Nové případy SARS se počítají na stovky

  • 10
Šíření smrtícího viru, který způsobuje nový zápal plic zvaný SARS, neustává. V kanadském Torontu už nové nemoci podlehli čtyři lidé. V provincii Ontario podle úřadů počet nakažených překročil stovku. Dvaadevadesát nových případů hlásí od neděle Hongkong. Nakažení pocházejí z jednoho sídliště.

V Ontariu platí stav ohrožení
Podle kanadských lékařů byla čtvrtá oběť viru způsobujícího SARS, která zemřela v sobotu večer, v přímém kontaktu s jiným nakaženým. V kritickém stavu jsou i dva další pacienti, z nichž jedním je ani ne dvouleté dítě.

Provincie Ontario už nařídila karanténu stovkám lidí, vyhlásila stav ohrožení a omezila přístup do zdravotnických zařízení. Většina nakažených v Torontu jsou lékaři ze dvou nemocnic, kteří se nakazili od prvních pacientů, kteří se vrátili z Asie.

V Torontu v provincii Ontario žije nejpočetnější čínská komunita v Severní Americe čítající na 400 tisíc lidí. Podezření na nákazu hlásí už i další kanadské provincie.

Jak se nemoc SARS projevuje

- teplota přes 38° C,
- jeden nebo více dýchacích příznaků: kašel, dechová nedostatečnost, ztížené dýchání
- může se vyskytnout i bolest hlavy, svalová ztuhlost, ztráta chuti k jídlu, neklid, zmatenost, vyrážka nebo průjem

Hongkong od neděle hlásí 92 nových případů
Zatímco hongkongské sídliště Amoy Gardens registrovalo v neděli 121 případů SARS, o den později to je už 213.

Prudký nárůst počtu nakažených na jiném sídlišti vzbuzuje obavy, že se epidemie přeci jen šíří vzduchem a ne kapénkami při těsném kontaktu s nakaženým, jak se odborníci dosud domnívali.

Hongkongské úřady nařídily obyvatelům jednoho obytného bloku Amoy Gardens desetidenní karanténu. Podle nich na sídliště zanesl virus muž, který se nakazil v jedné z nejrizikovějších hongkongských nemocnic.

V Hongkongu je tak na 620 nakažených.

Světová zdravotnická organizace (WHO) registruje, že od začátku listopadu do 29. března viru ve světě už podlehlo 54 lidí a na 1550 se nakazilo.

Zemřel i odborník WHO 
Mezi mrtvými je i šestačtyřicetiletý italský lékař Carlo Urbani, který pracoval pro WHO ve Vietnamu a v sobotu na infekci zemřel v Thajsku. Před pár týdny tam jako první rozpoznal, že SARS je zcela nová plicní choroba.

Spojené státy v neděli rozšířily své varování před cestami do Asie také na Čínu a Singapur. Jen v USA je nakaženo oficiálně na 59 pacientů. Na Tchaj-wanu musejí turisté od neděle odevzdávat prohlášení o svém zdravotním stavu.

Experti čekají na povolení cesty na jih Číny 
V Pekingu nadále čekají experti WHO marně na povolení cestovat do jižní Číny, aby tam zkoumali možný původ SARS.

V jižní provincii Kuang-tung se choroba začala šířit už loni v listopadu a vědci si slibují, že tam získají nové poznatky o případném zdroji nákazy. Dosud mají vědci za to, že původce lze hledat v živočišné říši. Může ale jít také o nějaký mutovaný lidský virus.

Z jižní Číny se virus dostal do Hongkongu. Tamní úřady se pokoušejí bránit epidemii uzavřením všech škol a nucenou karanténou pro všechny lidi, kteří přišli do kontaktu s nemocnými. 

Experti zároveň nevylučují, že skutečný počet nemocných může být ještě vyšší než uvádějí statistiky. Čínské úřady totiž zatím nahlásily pouze případy zjištěné do konce února.

V Česku už bylo s podezřením na nemoc hospitalizováno několik lidí. U žádného z nich ale nebyla choroba potvrzena.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video