Ministerstvo vnitra už chystá soubor volebních zákonů, kde je i zákon o přímé volbě prezidenta. (Ilustrační foto)

Ministerstvo vnitra už chystá soubor volebních zákonů, kde je i zákon o přímé volbě prezidenta. (Ilustrační foto) | foto: Jan Karásek, MAFRA

V příští volbě prezidenta to bude s podpisy jinak, vnitro chystá zákon

  • 15
Ještě ani pořádně nezačala první přímá volba prezidenta a ministerstvo vnitra už pracuje na novém zákoně, který upraví volbu příští. Musí splnit zadání Ústavního soudu, který konstatoval, že zákon o přímé volbě prezidenta má mezery. Hlavně kolem ověřování podpisů.

Na novém volebním zákoníku se pracuje na ministerstvu vnitra. "Do volebního zákoníku budou zakomponována jak rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, tak rozhodnutí Ústavního soudu. Jak konkrétně, bude jisté koncem března 2013, kdy ho předložíme vládě," řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

"Kromě volby prezidenta republiky by upravoval například i volby do parlamentu," dodal mluvčí vlády Michal Schuster.

Volba prezidenta

Podle něj v tomto návrhu budou zohledněny i výhrady Ústavního soudu ohledně ověření autenticity podpisů na peticích kandidátů na prezidenta republiky.

Ústavní soud se zákonem o přímé volbě prezidenta zabýval na podnět senátora Tomia Okamury. Jeho stížnost zamítl (o verdiktu soudu více čtěte zde).

"Je zřejmé, že zákon o volbě prezidenta republiky obsahuje mezeru, která by mohla být hodnocena jako protiústavní, pokud neukládá ověření skutečného, nezaměnitelného a individuálního projevu vůle petenta, tj. ověření pravosti podpisu," konstatoval v odůvodnění verdiktu Ústavního soudu jeho předseda Pavel Rychetský.

Soud je podle odůvodnění verdiktu přesvědčen, že zákonodárci v nejbližší budoucnosti tento nedostatek zákona napraví a tuto mezeru odstraní tak, aby bylo zajištěno ověřování podpisů už při jejich sběru nebo při následné kontrole kandidátních listin.

Kandidáty na Hrad mohlo navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů peticí. A právě kontrola pravosti podpisů se stala "velkým oříškem". 

Nejvyšší správní soud se tím zabýval v prosinci, kdy do hry o Hrad vrátil Janu Bobošíkovou. Naopak potvrdil vyřazení senátora Tomia Okamury a Vladimíra Dlouhého (o verdiktu soudu čtěte více zde). Ministerstvo vnitra je vyřadilo po kontrole pravosti podpisů na petičních arších. Kandidátům se nelíbil postup při kontrole.

Ministr vnitra Jan Kubice ale princip hájil. "Je to zákonný postup. Naopak každý by se měl seznámit se zněním zákona a s metodickými pokyny," řekl v prosinci Kubice (o kontrole archů více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video