Noví policisté v Praze jen tak nebudou

  • 7
Praha - Vzhledem k extrémně vysoké kriminalitě v hlavním městě stát poskytl na příští rok finanční prostředky na přijetí dalších šesti set republikových policistů. Přesto je již nyní téměř jisté, že se tento cíl nezdaří. Jak se totiž ukazuje, o práci u policie není zájem. Dříve tu byla alespoň motivace různými výhodami včetně finančních. Nyní policie nemůže nováčkům nabídnout o moc víc než jistotu stálého místa a ubytování pro svobodné na ubytovně.

Kdysi dostávali ti, co chtěli posílit pražskou policii, náborový příspěvek padesát tisíc korun, ale to už je dávno minulost.

Přitom v Praze je největší zločinnost v celé republice. V Praze 4 spáchají zločinci daleko víc trestných činů než třeba v celých jižních Čechách. V současné době slouží v Praze šest tisíc policistů a do plného stavu jich stále chybí kolem stovky.

Ale za dvanáct až třináct tisíc hrubého -  přibližně tolik si vydělá začínající policista - se zájemci příliš nehrnou. Požadavky jsou přitom dost přísné.

Podle policejní mluvčí Evy Brožové musí mít uchazeč výborné zdraví, dobrou fyzickou kondici, čistý trestní rejstřík, střední školu a ukončenou vojenskou službu. "Tyto podmínky jsou dost těžké, a proto mnoho zájemců odpadne," řekla Brožová. Statistiky její slova potvrzují: v minulém roce se hlásilo k policii v Praze původně asi tisíc zájemců, nakonec jich však bylo přijato tři sta padesát jedna. "Většinou neudělají psychotesty anebo mají špatnou fyzičku," tvrdí Brožová.

Pražský policejní ředitel Radislav Charvát přitom již dříve uvedl, že by hlavní město potřebovalo asi patnáct set dalších policistů. Pak by se podle něj mohla bezpečnostní situace v Praze zlepšit.

Noví policisté, kteří by teoreticky mohli nastoupit příští rok, by měli posílit pořádkovou jednotku, která zasahuje proti násilným demonstracím, zajišťuje pořádek při velkých sportovních zápasech a podobných akcích. "Tam však mohou nastoupit jen zkušení policisté, nikoliv nováčci. Takže tam můžeme získat třeba lidi z jiných krajů, ale s tím musí souhlasit jejich šéfové. Nebo tam převelíme vlastní lidi z jiných jednotek a jejich místa doplníme nováčky," tvrdí Brožová.

Vypadá to tedy tak, že v příštím roce zůstane plánované navýšení policistů jen na papíře. To potvrzuje i pracovník policejního náboru Václav Hrouda. "Stanoveného počtu určitě nedosáhneme," řekl.

Politici slibují policii více bytů
Jednou z možností, jak přilákat další lidi k policii, je nabídnout jim byty. Magistrát dává dosud ročně republikovým policistům kolem třiceti bytů, kandidáti na pražského primátora se shodují, že by jich mohli dostávat víc.

"Policisté by měli být na prvních místech v přidělování bytů," soudí Michael Hvížďala (US). Podle něj jich mají dostávat dvakrát až třikrát více. "Bezpečnost je pro nás prioritou číslo jedna," dodal.

Jan Kasl (Evropští demokraté) uvedl, že policie by měla ročně dostávat alespoň stovku bytů. "Pak by byl možná zájem o službu v policii větší," dodal.

Další adepti na primátorské křeslo by sice také dávali policistům více bytů, ale ne za každých podmínek. Marián Hošek (KDU-ČSL) tvrdí, že i pro jeho stranu je bezpečnost v ulicích jednou z hlavních priorit. "Ať republiková policie dostává víc bytů, ale měla by také s magistrátem více spolupracovat. Mám na mysli třeba situace, kdy policisté vědí, kde se prodávají drogy, kde se přepadává, a přesto proti tomu nic nedělají. To se musí změnit," tvrdí Hošek.

Podle Pavla Béma (ODS) by bylo možné přidělovat policii tak kolem padesáti bytů ročně. "Starat se o bydlení svých lidí by však mělo především ministerstvo vnitra," řekl Bém.

Jiří Paroubek (ČSSD) upozorňuje na to, že byty budou potřeba v první řadě pro lidi, kteří o ně přišli při povodních a stále nemají ani kvalitní náhradní ubytování. "I přesto by se kvóta pro policii dala ještě o několik desítek bytů navýšit," řekl.

Policisté scházejí v centru města i v okrajových částech, v dopravně zatížených oblastech i na opuštěných místech, kam se stahují kriminální živly. Jak se zdá, situace se však ani v nejbližším období nezlepší. (21. října 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video