkopán "sadisty".

"Mohu vám říci, že v koncentračním táboře Černokozovo jsem poprvé nebyl v rukách tajných služeb, ale sadistů," řekl Babickij.

Podle jeho slov bylo bití v Černokozovu běžnou záležitostí. Informoval, že byl vystaven "rutinnímu uvítání", které musel podstoupit každý zadržený bez rozdílu. To spočívalo v několika desítkách ran obuškem po dobu dvou až tří dnů.

Ruské velení v Čečensku tvrdí, že tzv. filtrační tábory slouží k zadržení a vyslechnutí osob podezřelých ze spolupráce s čečenskými ozbrojenci.

Ruský novinář v rozhovoru zveřejněném na webové stránce Radia Svoboda přiznal, že neví přesně, kdo ho zadržoval poté, co byl vyměněn za ruské vojáky. Uvedl nicméně, že tito lidé na něj vyvíjeli nátlak v různých směrech.

V současné době je Babickij ve svém moskevském bytě a nesmí opustit metropoli, dokud proti němu nebude zastaveno trestní stíhání. Hrozí mu až dva roky vězení na základě obvinění, že cestoval s falešným pasem.

Agentura Interfax v úterý citovala ruskou generální prokuraturu, podle níž je Babickij nadále vyšetřován kvůli držení falešného pasu a podezření, že spolupracoval s "ozbrojenými čečenskými bandami".

Novinář hodlá v co nejkratší době svolat tiskovou konferenci, na které popíše průběh zatčení, jeho údajnou výměnu  za ruské zajatce i svůj pobyt v Čečensku.

Opatrně s ním, je cenný
Andrej Babickij začal v pondělí 28. února na protest proti svému zadržení držet hladovku. Novinář známý reportážemi z Čečenska, které o Rusku nemluvily lichotivě, byl zadržen v Dagestánu v pátek. Rusko ho už v půlce února obvinilo ze "spolupráce s čečenskými teroristy" a bezvýsledně po něm pátralo.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil úřadům činným v trestním řízení, aby zvážily jeho propuštění.

Prezident se rozhodl učinit toto vstřícné gesto po schůzce s ministrem vnitra Vladimirem Rušajlem, který naopak Putina upozornil, že držet Babického ve vězení je nadále namístě, protože "je třeba prošetřit možnost jeho spolupráce s ilegálními ozbrojenými (čečenskými) skupinami".

Ruské vedení však bylo od zmizení Babického pod silným mezinárodním tlakem. Západ v této souvislosti kritizuje Rusko z porušování svobody medií.

Babickij měl řadu kontaktů mezi čečenskými povstalci bojujícími proti ruským jednotkám a ve svém zpravodajství upozorňoval na brutalitu ruských vojáků v Čečensku. Moskva zprávy korespondenta Rádia svoboda označovala za přehnaně kritické vůči ruské straně.

Babickij zmizel v lednu u Grozného
Případ, ve kterém u ruského vedení intervenoval i Bílý dům, začal 15. ledna, kdy Babickij zmizel poblíž Grozného. Po několika dnech mlčení ruské bezpečnostní složky potvrdily, že jej drží v zajetí a že byl obviněn z "účasti v nezákonné ozbrojené formaci", tedy z toho, že pomáhal Čečencům. To samo o sobě vyvolalo vlnu kritiky, neboť Babickij byl znám jako objektivní zpravodaj.

Fingovaná výměna?
Pak přišel zlom, který celý případ posunul do zcela jiné roviny. Ruské vedení 3. února oznámilo, že ho předalo čečenským velitelům výměnou za tři ruské válečné zajatce. Od té doby se po něm slehla zem. Rozsáhlé pátrání jeho přátel však tuto verzi zpochybnilo - dospěli k názoru, že výměna byla fingovaná.

Babickij uvedl, že původně s výměnou souhlasil, neboť měl být předán do rukou velitele, kterého znal. Ve chvíli předání však zjistil, že ho přebírá někdo jiný a souhlas odvolal. "Řekl mi, že nechtěl být vyměněn," sdělil v sobotu ruské televizi novinář Oleg Kusov, který měl jako jediný možnost s Babickým hovořit. "Neznámý muž v masce ho však nacpal do auta a odvezl," dodal Kusov.  Ruské úřady prohlašovaly, že výměna byla dobrovolná.

Právě fakt, že se Rusko zbavilo odpovědnosti za jeho bezpečnost, vyvolalo vlnu rozhořčení.

Týdny zajetí a pokus o útěk
Babickij se pak ocitl na několik týdnů v zajetí u lidí, které neznal, v "temné malé místnosti". Věznitelé ho poté odvezli do sousedního Dagestánu, odkud se chtěl pokusit utéci do bezpečí. Tam byl však znovu zatčen.

Po celou dobu o sobě nepodával žádné zprávy.

Jedinou stopou byl krátký videozáznam, který zveřejnila stanice Radio Svoboda, na němž tvrdí, že je "relativně v pořádku" a že se těší domů. Babickij na záznamu sedí v místnosti, drží si hadr před obličejem a říká: "Dnes je 6. února 2000. Se mnou je všechno relativně v pořádku. (..) Lidé, kteří jsou se mnou, se mi snaží pomoci. Chce se mi domů. Netrapte se. Už brzy budu doma".

Žije!
Zvrat nastal 25. února večer, kdy se Babickij poprvé od poloviny ledna ozval svým kolegům z Rádia Svoboda. Dlouho očekávané detaily toho, čím v uplynulých týdnech prošel se však opět neobjevily.

"Jsem v pořádku, ale ne zcela svobodný," stačil v pátek říci své ženě, která  v tu dobu byla v pražské centrále stanice.

Babická televizní stanici NTV po krátkém rozhovoru s manželem telefonovala, že jí řekl, že volá z dagestánské metropole Machačkaly a že se nachází v tiskovém středisku ministerstva vnitra. Agentura Interfax přitom napsala, že Babickij byl zadržen v Machačkale dagestánskými policejními orgány v místní kavárně, když se prokázal falešným pasem. To potvrdil také zpravodaj NTV v Dagestánu.

To málo, co se od něj dokázali dozvědět jeho známí, však naznačuje, že ruské bezpečnostní složky neříkaly o jeho případu pravdu. A celý skandál tak bude patrně dál pokračovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue