Sněmovna má nové pravidlo. Pokud zazní vulgarity, předsedající odejde

  • 63
Vedení Sněmovny se snaží vymýtit urážky a vulgarismy z projevů poslanců. Už čtrnáct dní proto platí pravidlo, že pokud takové výroky zazní, předsedající opustí své místo. Tím přeruší schůzi a ta znovu začne, až se poslanec uklidní. V pořadu Kauza dne na Rádiu Impuls to prozradil místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

„To, o co se snaží nové vedení Sněmovny je to, aby se tam zvýšila kultura. My jako řídící schůze, to jest místopředsedové a předseda, jsme se dohodli na jedné věci: pokud jakýkoliv poslanec bude urážet ty druhé a bude používat vulgární výrazy, tak jej prostě přerušíme tím, že si stoupneme a odejdeme, což podle jednacího řádu znamená, že, když řídící schůze se zvedne, tak je schůze přerušena, až se pan poslanec uklidní,“ vysvětloval Impulsu Gazdík.

Kauza dne s Petrem Gazdíkem

Celý rozhovor s Petrem Gazdíkem najdete na webu Kauzy dne.

Podle něj o novince vědí poslanci čtrnáct dní a zatím nebylo nutné ji použít. To ale neznamená, že se tak nebude stávat. „Dvě stě lidí je dvě stě lidí a ne každý má stejnou politickou kulturu. Bohužel ta Sněmovna je odrazem národa. Není to tak, že si deset milionů skvělých lidí zvolí dvě stě blbců,“ řekl Gazdík.

Vulgarity a urážky nejsou ve Sněmovně nijak neobvyklé. Občas za ně jsou poslanci i trestáni pokutami. Za ku... a zloděje zaplatil v roce 2011 poslanec ČSSD Jiří Krátký pětitisícovou pokutu (více zde). Za urážku Miroslava Kalouska, kterého nazval opilcem, musel svého času platit pokutu David Rath. Kalouskovi zase hrozila pokuta za „komunistického fízla“, jak označil poslance KSČM Zdeňka Ondráčka. Nakonec ale pokutu platit nemusel (více o tom proč neplatil zde).

Gazdík v rozhovoru také komentoval rozhodnutí Karla Schwarzenberga, který už nebude kandidovat na Předsedu TOP 09. Připomněl, že šéf TOP 09 byl silný v tématech jako je zahraniční politika a lidská práva. „Miroslav Kalousek je přece jenom ekonom a jeho styl politiky je mnohem agresivnější a trochu jiný než styl Karla Schwarzenberga, takže nahradit ho určitě nemůže,“ míní místopředseda Poslanecké sněmovny (o rozhodnutí Schwarzenberga zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video