Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Novela zákona má zamezit pronikání neonacistů do armády

  • 17
Novela zákona o vojácích z povolání, kterou jednomyslně schválil Senát a v nejbližších dnech dostane k podpisu prezident, přináší hned několik novinek. Ministerstvo obrany si od ní především slibuje, že zamezí pronikání nejrůznějších extremistů do armády.

Asi nejvýraznější změnou oproti stávající podobě zákona je podle ministerstva obrany rozšíření podmínek při povolání do služebního poměru tak, aby extremisté neměli možnost do ozbrojených sil vstoupit.

Podle novely tak do služby může být povolán pouze občan České republiky starší 18 let, který není členem politické strany, politického hnutí, odborové organizace, nepodporuje, nepropaguje nebo nesympatizuje s hnutím, které prokazatelně směřuje k potlačování práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, náboženskou anebo rasovou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.

O čem také jednal Senát

Kuřácké restaurace označí samolepka
Trestní odpovědnost se vrátí na 15 let
Počet trestných bodů pro řidiče se zvedne na osmnáct

"Důvod zařazení této podmínky je jednoznačný – resort obrany by nerad následně řešil problémy s extremismem, které si s sebou přinášejí někteří noví rekruti. Proto by chtěl postavil jakousi hráz ještě před jejich přijetím do služebního poměru," uvedl náměstek ministra obrany Jan Fulík.

Nová norma by také měla umožnit okamžité propuštění vojáků, kteří sympatizují s neonacistickým nebo jiným extremistickým hnutím. Vojáci stíhaní za trestný čin by pak nově neměli mít nárok na měsíční výsluhy po odchodu ze služby.

Desítky sympatizantů neonacismu v armádě

Loni například armáda řešila případ profesionálního vojáka, který byl podezřelý, že při střetu radikálů s policisty v Janově vyzradil extremistům informace o strategii zásahu. - čtěte Armáda se zbaví dělostřelce kvůli jeho neonacistickým aktivitám

Další profesionál čelil obvinění, že má vazby na extremisty, když měl prostřednictvím svého internetového obchodu distribuovat oblečení oblíbené u neonacistů. Předtím zase třináct vojáků figurovalo ve vyšetřování případu sympatizantů s extremistickým hnutím.

V roce 2007 vyšel na povrch případ dvou mužů z brigády rychlého nasazení a jednoho z dělostřeleckého útvaru, kteří se pravidelně zúčastňovali mezinárodních srazů či demonstrací neonacistů. - Do české armády pronikli neonacisté

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb nedávno uvedl, že armáda zaměstnává až 90 sympatizantů neonacismu. Fanoušci extremistů jsou podle něj i v řadách policie.

Novela upravuje hodnosti i mise

Další významnou změnou v novele zákona je nová právní úprava hodností. Do poddůstojnických hodností jsou nově zařazeny hodnosti desátník, četař a rotný. Nová úprava naopak zruší hodnosti štábní rotmistr, podpraporčík a podporučík. Armáda už delší dobu volala po sjednocení hodností s ostatními členskými státy NATO.

Hodnostní tabulka v české armádě totiž byla "delší", než je ve státech obvyklé a kvůli tomu vznikala mnohá nedorozumění. "Nebylo totiž zcela jasné, jak některé naše hodnosti odpovídají hodnostem obvyklým v Alianci," řekl Fulík.

Zákon též podrobněji upravuje službu v zahraničních operacích. Zcela nově tak například budou mít nárok na preventivní rehabilitaci ti vojáci, kteří sloužili v misi tři měsíce vcelku. Doposud platilo, že na takovou rehabilitaci měli nárok pouze ti profesionálové, kteří mají v armádě odslouženo už deset let. Rehabilitace by trvala dva týdny a sloužila by k upevnění zdravotního stavu.

Podle novely se též zřejmě zvýší odškodnění rodinám vojáků padlých při službě v zahraničních misích. Pozůstalý manžel či pozůstalá manželka i dítě podle novely získají nárok na jednorázové odškodnění 240 tisíc korun. Podle původního zákona se vyplácí 120 tisíc korun.

, natoaktual.cz

Video