Nové testy dají víc šancí dětem Romů

- Romské děti budou mít od příštího školního roku větší šanci dostat se do běžných základních škol. O tom, zda se budou učit v nich, nebo ve zvláštních školách, totiž rozhodne nový typ pedagogicko-psychologických testů. Ministerstvo školství uvolnilo na jejich zpracování milion a půl korun poté, co aktivisté z Evropského centra pro práva Romů podali k Ústavnímu soudu žalobu na český stát. Aktivisté jsou přesvědčeni, že Romům je upíráno právo na vzdělání, protože jsou automaticky zařazováni do zvláštních škol.

Žalobci vycházeli z toho, že zvláštní školy navštěvuje sedmdesát pět procent romských dětí.

Odborníci se shodují, že Romové končí ve zvláštních školách především kvůli tomu, že je rodiče neučí od dětství mluvit česky.
Děti tudíž nejsou schopny projít při testech, podle kterých se rozhoduje, zda dítě patří do školy základní, či zvláštní. Nové testy mají respektovat odlišnost Romů.
“Začali jsme doučovat romské žáky zvláštních škol, abychom dokázali, že jsou schopni zvládnout základní školu. Z dvanácti zájemců, kteří chodili na doučování, šest udělalo zkoušky a přešlo na základní školy,“ říká Petr Horváth z ostravského Společenství Romů na Moravě.

Horváth, který je zároveň vedoucím projektu na doučování dětí, jejž financovalo Evropské centrum pro práva Romů, včera předložil ministerstvu školství projekt, kde spolu s dalšími aktivisty navrhuje, jak by se mělo při doučování dětí postupovat.
“Iniciativa z Ostravy je velmi důležitá. Ukazuje, že Romové si uvědomují, jak nutné je vzdělání.

Je to signál pro jiná města,“ míní představitel Grémia romských představitelů Ondřej Giňa z Rokycan.
Romští aktivisté jsou přesvědčeni, že vývoj situace - to znamená zadání vypracování nových testů pro pedagogicko-psychologické poradny a částečný úspěch při doučování dětí - jim dává za pravdu, když tvrdí, že stát romské děti zařazováním do zvláštních škol diskriminuje.

Jejich žalobu původně Ústavní soud zamítl. Oni ji však předali Soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Nyní čekají na jeho verdikt.
V žalobě je mimo jiné uvedeno, že v České republice dochází k rasové segregaci a že romské děti jsou zařazovány do zvláštních škol pro mentálně zaostalé jen proto, že jsou Romové.

To rázně odmítají ředitelky ostravských škol, tamní školský úřad i magistrát. Žalobu totiž aktivisté podali poté, co dělali průzkum právě v ostravských zvláštních školách. Ty považují za vzorek situace v celé zemi.

„Musím se tvrdě bránit proti tvrzení, že v Ostravě dochází k rasové segregaci,“ uvedl vedoucí kanceláře ostravského primátora Petr Vaněk. „Jsem rád, že Romové pochopili, že je nutno učit se česky. Celý problém je o nedostatku komunikace. Zajímalo by mě ale, proč nezačali s doučováním dětí dřív a rovnou podávali žalobu,“ řekl.
Petr Horváth tvrdí, že předtím možnost přeřadit děti ze škol zvláštních na základní neexistovala.

„Ta možnost existovala vždycky. Neznám jeden případ, že by někdo z romských rodičů dříve požádal, aby jeho dítě bylo přeřazeno na základní školu. Neznám ani jeden případ, kdy by někdo byl odmítnut a nepřijali ho na základní či střední školu proto, že je Rom,“ uvedla Jarmila Krejčířová ze Školského úřadu v Ostravě. Romové tvrdí, že o této možnosti nevěděli dříve, než je na ni aktivisté upozornili. „Je to problém nízkého právního vědomí,“ míní Petr Vaněk.

„Žalobu jsme podali právě proto, abychom rozpoutali diskusi a ukázali na tento problém.
Někteří romští rodiče chtějí, aby bylo jejich dítě rovnou zařazeno do zvláštní školy, protože to berou jako automatickou věc.

Vědí, že je tam hodně Romů, nebude tam mít problémy, nikdo ho nebude napadat a urážet, jako to bývá ve školách základních.
To chceme změnit,“ vysvětlil konzultant Evropského střediska pro práva Romů Markus Pape.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video