Nejčastěji tento trik používají cizinci z Vietnamu nebo Číny. Ilustrační foto

Nejčastěji tento trik používají cizinci z Vietnamu nebo Číny. Ilustrační foto | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Novela zákona zatrhne fingované sňatky cizinců s Češkami

  • 83
Zákonodárci chystají novelu cizineckého zákona. Měla by zarazit běžnou praxi, kdy cizinci využívají k získání trvalého pobytu fingované sňatky. Nebo si najdou matku, která je za úplatu označí za otce svého dítěte. Podle novely by se povolení k pobytu udělovalo až dva roky po svatbě.

Milena ze severních Čech označuje svou svatbu především za skvělý obchod. Za to, že řekla ano vietnamskému trhovci, kterého viděla poprvé až v obřadní síni, dostala patnáct tisíc korun. "Dohodila mi to známá," svěřila se.

Podobných svateb jsou každý rok stovky. Policisté podezřelé sňatky prověřují, ale většinou nikomu nic nedokážou.

"Zjišťujeme, zda manželé žijí spolu. Případy, u kterých lze podvod prokázat, jsou ale výjimečné," potvrdil Milan Babičík, šéf severočeské cizinecké a pohraniční policie.

Povolení k pobytu téměř okamžitě
V cenících některých tuzemských advokátních kanceláří či zprostředkovatelských firem by se klidně mohly objevit následující nabídky: "Dohodnutí fingovaného sňatku - 15 až 20 tisíc korun; zajištění matky s dítětem bez otce - 5 až 10 tisíc korun. Zn.: Jen pro cizince."

V Česku totiž podobné obchody kvetou. Pro cizince, který si vezme Češku, případně získá od matky s dítětem prohlášení, že je otcem jejího potomka, to znamená povolení k trvalému pobytu.

"Je to trik, jak se k povolení dostat téměř okamžitě," potvrdila Iva Hřebíková z republikového vedení cizinecké policie. "Získají tak i možnost cestovat do Evropské unie, kam by jinak nemohli."

Děti vybírají už v porodnicích
Fingované svatby nejsou novinkou, odehrávaly se už před rokem 1989, což hezky popisuje oscarový film Kolja. Novinkou je však trik s dětmi. Podle některých náznaků si jeho organizátoři tipují vhodné matky už v porodnicích.

"Ženy, které se do takové věci pustí, pocházejí hlavně ze sociálně slabých skupin. Dostanou peníze za to, že za otce svého dítěte označí konkrétního cizince," uvedla Iva Hřebíková. "Už jsme se dokonce setkali s případem, kdy matka dvojčat ohlásila, že každé z dětí má jiného otce."
 
Nikdo neví, kolik takových případů je. Odhady mluví o stovkách. Jen v lednu se třeba přihlásilo na policii v Brně 54 cizinců, kteří požádali o povolení k trvalému pobytu s potvrzením o otcovství. Nejčastěji tento trik používají cizinci z Vietnamu nebo Číny.
 
Tento podvod zatím není trestným činem, takže pokud by jej policisté odhalili, hrozí cizincům vyhoštění, Češky jsou beztrestné.

Novela má své kritiky
Změnu by měla přinést novela cizineckého zákona, kterou projednávají poslanci. Podle ní by povolení k trvalému pobytu získali cizinci až dva roky poté, co se v Česku ožení.

Někteří politici i ochránci lidských práv zákon kritizují. "Zákon na každé manželství s cizincem pohlíží už od začátku jako na podvod. Manželé mají státu dokazovat, že nejde o fingovaný sňatek," zhodnotil normu Ondřej Liška ze Strany zelených. Návrh navíc podle něj připraví smíšená manželství třeba o příspěvek na dítě nebo na bydlení.
 
Na otázku jak manželé prokážou, že sňatek není fingovaný, ministr vnitra Ivan Langer jednoznačně odpovědět nedokázal. Přitom návrh podporuje, 
 
Cizinci, kteří budou chtít v Česku získat trvalý pobyt, by také měli prokazovat znalost češtiny při jazykových testech.

"Nemůže to být tak, že tu někdo chce mít trvalý pobyt, ale říká okřídlenou větu: Neumím česky," řekl Langer. Zjevně narážel na asijské trhovce, kteří tuto větu často používají při raziích policie v tržnicích. Jazykové testy by připravilo ministerstvo školství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video