Poslanci ve Sněmovně. Ilustrační snímek

Poslanci ve Sněmovně. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Další kandidaturu si hodně rozmyslím, říkají zhrzení nováčci ze Sněmovny

  • 371
Kroužkovací revoluce ve volbách v roce 2010 vynesla do poslaneckých lavic rekordních 114 nováčků. Často respektované lidi - akademiky, právníky či lékaře. Někteří z nich však zažili doslova kulturní šok, veřejnost je najednou začala odsuzovat a často jsou rozčarovaní z toho, jak to ve vysoké politice funguje.

MF DNES oslovila desítky z poslaneckých nováčků a ptala se jich, jak se jim práce ve Sněmovně zamlouvá, a většinou následovala odpověď typu: Jsem rozčarován(a) a hodně si rozmyslím, jestli budu na poslanecký post znovu kandidovat.

Anketa mezi nováčky ve SněmovněČtěte v pondělí 20. května.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Asi deset z nich, hlavně z TOP 09, rovnou řeklo, že se vrátí v roce 2014 k původní práci. Končí i známý poslanec Stanislav Polčák. "Hrozně moc mi vadí, že na plénu argumentují lidé o věcech, kterým ale vůbec nerozumí," zdůvodňuje to Polčák (TOP 09).

"Kdybych měla tímto způsobem léčit lidi, budou mi umírat." Poněkud drsným způsobem vysvětluje Patricie Kotalíková (TOP 09) důvod, proč už nechce v příštích parlamentních volbách kandidovat.

Přišla z lékařského prostředí a rok před volbami v ní převládá hlavně pocit zmaru. "Byla jsem překvapena, jak to všechno dlouho trvá, ta neefektivita je ubíjející," dodává bývalá primářka dětského oddělení v chomutovské nemocnici.

Nováčci z ČSSD se těší do vlády

Přijít z advokacie či nemocnice do Poslanecké sněmovny je doslova kulturní i společenský šok. Nejen pro samotné poslance, ale také pro okolí, ve kterém se pohybují. "Jednoho dne vás lidé zvolí, protože si myslí, že jste slušný člověk, a druhý den nato už jste darebák," popisuje třeba lingvista a bývalý předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniel Korte (TOP 09).

Jen nováčci z ČSSD jsou natěšení, až půjde jejich strana do vlády. "Rád bych se zúčastnil role koaličního poslance, aby naše návrhy víc vstupovaly v život," přiznává mladý poslanec z ČSSD Adam Rykala.

Znamená to, že v Poslanecké sněmovně budou opět sedět lidé, kteří v životě nedělali nic jiného než politiku a které logicky už dvacet let baví? Ne, snad se strany generačně přece obmění. Vyzval k tomu i Karel Schwarzenberg v sobotním rozhovoru pro MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video