Nové důkazy: život na Marsu

W a s h i n g t o n, P r a h a - Na Marsu byl skutečně před mnoha miliardami let život - v mikroskopické podobě. K tomuto poznatku nyní dospěl mezinárodní tým vědců, který opět zkoumal meteorit objevený v roce 1984 v Antarktidě. Spekulace o tom, že v meteoritu známém pod označením ALH8400 jsou stopy života, se objevily už před pěti lety. Od té doby byly však několikrát zpochybněny a opět potvrzeny. Současná zpráva, kterou vydala NASA, mnohé pochybnosti vyvrací a přináší i nové indicie, že sousední planeta nebyla vždy mrtvá. Stáří mikroorganismů se odhaduje na 4,5 miliardy let.

Meteorit "ALH84001" se postaral o rozruch ve vědeckém světě už několikrát. Byl objeven před sedmnácti lety v Antarktidě a jeho stáří se odhaduje na 15 milionů let.

Na Zemi se dostal poté, co na Mars dopadlo nějaké jiné vesmírné těleso a nárazem se z planety uvolnilo do kosmu velké množství úlomků skal, které byly posléze zachyceny přitažlivostí Země.

V roce 1996 vědci pracující pro NASA oznámili, že v meteoritu nalezli stopy po životě. Byl to první případ objevu pozůstatků živých, byť mikroskopicky malých organismů, které nepocházejí ze Země. Jiní vědci ovšem toto tvrzení zpochybnili a rozvinula se tak velká a vášnivá diskuse.

"Tentokrát jsme si jisti," prohlásil včera vedoucí vědeckého projektu Imre Friedmann z Floridské státní univerzity v Tallahassee.

"Řetězce magnetitu, které jsme objevili, jsou organického původu," stojí v prohlášení, které NASA vydala.

Ucelená zpráva o výzkumu byla zveřejněna včera v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vědci při výzkumu prohlíželi podrobně především jemné řetězce magnetických minerálů. "Je velmi nepravděpodobné, že by nevznikly biologickým způsobem," uvádí zpráva.

Řetězce připomínají součásti pozemských mikroorganismů.

Na naší planetě lze rovněž uvnitř některých druhů bakterií objevit jemné řetězce z krystalů magnetitu. "Tyto magnetické struktury pomáhají bakteriím s orientací.

Ve vztahu k magnetickému poli Země je používají jako kompas," vysvětlil pro agenturu dpa profesor Nikolai Petersen z Institutu pro všeobecnou a užitou geofyziku na univerzitě Ludvíka Maxmiliána v Mnichově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video