Nově pověřený šéf Vězeňské služby Jiří Tregler (vpravo)

Nově pověřený šéf Vězeňské služby Jiří Tregler (vpravo) | foto: ČTK

Nového šéfa věznic čeká audit, personální změny a úspory

  • 3
Generální ředitelství Vězeňské služby čeká radikální zeštíhlení o více než jednu třetinu. Bude jím pověřen nový dočasný šéf Jiří Tregler, kterého dopoledne uvedl do funkce ministr spravedlnosti. Na Treglera čeká také audit zakázek a snížení výdajů. Pokud se osvědčí, bude za tři měsíce do funkce jmenován.

"Já ho nevnímám jako dočasnou překlenovací osobu. Vnímám ho jako člověka, který má šanci funkci vykonávat trvale," komentoval budoucí působení Jiřího Treglera v čele Vězeňské služby ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle ministra bude záležet na tom, jak se bývalý šéf pardubické věznice vypořádá s nesnadnými úkoly.

Pospíšil chce nyní nově pověřeného ředitele sledovat a po třech měsících vypsat na obsazení této pozice výběrové řízení. Zákon tuto podmínku přitom neukládá. "Chceme být v celé věci transparentní. Předpokládám, že bude vypsáno výběrové řízení. Pan Tregler bude mít velkou šanci, pokud se ve funkci nyní osvědčí," dodal ministr.

Ministr také zdůraznil, že se nejedná o politickou nominaci. "Je potřeba, aby stál v čele nový manažer a odborník, který zná systém a bude schopen reformy razantně prosazovat," řekl Pospíšil. Zároveň dodal, že na Treglerově jménu se shodla odborná veřejnost i zástupci Vězeňské služby.

ÚKOLY ŠÉFA VĚZNIC

- Personální audit - Zeštíhlení o více než jednu třetinu by se mělo týkat hlavně úředníků na GŘVS. Podle ministra je cílem mít malý úřad a zesílit pozici věznic
- Snížení rozpočtu - Revize výdajů má zvýšit efektivnost. Škrty budou součástí úspor ministerstva spravedlnosti. To má ušetřit až půl miliardy.
- Celkový audit zakázek za posledních 14 měsíců. Nejedná se o hledání viníka, cílem je být plně informován.

"Vnímám Vězeňskou službu jako organickou složku státu, kde se dá dosáhnout větší efektivnosti. Musí předcházet organizační a systémová opatření. Ta se budou promítat do finančního hospodaření," komentoval Tregler úkoly, které ho v nové funkci budou čekat.

Důvody odvolání bývalého ředitele Luďka Kuly

Na otázku odvolání Treglerova předchůdce Luďka Kuly, který s Generálním ředitelstvím ukončil ráno služební poměr, uvedl Pospíšil několik důvodů. Za hlavní vnímá špatnou komunikaci mezi ministerstvem a GŘVS a lidský faktor.

"Jsem přesvědčen, že vrcholní ředitelé se mají střídat. Pan Kula byl ve funkci více než pět let. Pro člověka, který má provést na ředitelství tak zásadní personální změny, je takový úkol obtížný," uvedl ministr. Dále dodal, že si exředitele Kuly jako odborníka váží a že s ním rád bude dále spolupracovat externě. (více k odvolání bývalého šéfa Vězeňské služby čtěte zde)

Úkoly nového šéfa Vězeňské služby

Ředitel Jiří Tregler nebude mít úkol vůbec snadný. Ministr Pospíšil od něj očekává, že zásadním způsobem sníží rozpočet VS. Letos v něm má něco přes 100 milionů korun. Tregler musí nyní zjistit, jestli tyto peníze už byly vyčerpány, nebo se dají ušetřit. "Ministerstvo spravedlnosti musí ušetřit dalších 500 milionů korun a bude proto potřeba podvázat další výdaje, to musí být co nejméně bolestivé," dodal ministr.

Nejdůležitější však bude personální audit. "Musí dojít k obrovskému zeštíhlení Generálního ředitelství. Počítáme, že ze současného stavu 180 zaměstnanců snížíme jejich počet na sto," řekl novinářům Pospíšil. Propuštění se má přitom týkat pouze úřednických a administrativních postů. Nemělo by se dotknout příslušníků VS, kteří pracují přímo s vězni.

"Mým cílem je mít malý úřad a silnější pozici věznic," řekl Pospíšil.

Třetím úkolem šéfa věznic bude audit zakázek, které se na Generálním ředitelství odehrály za posledních 14 měsíců, kdy na ministerstvu spravedlnosti fungovalo jiné vedení. "Cílem není žádný umělý hon na čarodějnice. Bohužel nemáme přesné informace a chceme je získat," komentoval ministr cíle úřadu. Zároveň dodal, že nemá žádné konkrétní podezření a nechce hledat konkrétního viníka za podezřelé zakázky. (více o zrušených tendrech na ministerstvu spravedlnosti)


Video