Nové léky mají zatočit s rakovinou

  • 8
Boj proti rakovině vstupuje do další fáze. Výrobci léčiv i výzkumníci předvídají, že nová várka biotechnologických a chemoterapeutických léků dostane pod kontrolu některé smrtící formy rakoviny. Během příštích dvaceti let by nemocní mohli dostat šanci na prodloužení života až o desítky let.

Od roku 1997 byly schváleny a prozkoušeny tucty léků proti rakovině, které brání proteinům a enzymům v produkování nádorových buněk.

Dosud se lékařům daří prodloužit život nemocného člověka jen o několik měsíců. Odborníci však přicházejí s radostnou zprávou, že budoucnost přinese výrazný obrat v boji proti rakovině.

"Jsem přesvědčen, že do roku 2015 se nám nejen podaří eliminovat některé druhy zhoubných nádorů, ale také úspěšněji léčit i jiné choroby, například srdeční onemocnění nebo cukrovku," tvrdí Andrew von Eschenbach z Národního institutu proti rakovině.

V minulém desetiletí učinila medicína velký pokrok objevem léčiv proti dětské leukémii a k redukci důsledků rakoviny prsu. Odborníci věří, že klíčem k úspěšnějšímu léčení nádorových onemocnění je hlubší pochopení rakoviny na molekulární úrovni.

"Pacient, kterému dnes dáváme jeden nebo dva roky života, bude mít vbrzku naději až na deset let života," odhaduje Bill Slichenmyer, který se zabývá vývojem léků. Přiznává ale, že u jiných druhů rakoviny, například plic nebo slinivky břišní, se převratné objevy v nejbližší době očekávat nedají.

Léčiva nové generace - jako Herceptin od firmy Genentech na léčení rakoviny prsu - si pro svou schopnost zmenšit nádor bez vážnějších vedlejších účinků získala zaslouženou pozornost veřejnosti i vědecké obce. Dosud však nejsou schopna výrazně prodloužit pacientův život ani nad nádorem zaručit dostatečnou kontrolu.

Na začátku tohoto roku vzbudily pozornost dva nové pokusné léky. Erbitux je při doplnění chemoterapií schopen redukovat velikost nádoru o 23 procent. Umí-li také prodloužit život, se zatím neví.

Do Avastinu, který brání "výživě nádoru", se vkládají veliké naděje. Zatím je schopen prodloužit život člověka postiženého rakovinou slinivky o pět měsíců.

Ředitel newyorského Univerzitního institutu pro rakovinu Steven Burakoof ale říká, že Avastin život prodlouží jen krátce, a problém proto neřeší. Vědci ale mohou na jeho základě vyvinout dokonalejší léky. "Začínáme vidět světlo na konci dlouhého tunelu, ačkoli cesta bude trvat ještě asi 20 let," uvedl Burakoff.

Nové počítačové a obrazové techniky schopné analyzovat proteiny a jejich úlohu v nádoru opravdu slibují úspěch. Na konci roku 2002 se dokončovalo testování asi stovky nových léků proti rakovině.

Ačkoli se v následujících letech předpokládá pokles úmrtnosti na rakovinu, je také možné, že počet nemocných rakovinou se kvůli obecnému stárnutí populace zvýší.

Americká společnost proti rakovině (ACS) počítá s tím, že do roku 2015 se sníží úmrtnost na rakovinu o polovinu a její výskyt o čtvrtinu. Podle jejího zástupce Dr. Lena Lichtenfelda ale musí Američané také změnit svůj životní styl - zdravěji jíst, více cvičit a přestat kouřit.

Cílem některých vědců je úplné vymýcení rakoviny, jiní odborníci by byli spokojeni, kdyby se jim podařilo růst nádoru omezit natolik, aby pacient byl schopen normálního života bez silných bolestí a příznaků nemoci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video