Jana a Petr Nečasovi přicházejí na jednání Obvodního soudu pro Prahu 1, který...

Jana a Petr Nečasovi přicházejí na jednání Obvodního soudu pro Prahu 1, který projednává kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. (12. ledna 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

O sledování manželky Radky žádal sám Nečas, řekl u soudu Páleník

  • 177
Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník podle listu Právo u soudu řekl, že o nasazení zpravodajců kvůli své tehdejší manželce Radce v roce 2012 žádal sám premiér Petr Nečas. Podle obžaloby přitom sledování sokyně v lásce zařídila Jana Nagyová, dnes Nečasová, tehdejší ředitelka premiérova kabinetu.

List Právo informuje o Páleníkových údajných slovech u soudu s odvoláním na dva nezávislé zdroje. Páleník podle těchto zdrojů v pondělí u hlavního líčení vypověděl, že mu Petr Nečas osobně sdělil obavy stran možného nebezpečí hrozícího jeho tehdejší manželce Radce.

Poté podle Páleníkovy výpovědi Nečas telefonicky vyžádal, aby zpravodajci zahájili akci. Obžalovaní zpravodajci se hájí, že prováděli takzvané „kontrasledování“ se záměrem Radku Nečasovou chránit. Premiér měl podle jednoho ze zdrojů Práva obavy o manželku „snad prý kvůli gripenům“.

Nagyová versus Nečasová

    • V roce 2012 byl Petr Nečas premiérem, jeho ženou byla Radka Nečasová. Kabinet premiéra vedla Jana Nagyová.
    • V roce 2013 se Nečasovi rozvedli a Nečas se oženil s Janou Nagyovou (dnes Nečasovou). Z obžaloby je patrné, že Nagyová s Nečasem už v roce 2012 udržovala poměr.
    • Právě v té době Nagyová dle obžaloby nechala z pozice premiérovy spolupracovnice Radku Nečasovou sledovat a využila k tomu Vojenského zpravodajství.
    • Ve druhém případě opět nechala podle žalobců sledovat dva zaměstnance Úřadu vlády, neboť se obávala, že by se mohl provalit její vztah s premiérem.

Nečasova vláda měla během svého funkčního období rozhodnout o tom, jak Česko bude dál řešit budoucnost svého stíhacího letectva, tedy zda se nadzvukových letounů zcela vzdá, bude pokračovat v pronájmu letounů nebo vypíše výběrové řízení, do nějž se bude moci přihlásit více zájemců.

Samotný premiér Nečas byl vůči gripenům rezervovaný a svého času nebyl spokojen s cenou dalšího pronájmu, kterou Švédové nabízeli (více o tom čtěte zde).

Povahu údajného nebezpečí hrozícího manželce se u soudu chystá osvětlit i Petr Nečas. Proti výkladu, že vojenští zpravodajci prováděli takzvanou ochranu před sledováním, nicméně existuje řada výhrad (podrobněji jsme o nich psali zde).

Nečasovi kauza kolem zpravodajců a Jany Nagyové (později Nečasové, když si ji expremiér vzal za manželku) zničila politickou kariéru. V červnu 2013 policie zadržela Nagyovou v jejím bytě, zasahovala též na Úřadu vlády. Soud řeší, zda Nagyová zneužila vojenské zpravodajce ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky v době, kdy Nagyová s Nečasem udržovala poměr.

Soudkyně nejprve ve zkráceném řízení trestním příkazem rozhodla, že Nečasová dostane roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Zpravodajce nepotrestala. Proti tomu ale žalobci podali stížnost, a proto muselo být nařízeno hlavní líčení (více o stížnosti žalobců zde).


Video