Podnikatel Tomio Okamura při rozhovoru pro OnaDnes.cz

Podnikatel Tomio Okamura při rozhovoru pro OnaDnes.cz | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Nové jméno pro Hrad: na internetu boduje Okamura i expremiér Fischer

  • 567
Přímá volba prezidenta a případný výběr kandidátů budou jedním z hlavních politických témat roku 2012. Lidové hlasování už prošlo Sněmovnou a má velkou šanci. Případní kandidáti však zatím vyčkávají na definitivní schválení zákona.

Přímé volby prezidenta se někteří politici obávají, protože podle nich může cestu na Hrad otevřít lidem ze showbyznysu typu Karla Gotta. Gott do politiky nechce. Roli populárního nepolitika by však v příští volbě mohl sehrát nejznámější Čechojaponec Tomio Okamura.

Podnikatel Okamura, odborník na cestovní ruch a populární propagátor japonské kultury, bodoval v nedávné anketě čtenářů serveru iDNES.cz. Do virtuálních prezidentských voleb se zapojily desetitisíce čtenářů a Okamura skončil druhý za Janem Fischerem. (o absolutním vítězi můžete rozhodnout tady)

Můj úspěch je děsivý signál politikům, míní Okamura

"V mé osobě si lidé promítli novou tvář, po které touží. Bez ohledu na to, jestli budu nebo nebudu kandidovat, je to děsivý signál pro etablované strany,“ vysvětluje si svůj úspěch Okamura.

Čtenáři iDNES.cz „volí“ prezidenta

Hlasujte ve finálním druhém kole pro Jana Fischera, nebo Tomia Okamuru

Ačkoli nemá politické zkušenosti, na přímou otázku, jestli do boje o Hrad půjde, reagoval jako skutečný politik. "V tuhle chvíli je předčasné cokoli tvrdit - a to bez ohledu na to, zda bude přímá či nepřímá volba. Zda má smysl kandidovat, si nejdříve ověřím v senátních či jiných volbách,“ řekl MF DNES.

Ve své knize Umění vládnout už naznačil, že o prezidentování sní: "Také bych chtěl být kosmonautem, šéfem Microsoftu nebo prezidentem republiky, ale mé schopnosti sráží takové sny.“ U Okamury je ještě kromě nejasného postoje problém, že má poměrně svérázné názory na extremismus. Třeba nechápe, čím byla zakázaná neonacistická Dělnická strana tak závadná. "O Dělnické straně píšeme, že je extremistická, ale čím doopravdy?“ ptá se Okamura v knize.

Podnikatel nicméně sebekriticky uznává, že mnozí jiní by se role prezidenta zhostili lépe než on. Jako dobrého kandidáta vyzdvihl čestného předsedu sociální demokracie Valtra Komárka. Ten ale o kandidatuře neuvažuje. "Jsem už přece jen starý člověk. Vždycky jsem říkal, že jsem byl zvyklý doma pomáhat s úklidem a ten Hrad má asi 150 pokojů a tam bych tedy luxovat nechtěl,“ odmítl Komárek kandidaturu s úsměvem.

Favorité zatím vyčkávají

Favorit mnoha prezidentských průzkumů expremiér Jan Fischer zatím vyčkává, která strana se k němu přihlásí. Boduje u lidí a jako bývalý člen KSČ by asi jako jediný byl přijatelný pro KSČM, pokud tato strana ztroskotá s vlastním kandidátem. "Pan Fischer se momentálně plánováním kampaně nijak intenzivně nezabývá,“ řekl Roman Prorok, který mu pomáhá ve styku s médii.

Fischer už dříve sdělil, že se nehodlá stranám sám nijak nabízet, ale vyčká, kdo ho osloví s nabídkou podpory. Podobně opatrný je i další uchazeč o Hrad Jan Švejnar a Miloš Zeman. "Měli bychom vyčkat na rozhodnutí Senátu a mít jasno o způsobu volby,“ odepsal Švejnar.

To Karel Schwarzenberg pro změnu nedávno v rozhovoru pro Rheinische Post prohlásil, že se mu Hrad vzdaluje, protože "republika jde doleva" a hlasy pro jeho zvolení se nenajdou.

Do prezidentské volby může ještě promluvit někdo neočekávaný - třeba iniciativa ANO 2011. Miliardář Andrej Babiš, který s ANO 2011 nedávno rázně vstoupil do politiky, zatím nechce podpořit žádného ze známých kandidátů, ale ani stavět vlastního.

"ANO bude v roce 2012 budovat svoje struktury a program. Hlavní cíl jsou parlamentní volby,“ napsal Babiš MF DNES. "Volba je až v roce 2013. Že bychom někoho podpořili, nemohu vyloučit, ale je to předčasné," doplnil Babiš.

Podle politologa Pavla Šaradína dopadne opravdové hlasování jinak než internetová anketa, která vynesla nahoru Okamuru. "Internet využívají aktivnější lidé v produktivním věku. K volbám ovšem chodí častěji důchodci. Asi vyhraje důstojný kandidát, který má něco za sebou a neobjíždí republiku se zábavnou show (což dělá Okamura)," míní politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video