Nové stavby vytlačují zeleň

  • 4
Praha - Z metropole zbytečně mizí urostlé stromy. Nejvíce se kácí právě v těchto týdnech, protože skončilo vegetační období a až do období mrazů je tato práce nejsnadnější. V současnosti je v Praze například výrazně ohrožena Divoká Šárka, Balabenka, i nejmenší přírodní park ve městě, Košíře-Motol. "Stromy často mizí při výstavbě nákupních středisek, nových kancelářských budov nebo obytných komplexů," tvrdí zkušený ekolog Jindřich Petrlik z ekologické organizace Arnika.

Divoká Šárka, košířský park, Balabenka - to jsou jen některé z pražských lokalit, v nichž výstavba nových obchodů či kanceláří ohrožuje životní prostředí.
Praha -

Stavební firmy i radnice jednotlivých městských částí, které vydávají povolení, se hájí. Stromy jsou podle nich často zanedbané a budou nahrazeny novou výsadbou. "Jenže mladé stromky ve městě mnohdy dlouho nevydrží, hynou nebo rostou velmi pomalu," upozorňuje ekolog Martin Skalský z centra pro podporu občanů.

Například park Balabenka pravděpodobně brzy ustoupí administrativní budově, proti čemuž protestují desítky obyvatel okolních domů. "K úbytku zeleně tu dojde, ale stromy stejně nejsou kvalitní. A společnost Skanska musí v okolí vysadit novou zeleň za statisíce," ohrazuje se vedoucí oboru životního prostředí v Praze 9 Zdeněk Bočan. "Park je přímo u křižovatky, takže se tam moc lidí neprochází, udusili by se. Já nevím, proč si lidé z okolí na kácení stromů stěžují," dodává.

Firma Skanska dostala pokutu i za zásah do parku Divoká Šárka, kde bez povolení pokácela dvě borovice při výstavbě obytného komplexu Terasy Červený Vrch. Navíc získala výjimku, takže nemusí respektovat padesátimetrovou vzdálenost od přírodního parku.

Ohrožený je i přírodní park mezi Košířemi a Motolem. Také některé zdejší stromy mají ustoupit výstavbě obytných komplexů. Přesně v této lokalitě vloni nechala firma Metrostav-Intertrade pokácet téměř dvě stě stromů na staveništi Bydlení Cibulka. Neměla platné povolení a byla jí vyměřena vysoká pokuta. Překročení zákona se jí přesto vyplatilo. "Bylo pro ně jednodušší zaplatit pokutu než pozastavit investici v ceně desítek milionů," krčí rameny Martin Skalský.

Stromy však mizí v celé Praze. V karlínské Pernerově ulici v srpnu kácela firma přestavující staré tovární prostory ČKD. Stromy zmizely ve vegetačním období, tedy v době, kdy mohou v korunách hnízdit ptáci.

Sedmatřicet smrků nechal nedávno pokácet i obecní úřad v Bořanovicích u Prahy. Roztrpčilo to například obyvatelku obce Libuši Hniličkovou. "Stromy jsme před dvaceti roky vysázeli vlastními silami. Přestože byly na obecním pozemku, myslím si, že nás měl obecní úřad přizvat do řízení o jejich kácení. Byly to pěkné stromy a je jich škoda," uvedla smutně. Případ nyní prošetřuje Česká inspekce životního prostředí.

Kdy můžete pokácet strom?

* Ve většině případů musí ke kácení vydat povolení příslušný orgán ochrany přírody, což je obecní úřad. O povolení ke kácení může požádat pouze vlastník pozemku nebo nájemce pozemku se souhlasem vlastníka.

* Bez povolení lze kácet pouze ve výjimečných případech (např. ohrožení života). Bez povolení se mohou kácet také stromy, které mají obvod kmene (měřený ve výšce 130 cm nad zemí) do 80 cm nebo souvislé keřové porosty do 40 metrů čtverečních.

Jste svědky ničení zeleně?

* Dřeviny jsou před poškozováním a ničením chráněny zákonem. Proto je-li nutný okamžitý zásah (jde-li o vandalizmus), volejte policii na čísle 158.

* V ostatních případech (například když je zeleň poškozována při provádění výkopů nebo když došlo k nevhodné úpravě stromu) se obraťte na svůj obecní úřad.

* O nezákonném kácení stromů a keřů můžete informovat i Českou inspekci životního prostředí (Na břehu 267, 190 00, Praha 9). Můžete zde také žádat o přešetření, zda bylo povolení ke kácení dřevin vydáno oprávněně, nebo proti němu podat stížnost.

Park na Balabence sice nepatří k největším, ale přesto by bylo škoda, kdyby se místo něj zanedlouho objevilo staveniště. (12. října 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video