John Kennedy projíždí Dallasem

John Kennedy projíždí Dallasem - Kolona prezidenta USA Johna Kennedyho a jeho manželky projíždí 22. listopadu 1963 Dallasem. O pár minut po pořízení snímku byl prezident zastřelen. | foto: Profimedia.cz

Nové záběry atentátu na JFK: sako jako důkaz spiknutí

  • 103
Na světě je další videozáznam atentátu na amerického prezidenta Kennedyho. Dosud nezveřejněné záběry, které asi minutu a půl před vraždou natočil amatérský kameraman, zveřejnilo muzeum v Dallasu. Autor je měl přes 40 let v šuplíku, protože myslel, že nejsou důležité.

Záznam je barevný, beze zvuku a trvá asi čtyřicet sekund. Velmi zřetelně zachycuje první dámu Jackie Kennedyovou, jak v růžovém kostýmu a se širokým úsměvem mává davům (na část videa se můžete podívat na CNN.com).

John Fitzgerald Kennedy

Pro historiky - a hlavně zastánce konspiračních teorií - je však důležitý jiný moment: na videu je vidět, že prezidentovo sako je na zádech vyhrnuté.

"Konspirátoři" v souvislosti s tím poukazují na fakt, že stopy po kulkách na saku se nekryjí přesně s průstřely těla. Vyvozují z toho, že na Kennedyho byly vypáleny víc než tři střely (uvedené v oficiálním spisu).

Čtyřicet let v šuplíku
Záběry natočil amatérský fotograf a kameraman George Jefferies, jenž byl osudného 22. listopadu 1963 jedním z asi sto padesáti tisíc lidí v davu. O den později ještě Jefferies točil na místě, odkud se na prezidenta střílelo, a pak osmimilimetrový snímek strčil do šuplíku. Nepřikládal mu totiž žádný zásadní význam.

Po čtyřech dekádách se však o záběrech zmínil svému zeti Wayne Grahamovi. Společně se dohodli, že film věnují dallaskému muzeu Sixth Floor. A muzeum ho včera - u příležitosti amerického prezidentského dne - ukázalo veřejnosti.

Kurátor Gary Mack tvrdí, že ho Jefferiesovo čtyřicetileté mlčení nijak nepřekvapuje. "Každý, kdo kolonu zachytil před atentátem, myslí, že záběry nejsou důležité. Ale pro historiky mají význam všechny fotografie a amatérská vida. Mohou pomoci zodpovědět řadu otázek," řekl Mack.

Americký šok
John Fitzgerald Kennedy byl pětatřicátým prezidentem Spojených států. Ve volbách v roce 1960 těsně porazil Richarda Nixona a do úřadu nastoupil 20. ledna 1961.

John Fitzgerald Kennedy

O dva roky, deset měsíců a dva dny později zemřel, podle oficiální verze rukou čtyřiadvacetiletého Lee Harvey Oswalda. Ten na prezidenta střílel z okna v šestém patře budovy, v níž se tehdy nacházel sklad učebnic. Dnes v těchto prostorách sídlí právě Sixth Floor Museum.

Amerika byla v šoku. Fotografie teprve šestačtyřicetiletého prezidenta, který se po zásahu kulek sesunul na zadním sedadle vozu, obletěly celý svět.

Lee Harvey Oswald

Lee Harvey Oswald byl zatčen jen osmdesát minut po atentátu. Za vraždu policisty. Ale ještě před půlnocí ho obvinili i z vraždy Kennedyho. Oswald všechna obvinění odmítal a tvrdil, že ho nastrčili jako obětního beránka.

Vrah zavražděn v přímém přenosu
K soudu se nikdy nedostal: Kennedyho totiž přežil o pouhé dva dny. Když ho 24. listopadu chtěli policisté převézt z dallaské stanice do místní věznice, zastřelil ho Jack Leon Ruby, majitel místního nočního klubu. "Zabil jsi mi prezidenta, kryso!" křičel Ruby na Oswalda.

Vzhledem k tomu, že na stanici byly televizní kamery, měli Američané možnost vidět historicky první vraždu v přímém přenosu.

Jack Leon Ruby

Policisté Rubyho okamžitě zatkli a soudce mu později uložil doživotní trest. Verdikt byl zrušen soudem vyšší instance, ale Ruby už se nového nedočkal. Zemřel v roce 1967 na plicní embolii. Shodou okolností ve stejné nemocnici, v níž naposledy vydechl i Oswald, "krysa, co zabila prezidenta".

Hrob prezidenta Kennedyho


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video