Bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (vlevo) a Ondrej Páleník...

Bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (vlevo) a Ondrej Páleník (uprostřed) a důstojník vojenské zpravodajské služby Jan Pohůnek. | foto: koláž iDNES.cz

Soud vrátil případ Kovandy, Páleníka a Pohůnka k novému jednání

  • 10
Městský soud v Praze vrátil obvodnímu soudu případ exšéfů Vojenského zpravodajství Milana Kovandy, Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka, obviněných v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové. Soud bude muset celou věc projednat znovu. Podle žalobců čtveřice zneužila vojenské zpravodajství.

„Městský soud v Praze rozhodl v neveřejném zasedání tak, že zrušil rozhodnutí soudu prvního stupně a věc vrátil zpátky k novému projednání,“ řekla iDNES.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

Městský soud se celou věcí zabýval poté, co se k němu odvolali olomoučtí žalobci. Jejich odvolání se týkalo tří bývalých zpravodajců, nikoliv Nečasové.

„Rozhodnutí městského soudu neumím komentovat. Žádnou informaci v tomto směru nemám, tím méně odůvodnění takového rozhodnutí,“ sdělil advokát Jiří Matzner, který zastupuje Milana Kovandu.

Obvodní soud pro Prahu 1 v červnu usnesením zastavil u Pohůnka trestní stíhání a případ Kovandy a Páleníka předal k posouzení Ministerstvu obrany. Nečasová dostala trestním příkazem roční podmínku, proti které podala odpor, její případ proto projedná soud v hlavním líčení (více čtěte zde).

Hlavní líčení čeká také bývalé zpravodajce. „Pokud nám Městský soud v Praze věc vrátí s pokynem, že máme znovu jednat a rozhodnout, většinou se pak děje to, že soudce nařídí hlavní líčení, které je veřejné,“ uvedla mluvčí obvodního soudu Lenka Cihlářová.

Šlo o přečin, odůvodňovala rozhodnutí soudkyně

Soudkyně obvodního soudu Helena Králová v rozsudku z června napsala, že „k porušení zákona došlo“, protože zpravodajské službě sledování nezadala ani vláda, ani prezident; písemný souhlas nevydal ani ministr obrany. Zároveň ale konstatovala, že „jednání obviněných nemůže být posuzováno jako přečiny, které jsou obviněným kladeny za vinu, neboť nebylo prokázáno, že by obvinění naplnili skutkové podstaty, a to zejména po stránce subjektivní.“

„Paní soudkyně nijak neuvedla, jak došla k tomuto – pro nás velmi rozporuplnému závěru. Porušení povinnosti bez naplnění subjektivní stránky dost dobře není možné,“ řekl náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár (více o odůvodnění rozsudku čtěte zde).

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová, dnes Nečasová, nechala podle obžaloby sledovat tehdejší manželku předsedy vlády Radku Nečasovou. Nezákonné sledování naplánovala v listopadu 2012. Představitelům Vojenského zpravodajství opatřila fotografii Radky Nečasové i adresu. Na sledování se domluvila právě s Páleníkem, Kovandou a Pohůnkem.


Video