Střelba a zběsilý úprk. Kamery zachytily řádění teroristů v Nairobi

  • 22
Poklidné nakupování desítek návštěvníků obchodního centra v Nairobi se proměnilo v boj o život. Bezpečnostní kamery zachytily okamžiky, kdy po chodbách nákupního střediska začaly létat kulky a zákazníci před nimi utíkali do bezpečí. Jsou mezi nimi muži, ženy i děti.

Na jednom ze záběrů útočník přichází až k zákazníkovi, který se před zraky ozbrojenců snaží skrýt za prodejním pultem. Terorista do něj střelí a bez dalšího zájmu odchází. Zkrvavený muž se za nějaký čas zvedne a pokusí se z místa odplazit. Jeho snahu však zhatí další výstřel.

Kamery zachytily i vyvádění jedné z rukojmích ze supermarketu. Z dalších záběrů je patrné, že útočníci obcházeli chodby nákupního centra a stříleli i do těl, která bezvládně ležela na zemi.

Televize CNN se rozhodla část záběrů zveřejnit, aby se k divákům dostaly všechny relevantní informace o průběhu útoku. Celý záznam trvá několik hodin a některé drastické scény se redakce rozhodla nezveřejnit. Kromě obrazového materiálu jsou k dispozici i výpovědi přímých účastníků (přečíst si je můžete zde).

Skupina čtyř až šesti stoupenců somálského islamistického hnutí Šabáb vzala obchodní centrum Westgate útokem v sobotu 21. září. Během několikadenního dramatu přišlo v oblíbeném nákupním středisku bohatých Keňanů a zahraničních turistů o život 67 lidí.

Z trosek obchodního centra, jehož část se během zásahu bezpečnostních složek zřítila, se ve čtvrtek podařilo vyprostit dvě těla. Podle informací BBC je velmi pravděpodobné, že patří útočníkům. Svědčí o tom zbraně typu AK-47, které ležely nedaleko těl. Keňská armáda tento typ zbraní údajně nepoužívá.

Třetí z nalezených těl naopak zřejmě patří keňskému vojákovi. Doposud není jasné, jestli se někomu z teroristů podařilo z obchodního centra uprchnout. Armádní velení však takovou možnost popírá.

Mezi útočníky byl i norský občan

Díky bezpečnostním kamerám se už na začátku října podařilo identifikovat tři ze strůjců útoku. Vyšlo najevo, že kromě Somálska pocházejí i ze Súdánu nebo Keni (více o útočnících čtěte zde).

Britská televize BBC ve čtvrtek informovala, že mezi útočníky byl i Nor somálského původu. Třiadvacetiletý Hasan Abdí Dhuhulou se do Norska s rodinou přistěhoval v roce 1999. Bydlel v přístavním městečku Larvik, odkud se zpátky do Somálska vydal před čtyřmi lety.

Podle svědectví příbuzného, který si přál zůstat v anonymitě, Dhuhulou domů často telefonoval. Hovory to byly poměrně zmatečné a poslední se údajně uskutečnil letos v létě. Mladík se tehdy rodičům svěřil, že se dostal do problémů a rád by se vrátil do Norska. Od té doby o něm příbuzní neslyšeli.

Někdejší soused Morten Henriksen na Dhuhuloua vzpomíná jako na podivína, kterému se ve skandinávské zemi vůbec nelíbilo. "Byl to potížista, často se zaplétal do rvaček a obavy z něj měl i jeho vlastní otec," vylíčil novinářům.

Problémová "Generace 1,5"

"Nevím, co si o tom mám myslet," řekl ve vysílání BBC jeden z jeho příbuzných, když mu moderátor ukázal záznam z bezpečnostní kamery. "Pokud je to on, někdo mu musel vymýt mozek."

Islamistické milice Šabáb už z evropských zemí i USA přilákaly do Somálska nejednoho mladého rekruta. Využívají přitom nelehkou finanční i sociální situaci přistěhovalců. Největší riziko představují právě mladí běženci, kteří ze Somálska prchali jako malé děti v devadesátých letech. V zemi se tehdy rozpoutala občanská válka a mnoho rodičů před ní chtělo své potomky ochránit.

"Vžilo se pro ně označení 'Generace 1,5' a právě oni představují ten největší problém," cituje britský list The Independent norského odborníka Stiga Hansena. "Uvízli mezi dvěma odlišnými kulturami," vysvětluje jejich nespokojenost v civilizaci, do níž je rodiče v útlém věku přivedli.

Mladí přistěhovalci jsou zmatení a těžko se přizpůsobují novému prostředí. Právě to z nich ovšem dělá snadný cíl pro přívržence Šabábu, kteří mezi mladou generací verbují nové bojovníky. Jen z Norska jich za poslední léta odešly téměř tři desítky. Obdobné problémy trápí somálskou komunitu třeba i v americké Minnesotě (více o mladých rekrutech čtěte zde).

5. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video