Svoz odpadu (ilustrační foto)

Svoz odpadu (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Chystá se změna miliardového byznysu s odpadem. Firmy hledají shodu

  • 47
Chystaná novela o odpadech v Česku působí značné problémy. Kvůli budoucím změnám tohoto miliardového byznysu se rozštěpily i firmy, které na tomto poli působí. Dosud za ně mluvila zejména Česká asociace odpadového hospodářství. To už ale neplatí.

Výroky jejího šéfa Petra Havelky totiž začaly některým společnostem v oboru vadit natolik, že založily novou asociaci s velmi podobným názvem Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH). Nová asociace nalákala hned dva velké hráče, zahraniční koncerny Veolia a Suez, a názorově blíž k ní má i současné vedení ministerstva životního prostředí.

To lze pochopit - zatímco Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH)chystanou novelu podrobilo silné kritice, nová asociace plány ministerstva vítá. Jednou z největších změn, které novela přináší, je postupný konec skládkování. I když ČAOH odmítá tuto nálepku, velké slovo v ní mají firmy, které skládky živí a které chtějí byznys s nimi udržet co nejdéle.

Podle ČAObH chce ČAOH pod vedením Petra Havelky zakonzervovat stav nakládání s odpadem tak, aby nadále končil primárně na skládkách nebo v zařízeních pro úpravu odpadů. „Tyto technologie vydává ČAOH za recyklační, ale vyspělé státy je už vyzkoušely a zavrhly jako neefektivní,“ uvedla konkurence z ČAObH v prohlášení.

Jde především o technologii mechanicko-biologických úprav (MBÚ). Jenže ty nejsou zcela recyklací. „Je to jen úprava odpadu pro další nakládání, zejména energetické využití či skládku,“ říká Milan Chromík z Veolie. Podle něj jejich použitím hrozí, že bude v budoucnu i u nás končit na skládkách využitelný odpad v prakticky nezměněné, pouze překlasifikované podobě.

ČAOH se nelíbí navrhované zdražení skládkařského poplatku, na svoji stranu získala i Svaz měst a obcí a začala mluvit o tom, jak takové navýšení zdraží poplatek za odpad pro občany.

Odpůrci skládkování ale věří, že zdražení skládek povede k budování technologií pro skutečnou recyklaci. Ta by přitom neměla poplatek za odpad zdražovat. Tříděním se dá naopak ušetřit, což ukazují zkušenosti řady měst, která začala vybírat peníze za odpad právě podle toho, kolik kdo třídí. Tento systém chce v zákoně ministerstvo také umožnit.

Poplatek za skládkování je v ČR extrémně nízký

Skládkování je u nás zatím nejlevnějším způsobem, co s odpadem udělat. Poplatek za skládkování je v České republice extrémně nízký i v evropském kontextu. Zatímco průměr EU se pohybuje kolem 61 eur (1 647 Kč), u nás poplatek činí 18,5 eura (500 Kč). I tak však objem skládkovaného odpadu klesá.

„Česko je premiantem v separaci, ale vytříděný odpad se často nerecykluje. Vinou nízkého poplatku za skládkování chybějí v systému peníze pro moderní recyklační technologie a odpad končí nevyužitý na skládkách,“ říká Vladimír Kočí, děkan Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a jeden ze zakládajících členů sdružení ČAObH. Oběhové hospodářství znamená, že namísto likvidace odpadu se hledá cesta, jak ho znovu využít.

ČAOH nechce aktivity nové odpadové asociace příliš komentovat. „Je to jejich věc a dělají si tím zejména svůj vlastní obraz. ČAOH prezentuje své odborné názory dlouhodobě, stabilně, čitelně, a to jak v médiích, tak na svém webu a ostatní svazy a asociace nenapadáme a činit to nebudeme. Není to náš styl. Vystačíme si s odbornou a věcnou argumentací,“ řekl ředitel Petr Havelka.

Ministerstvo životního prostředí podle svého vyjádření bude jednat s oběma asociacemi, s novou však intenzivněji. „Podle dosavadních zkušeností se zdá, že podpora ČAOH pro odklon odpadů ze skládek není nijak intenzivní. Pro nás by nově vzniklá asociace mohla být o to silnějším partnerem, protože se zde spojily společnosti, které zároveň skládkují a zároveň energeticky využívají a hlavně chtějí třídit a recyklovat odpady,“ uvedla Dominika Pospíšilová z ministerstva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue