ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Zahraniční duchovní v Česku má usměrnit novelizace, šaría musí ustoupit

  • 503
Obava z radikálních islámských kazatelů vedla skupinu poslanců z ANO k předložení návrhu novely zákona o církvích. Chtějí dostat pod kontrolu duchovní přicházející ze zahraničí. Každý šiřitel víry by měl být nejprve poučen o české kultuře, právu a zvyklostech. A musel by podepsat čestné prohlášení, že je nebude porušovat.

„Zkušenosti ze západní a severní Evropy ukazují, že je nutné účinně čelit radikalizaci evropských islámských obcí. K té přispívají hlavně duchovní ze zemí ortodoxního - wahhábistického a salafistického - islámu,“ stojí v návrhu novely zákona o církvích.

Předkládá ji celkem sedmnáct poslanců, čtrnáct z nich je z ANO, dva z ČSSD a jeden z ODS. Hlavním autorem je Zdeněk Soukup z ANO, jenž je iniciátorem platformy zákonodárců pro zachování evropské kultury a jejích hodnot. „Mám obavy z divoké migrace, a především z vlivu islamismu u nás,“ říká.

Soukup odmítá, že by návrh na evidenci zahraničních duchovních mířil jen proti islámu. „Nejsem islamofob,“ ujišťuje. V textu návrhu je však islám zmíněn a Soukup o něm také nejčastěji mluví, když svůj nápad vysvětluje.

„Právo šaría, nadřazenost těch, kteří vyznávají islám, nad ostatními, nerovnost mezi mužem a ženou, to je porušení základních principů, kterými se řídí euroamerická civilizace,“ říká.

Soukup připouští, že neví, zda do Česka radikální duchovní míří. „Návrh je spíš preventivním opatřením, které vzešlo ze zkušeností ze zahraničí, z Německa a Nizozemska,“ řekl. Zrovna v úterý provedla německá policie rozsáhlý zátah na salafisty, jejichž extremistický spolek vláda rozpustila (čtěte zde).

„Ať si muslimové a další vyznávají svá náboženství doma, ale proboha ať se nesnaží přetvářet naše hodnoty a naše normy. To vidím jako velké nebezpečí,“ míní Soukup.

Poučování není nejdůležitější

O čem konkrétně poučit kazatele, zatím není jasné. Soukup připouští, že důležitější je mít o nich přehled. „Poučení je takové alibi, jak podchytit ty lidi,“ řekl.

Křesťanských ani židovských duchovních se povinnost netýká, neboť mají na rozdíl od muslimů zvláštní práva. „Tradiční církve neznamenají takové riziko, jako je radikální islamismus,“ míní Soukup.

Pokud by zahraniční duchovní prohlášení nepodepsal, jeho náboženské společnosti by hrozila ztráta registrace. Jak se však o neevidovaném člověku ministerstvo kultury dozví? „Vždycky se najde někdo, kdo na to upozorní,“ říká Soukup.

V případě, že by kazatel podepsal, a přesto při své činnosti porušoval české právo, kromě zrušení registrace by mu hrozilo také stíhání. Třeba za podněcování k nenávisti.

Ústředí muslimské obce považuje návrh za zbytečný. „Každý, kdo přijde, by měl automaticky dodržovat české zákony. Zvlášť když je pozván, aby zde prováděl duchovenskou službu,“ říká místopředseda ústředí Vladimír Sáňka. „Nelíbí se nám však nerovný přístup, že někdo má dělat něco, co jiný nemusí,“ dodává.

Proti se staví i resort, který by měl návrh uskutečňovat. „Ministerstvo kultury novelu vnímá jako protiústavní a diskriminační. Navrhovaná změna není účinnou metodou, jak efektivně čelit radikalizaci české muslimské obce, jak argumentují předkladatelé,“ namítá mluvčí resortu Simona Cigánková. Ministerstvo navíc upozorňuje, že by muselo přijmout úředníky, kteří by poučení zařizovali, a pořídit překlady do spousty cizích jazyků.

„Těch případů naštěstí není tolik, aby se to nedalo zvládnout. Pokud sem bude přijíždět větší množství kazatelů, kteří by šířili tendence, které ohrožují lidi v tomto státě, je zcela namístě úředníky posílit. Je lepší přijmout a platit úředníka než se dočkat toho, že nám tady budou házet bomby a odpalovat se na ulicích,“ řekl Soukup. Věří přitom, že jeho návrh projde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video