Zdravotníci mají pro zrušení nové nemocenské i velmi pragmatický argument. Několikačetné rozesílání doporučených dopisů jim sebere tisíce korun.

Zdravotníci mají pro zrušení nové nemocenské i velmi pragmatický argument. Několikačetné rozesílání doporučených dopisů jim sebere tisíce korun.

Nové neschopenky zavalí specialisty a zvětší fronty v čekárnách

  • 416
Nová nemocenská, která platí od 1. ledna, není bičem jen na simulanty. Potrápí i skutečně nemocné pacienty, kteří kvůli novým tiskopisům prosedí v čekárnách u lékařů více času než dosud. Až do teď veškerou agendu s nemocenskou vyřizovali praktičtí lékaři. Od Nového roku je to jinak.

„Nejšpičkovější odborníci naší nemocnice musí od Nového roku povinně vyplňovat spoustu formulářů o pracovní neschopnosti. To dříve nedělali a ani na to nemají vyhrazený žádný čas. Doplatí na to pacienti, kteří budou na svého specialistu čekat o desítky minut déle,“ kroutí nad novým nařízením hlavou Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Rozhodnutí o pracovní neschopnosti má podle nového zákona v rukou ošetřující lékař. Pokud jde o chřipku, je to stále praktik. Ale pokud se pacient léčí se srdcem, vypíše mu neschopenku jeho kardiolog. Když utrpí úraz, formulář vyplňuje chirurg.

Jsou vytištěny téměř čtyři miliony formulářů

S novým formulářem není podle lékařů lehké pořízení. Místo čtyř listů, které plnili loni, vypisují šest. „Do standardní ani dlouhé obálky se nevejdou, ani po přeložení. Když zkusíte tento samopropisovací dokument propsat, nedokážete to. Vypisujeme tedy jednotlivé listy nebo zakládáme kopírák jako v minulém století,“ popisuje Jan Jelínek z Koalice soukromých lékařů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které nová pravidla vymyslelo, uznává, že se nepovedla. Špatný projekt už však nelze zastavit. „Vím o tomto problému a řešíme ho. Vytvořili jsme pracovní skupinu, kde jsou zastoupeni i lékaři. Zvažujeme i možnost, že by se nemocenská zasílala elektronicky,“ říká ministr Petr Nečas (ODS).

Podle něj se regule změní ještě letos, ale až poté, co budou spotřebovány už vytištěné blankety. I v tom je kámen úrazu. Letos totiž právě kvůli novému zákonu o nemocenské nechali úředníci vytisknout vysoký počet formulářů. „Na letošní rok bylo vydáno a rozesláno 3 790 500 kusů tiskopisů,“ upřesňuje Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení.

Vzhledem k tomu, že čeští lékaři vypíší ročně na tři miliony neschopenek, dočkají se změny nejdříve někdy na jaře příštího roku.

Nemocnice to stojí miliony

„Nikdo ze specializovaných lékařů to nevítá. Myslím, že v této podobě to nemůže zůstat. Na takovou obsáhlou agendu není v odborných ordinacích čas ani prostor,“ míní třebíčský chirurg Jaromír Šilhavý.

Když loni dělala Evropská unie průzkum spokojenosti pacientů, v jedné věci zdravotníci propadli. Nejvíc vadí pacientům právě to, že jsou čekárny přeplněné. „U mého kardiologa prosedím i hodinu, a to jsem objednaný,“ hrozí se dalších desítek minut navíc pacient Jaroslav Kozel.

Někteří specialisté připouštějí, že nová pravidla obcházejí. Raději se domluví s některým z praktických lékařů, aby za ně nemocenskou vedl on. „Musel bych ordinovat čtyřiadvacet hodin denně, nebo opustit půlku pacientů,“ říká onkolog, který v této souvislosti nechce být jmenován.

Zdravotníci mají pro zrušení nové nemocenské i mnohem pragmatičtější argument. Několikačetné rozesílání doporučených dopisů jim sebere tisíce korun. Například v motolské nemocnici se ročně vystřídá na osm set tisíc pacientů ambulantně, dalších osmdesát tisíc lidí je hospitalizováno.

„Máme zakázáno pod vysokou sankcí posílat formuláře jinak než doporučeně, ale nejsou zohledněny náklady. Ročně přijdeme o miliony,“ počítá ředitel Miloslav Ludvík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video