Nové Město stále čeká na starostu

N o v é M ě s t o n a M o r a v ě - Pracovat jako starosta v Novém Městě na Moravě není poslední dobou vůbec jisté zaměstnání. Od komunálních voleb v roce 1998 sedí ve starostovské kanceláři již třetí muž. Ten poslední, Josef Sokolíček (ODS), teď dočasně řídí chod radnice v pozici druhého místostarosty. Nový starosta by měl být zvolen na jednání zastupitelstva ve středu čtvrtého dubna.

Zatím jediným jistým a asi největším favoritem je právě Sokolíček, který byl po rezignaci starosty Petra Pejchala a místostarostky Zdeňky Markové pověřen prozatímním vedením městského úřadu. "Samozřejmě, jsem rozhodnutý ucházet se o místo starosty," řekl Sokolíček. Boj o křeslo ještě nevzdal Petr Pejchal, který zatím svou kandidaturu zvažuje.

Situace v Novém Městě se naposledy vyhrotila na březnovém zasedání zastupitelstva. "Mezi zastupiteli všech politických stran a hnutí, kromě strany lidové, vznikl společný názor, že rada města nepracuje tak, jak by pracovat měla. Proto byl podán návrh na odvolání dvou členů rady," řekl Josef Sokolíček, kandidát na funkci starosty. Bezprostředně po odvolání Zdeňka Chudoby (KDU-ČSL) a rezignaci Jiřího Maštery(SNK) odstoupila ze své funkce místostarostka Marková. K její rezignaci se připojil i starosta Petr Pejchal. Překvapení zastupitelé jednání přerušili, později zvolili do nově vytvořené funkce druhého místostarosty  Josefa Sokolíčka, kterého pověřili vedením města do doby, než zvolí nového starostu.

Rozhovor s bývalým novoměstským starostou Petrem Pejchalem (KDU-ČSL)

Rozhovor s oficiálním kandidátem na starostu Josefem Sokolíčkem (ODS)

Důvody ke změnám v novoměstské radě byly podle minulého starosty Pejchala malicherné a zástupné. "Radní při jednáních luští křížovky," zaznělo například při rozpravě o špatném přístupu k práci jednotlivých radních. "Jasný důkaz špatného fungování vedení města je fakt, že letos se neuskutečnilo jediné řádné jednání zastupitelstva. Všechna svolaná setkání byla mimořádná, tedy nepřipravená včas," sdělil svůj názor Josef Sokolíček. Sám však přiznává, že mezi usneseními řádného a mimořádného zastupitelstva není rozdíl. "Nemyslím si, že bychom udělali nějaké hrubé chyby, naopak město jsme dali do pořádku, rozjeli spoustu akcí. Bohužel našimi výsledky se chtějí před volbami pyšnit jiní," hájí svou práci Pejchal.

Nečekané změny na nejvyšších postech přilákaly nebývalý zájem občanů o dění na radnici. Pokračování přerušeného zastupitelstva přihlížely desítky lidí. Na jednání vystoupil zástupce starostů místních částí Nového Města František Mužátko. Vyjádřil nesouhlas s postupem odvolání obou členů rady a přesvědčení, že změny na radnici jsou výsledkem politického hašteření a nepřispívají k důvěryhodnosti vedení města.

Dvě poměrně klidná volební období vystřídala po roce 1998 častá personální zemětřesení. Poslední volby před třemi lety vyhrála ve Městě Občanská demokratická strana. Podle koaličního vzoru ČSSD - ODS byl starostou zvolen sociální demokrat Jaroslav Bureš. Jediným místostarostou zastupitelé zvolili nezávislého kandidáta Jaromíra Čejku. Po několika měsících fungování radnice se řadami radních, zastupitelů i vedoucích úředníků přehnala vichřice. Odvolán nebyl pouze starosta Bureš.

Po uklidnění situace byl novým místostarostou zvolen Petr Pejchal (KDU-ČSL). Otřesený úřad pomalu začal pracovat. V listopadu 1999 však přišly další změny. Starosta Bureš odstoupil a na jeho místo usedl dosavadní místostarosta Pejchal, kterého nahradila Zdeňka Marková.

Chcete vyjádřit svůj názor na dění ve Městě? Nelíbí se vám, jak se politici v Novém Městě chovají? Napište nám elektronickou poštou na adresu redji@mfdnes.cz, nebo faxujte na číslo 066/7575222, popřípadě volejte na číslo 0667575212.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video