Katarský princ Sání u letadla - Členové katarské královské rodiny včetně prince

Katarský princ Sání u letadla - Členové katarské královské rodiny včetně prince Sáního nastupují do letadla. | foto: David Neff

Nové papíry z Kataru rozhodnou, zda Češi vydají na prince proutníka zatykač

  • 6
Do Prahy konečně dorazilo vyjádření, proč Katar zastavil stíhání Hámida bin Abdullaha al-Sáního, odsouzeného v Česku za sex s nezletilými dívkami. Do konce týdne by tak mohlo být jasné, zda katarský princ vyvázne bez trestu, nebo na něj české soudy vydají mezinárodní zatykač.

"Oficiální vyjádření katarské prokuratury se nyní překládá. Rozhodující bude, zda máme s Katarem uzavřenou smlouvu o právní pomoci a uznáváme si vzájemné rozsudky. Pokud ano, musíme rozhodnutí katarské prokuratury respektovat. Pokud ale ne, záleží na českém soudu, zda bude ve stíhání pokračovat," řekl iDNES.cz mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak.

Sání, který je příbuzný s členy katarské vládnoucí rodiny, byl v roce 2005 odsouzen za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami na 2,5 roku vězení.

Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale Sáního vydal do Kataru, kde byl zatčen. Osm dnů strávil ve vazbě a poté byl několik měsíců vyšetřován. V roce 2007 tamní justice jeho stíhání zastavila. - čtěte Katar zastavil stíhání prince Sáního, obviněného ze zneužívání Češek

Jednou z podmínek vydání Sáního do jeho rodné země byl slib, že muž bude potrestán. České soudy proto požádaly Katar o vysvětlení. První dokument dostaly loni v dubnu. Nešlo ale o oficiální stanovisko, jen několik stránek papírů bez všech úředních náležitostí. Soudy si také musely ověřovat, jakou cestou se dokument vlastně do Česka dostal.

"Tento nový dokument sice také nemá kulaté razítko, ale podle všeho jde o oficiální vyjádření," řekl Kulawiak.

Pokud Katar v dokumentu oznamuje, že Sání je nevinný a zároveň s tímto státem nemáme uzavřenou dohodu o právní pomoci, měl by podle právníků soud trvat na svém rozsudku, stíhat ho jako uprchlého a také na něj vydat mezinárodní zatykač.

Celý případ měl v roce 2005 i politickou rovinu. Soudkyně, která Sáního odsoudila, a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že Němcovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud dal však nakonec ministrovi za pravdu. - čtěte zde Pospíšil chce prověřit politické tlaky v kauze katarského prince


Video