Ŕeditel Vojenského zpravodajství Jan Beroun (30. ledna 2017).

Ŕeditel Vojenského zpravodajství Jan Beroun (30. ledna 2017). | foto: ČTK

Síť chceme jen monitorovat, vaše zprávy číst nebudeme, ujišťují zpravodajci

  • 82
Do obsahu zpráv na internetu neuvidíme, ujistil šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun na tiskové konferenci k novele, která umožní rozvědce monitorovat provoz na sítích. Zpravodajci budou sledovat a analyzovat pouze anomálie datových toků, aby zabránili kybernetickému útoku.

Na mimořádné tiskové konferenci se sešli ředitel vojenské rozvědky Jan Beroun a zástupce ředitele Národního centra kybernetických sil Kamil Tichý, aby rozptýlili obavy veřejnosti z novely zákona o kybernetické obraně. Tu nyní projednávají sněmovní výbory. Proti pravomocím, které má díky ní získat Vojenské zpravodajství, se vzedmula vlna kritiky.

Šmírování nebo nutná opatření?

„Navrhovaná novela umožní Vojenskému zpravodajství především sledovat občany. Nepomůže mu bránit český internet, ten si velmi dobře ve vlastním zájmu brání samy firmy, které sítě provozují. Rozhodně souhlasíme s tím, že je nutné řešit kybernetickou obranu, ale současně nesmíme udělat to nejhorší, co je možné,“ brojí proti novele například Štefan Šafár z platformy Digitální bezpečnost a soukromí, která stojí za výzvou Přichází rozvědka.

Kritici také upozorňují, že „černé krabičky“, které rozvědka nainstaluje k provozovatelům sítí, dokáží číst zprávy a měnit provoz na síti. To však podle šéfa zpravodajců Berouna není pravda. „To bude stoprocentně pasivní a stoprocentně otestováno operátorem,“ řekl Beroun k sondám.

Cílem zpravodajců by podle něj bylo sledovat provoz na webu a hledat možné signály, že se chystá či vede útok.

Obsah zpráv ani nepotřebujeme, hájí se zpravodajci

„Vůbec nepůjdeme do obsahu zpráv, nemůžeme hledat nějaká klíčová slova,“ vyvrací názor kritiků novely. „Obsahem komunikace nezískáme nic k obraně země,“ dodal Beroun. Upozornil, že nabourat se do komunikace uživatelů mohou bezpečnostní složky s povolením soudu už dnes. Tento mechanismus zůstává zachován.

Systém obrany bude fungovat tak, že sondy pouze zjistí změny v provozních datech a jednotka kybernetické obrany poté přistoupí k dalším krokům. Jaké kroky to budou, však šéf zpravodajců prozradit nemohl. Zákon podle něj zalepí „velkou díru“ v obraně země, kyberútoků prý bude přibývat. Nelze ani spoléhat na spojence z NATO. Aliance se dohodla, že kyberobranu si vybuduje každá země sama.

Beroun doplnil, že činnost rozvědky bude mít pětistupňovou kontrolu. V gesci ji bude mít vláda i poslanci.

Novelu hájil v pondělí na svém Twitteru ministr obrany Martin Stropnický. „Řeči o špiclování jsou scestné. S hlavními operátory jsme „kybernetickou“ novelu VZ projednali a s některými máme už podepsané memorandum o spolupráci,“ uvedl.

30.ledna 2017 v 09:28, příspěvek archivován: 30.ledna 2017 v 12:44

1/3 Řeči o špiclování jsou scestné. https://t.co/nmBI0bl7qy


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video