Vyplývá to z návrhu volebního programu ČSSD ve finanční a sociální oblasti, který MF DNES získala.
"Chceme vyššími přídavky motivovat rodiny, aby měly alespoň jedno nebo dvě děti, garantovat minimální důchod ve výši 1,2násobku životního minima a vrátit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.
Sliby jeho strany v sociální oblasti budou podle něj stát do 15 miliard korun ročně. Ani v době ekonomické krize si tak ČSSD před volbami neodpustila štědrost, i když takové "bomby" jako příslib porodného ve výši 60 až 120 tisíc korun, jakými útočila na voliče před volbami v roce 2006, jsou už minulostí.
1. Jak vám zdaní plat?
Socialisté jsou rozhodnuti zrušit superhrubou mzdu, kterou zavedla Topolánkova koalice. ČSSD chce také skoncovat s pravidlem, že všichni zaměstnanci odvádějí státu na daních stejně velké procento ze své mzdy.
Nejvíce zdaněni mají být lidé s příjmem nad 100 tisíc hrubého měsíčně, a to 38 procenty. Strana pracuje s dvěma návrhy sazeb: 12, 22 a 38 procent, či 12, 19, 25 a 38 procent.
"Stát by vydělal ročně pět miliard korun," říká ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Spočítat, kolik bude kdo brát, však nejde, protože ČSSD zatím neřekla, jak by vypadaly hranice příjmu pro zdanění.
"V kombinaci se slevami na dani zaplatí lidé s příjmem pod 100 tisíc měsíčně vždy méně či stejně než dosud," slibuje místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
2. Vyšší daně firmám
Právě tím chce strana získat peníze na plnění svých slibů. Daň firmám má podle ní být 21 až 24 procent, teď je to 19 procent.
"Zvyšovat daně v době krize není určitě dobrý nápad," komentoval to šéf Agrofertu Andrej Babiš.
"Zvýšení daní firmám považuji za nešťastné. Během pár let by to znamenalo snížení výběru daní," uvedl ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek.
Totožně v úterý reagovali prakticky všichni manažeři, které MF DNES oslovila.
3. Vyšší přídavky na děti
To bude jedno z hlavních lákadel volebního programu socialistů. Zvýšení přídavků má podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha vypadat tak, že nejvíce, až dvojnásobně více, by stát dával za první dítě, o něco méně za druhé, ale třetí či čtvrté by už nebonifikoval.
Zaujmout tím strana může asi 40 procent rodin, které mají nyní na přídavky nárok. Bohatší spíše osloví návrh obnovit společné zdanění manželů.
4. Majetková přiznání
Velký šlágr ČSSD už z 90. let. Podle návrhu volebního programu je teď strana "zváží". Finanční úřad by podle místopředsedy Bohuslava Sobotky mohl do tří let po koupi auta, bytu či domu v případě pochybností požádat o doložení původu příjmů. Kdyby to dotyčný nedokázal, byla by mu tato částka dodatečně zdaněna 55 procenty.
5. Rodičovská do sedmi let
Rodiny by si podle návrhu ČSSD samy rozhodovaly, kdy do sedmi let věku dítěte chtějí s ním být celkem čtyři roky doma. Přitom by se museli rodiče prostřídat – pokud by s dítětem byla tři roky matka, čtvrtý rok by to už musel být otec.
Nárok na rodičovskou by rodina také měla, i kdyby dala dítě do tří let jeho věku více než pětkrát za měsíc do jeslí či do mateřské školy.
6. Nemocenská i první tři dny
ČSSD v programu navrhuje, aby lidé, kteří onemocní, dostávali peníze i v prvních třech dnech, což zrušila Topolánkova vláda.
"Nemocenská je ostudně zneužívána. Připlatit v prvních třech dnech, to povede jen k dalšímu zkažení lidí," oponuje návrhu ČSSD Kvido Štěpánek ze společnosti Isolit-Bravo.
7. Garantované výživné
Mezi sliby, které lze najít v novém volebním programu ČSSD, patří třeba minimální garantované výživné či minimální garantovaný důchod ve výši 1,2násobku životního minima. Kolik každý z těchto slibů jednotlivě bude stát, strana neříká. Dohromady se mají všechny vejít do 15 miliard korun.
Vyplývá to z návrhu volebního programu ČSSD ve finanční a sociální oblasti, který MF DNES získala.