Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Zákon připraví lékařky na mateřské o výhody, nemocnicím mohou chybět

  • 96
Novela zákona o postgraduálním vzdělávání má omezit benevolenci v předatestační přípravě lékařů. Praxe by se nově nezapočítávala lékařům s nižším než polovičním úvazkem. Opatření by mohlo postihnout především lékařky na mateřské dovolené. Nemocnice se obávají nedostatku pracovních sil.

Návrh změn zákona hájí například Česká lékařská komora, podle níž bude opatření mladé lékaře chránit proti zneužívání ze strany zaměstnavatele, který je nechává pracovat na minimální úvazek.

„Oni ve skutečnosti pracují v rozsahu mnohem vyšším, což se potom snaží před atestací různě dokládat,“ dodává prezident komory Milan Kubek.

Při malém úvazku navíc nedostane lékař podle komory patřičnou kvalifikaci a zkušenost. Dagmar Štafová, která pracuje v oboru chirurgie, ale s argumenty nesouhlasí. „Ve snaze chránit jednu skupinu lékařů nelze zkomplikovat přípravu skupině jiné,“ odmítá navrhovanou změnu.

Proti návrhu se postavily také některé střední a menší nemocnice, které udržují řadu oddělení právě díky mladým lékařkám.

„Z vlastní zkušenosti odhaduji, že na internách tvoří kolem osmdesáti procent personálu,“ uvádí Jiří Šedo ze sdružení Mladí lékaři.

Lékařek na rodičovské dovolené je dnes v celém Česku více než tři tisíce.

Spolupráci s lékařkami na mateřské si pochvaluje také ředitel děčínské nemocnice Michal Hanauer.

„Vždyť přece lze jednoduše ponechat minimálně 0,2 úvazku a prodloužit dobu přípravy u těchto zaměstnanců. Asi je ale cílem komplikovat život především mladým lékařkám, které zakládají rodiny a zároveň se chtějí věnovat své profesi,“ míní Hanauer.

Novelu zákona o postgraduálním vzdělávání má v příštích měsících projednávat Sněmovna.

„O uvedeném problému vím. Podmínka alespoň polovičního úvazku byla stanovena především proto, aby lékaři v předatestační přípravě měli dostatečné odborné vzdělávání,“ říká poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský, který uznává, že nové ustanovení může pro lékařky po mateřské znamenat problém. „Proto jsme rozhodnuti s kolegy tento stav v rámci pozměňovacího návrhu řešit,“ říká poslanec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video