Místo tragické nehody v Habrmanově ulici v Hradci Králové

Místo tragické nehody v Habrmanově ulici v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Za volant nepatří těžký diabetik ani kardiak, shodují se lékaři

  • 413
Podle svědků je možné, že za sobotní nehodou, při níž v Hradci Králové zemřely dvě děti, stojí epileptický záchvat řidiče. Lékaři souhlasí, že lidé s vážnými zdravotními problémy, jako jsou někteří kardiaci nebo cukrovkáři, za volant nepatří. Zákon jim od ledna nařídí takové šoféry nahlásit.

"Doteď vidím prázdné oči toho řidiče. Hrozně se celý klepal. Všimla jsem si, jak mu z koutku úst teče slina. Říkali jsme si, jestli nemá infarkt," popsala sobotní srážku svědkyně. Auto se prý v křižovatce divně točilo, jako by nad ním řidič úplně ztratil kontrolu (více o výpovědích svědků čtěte zde).

Objevily se tak spekulace o šoférově epileptickém záchvatu. Policie je odmítá jakkoli komentovat a jen ústy tiskové mluvčí Ivany Ježkové vzkazuje, že zdraví řidiče zhodnotí soudní znalec.

Diabetolog a přednosta interní kliniky nemocnice v Motole Milan Kvapil míní, že popis nehody by mohl sedět i na těžký diabetický záchvat. "Pacienti, kteří se léčí s cukrovkou, mohou dostat záchvat, při kterém nejsou zcela při smyslech a krátkodobě ztrácejí orientaci a jednají zmateně. A to je samozřejmě za volantem nebezpečné," popisuje Kvapil.

Dodává ale, že drtivá většina diabetiků pozná, když se potíže blíží, a dokáže auto včas odstavit. "Jsou ale i případy, kdy záchvat přijde bez varování, ale naštěstí je to opravdu jen zlomek z celkového počtu," doplňuje zkušený diabetolog.

Kardiolog Aleš Herman se domnívá, že podivné chování řidiče může souviset s epilepsií nebo jiným neurologickým onemocněním. "S pravděpodobností hraničící s jistotou si troufám říct, že dotyčný nebyl kardiak. Kdyby byl, tak by při záchvatu upadl do bezvědomí, což se evidentně nestalo," přemítá Herman.

Lékaři se shodují: některé diagnózy by měly jít ruku v ruce se zákazem řízení. "Člověk po dvou mozkových mrtvicích zkrátka řídit nemá," říká Herman. Problém je v tom, že i když lékař zjistí, že jeho pacient nemá za volantem co pohledávat, úřadům to nemusí hlásit. Tu povinnost má totiž sám řidič. A to se od ledna změní.

"Dosud tento problém řešila jen vyhláška, nově to bude povinné ze zákona. A to je jedině dobře," těší se šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Diabetolog a odborník na právo z České diabetologické společnosti Tomáš Merhaut ovšem tvrdí, že lékař má už teď povinnost nahlásit pacienta, o němž si myslí, že řídit nesmí.

"Ve sbírce zákonů je jasně vyjmenováno, kdo řídit smí a kdo už ne. A pokud zjistím, že můj pacient, který má řidičák léta i s lehkou cukrovkou, má najednou několik těžkých záchvatů měsíčně, musím to nahlásit na dopravní inspektorát," tvrdí Merhaut.

Tak jako tak ovšem ani epileptický záchvat (pokud se potvrdí) řidiče z Hradce viny nezbaví, protože s takovými problémy za volantem vůbec neměl sedět. Policisté už čtyřicetiletého muže obvinili z usmrcení z nedbalosti, za které hrozí až desetileté vězení (více o obvinění šoféra čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video