Stany budou muset po sto letech změnit velikost, nebo skončí. Jeden z mnoha výmyslů hygieniků kritizují rodiče i organizátoři táborů.

Stany budou muset po sto letech změnit velikost, nebo skončí. Jeden z mnoha výmyslů hygieniků kritizují rodiče i organizátoři táborů. | foto: Barbora Říhová, iDNES.cz

Nová vyhláška ohrožuje dětské tábory. Chce větší stany nebo teplou koupel

  • 872
Jestli jede vaše dítě letos na tábor pod stan, dost možná je to naposledy. Nově připravená vyhláška ministerstva zdravotnictví žádá, aby od příští sezony každé dítě na táboře mělo pro sebe 2,5 metru čtverečního prostoru. Jenže tradiční stan s podsadou pro dvě děti je velký dva krát dva metry. Už bezmála sto let.

Teď však hygienici požadují, aby každé dítě mělo pro sebe víc místa. V tradičních stanech tak půl metru na každé dítě chybí. Všechny stanové tábory by proto musely okamžitě skončit. Takové stany podle požadavků hygieniků se navíc ani nevyrábějí.

Sestra s bratrem nesmí spát v jednom stanu

A není to jediný nesmysl, který novela vyžaduje. Taky chce zdvojnásobit počet záchodků v táborech tak, aby holčičky a chlapečci měli oddělené toalety. Což není zase až tak velký problém přistavět další latríny ke stanovému táboru, ale paradoxně by to přineslo konec táborů, kde děti spí v rekreačních budovách.

STANY S PODSADOU

Klasický podsadový stan je vynálezem českých skautů z roku 1913. Jejich první oddíly používaly k táboření nejčastěji dvě armádní celty spojené do jehlanu. Při stavbě jednoho tábora na vlhkém terénu dostali skauti nápad: aby děti neležely na zemi, zvedli celý jehlan dřevěným "podstavcem" tak, aby bylo možno spát na postelích a ve stanu si ještě stoupnout. Vznikla podsada. Během následujících let se tyto stany rychle rozšířily a dodnes jde o nejpoužívanější typ stanů v dětských táborech.

A takových je dobrá polovina. Stavby jsou to totiž většinou staré a nelze je upravit tak, aby se počet záchodů zdvojnásobil.

Nebo například spolu v jedné místnosti nesmějí spát děti opačného pohlaví. "Jenže naše dcera jezdí na tábory jen se svým starším bratrem, jinak bychom ji tam nedostali, a samozřejmě spí s ním v jednom stanu. Když nebudou moct být spolu, na tábor neodjedou ani jeden, jsou na sebe zvyklí," kroutí hlavou matka desetiletého Nikoly a osmileté Kateřiny Darina Juránková.

Pořadatelé táborů proto za novou vyhláškou vidí jen zbytečnou "buzeraci". "Moc nerozumíme tomu, proč mají začít platit tato nová pravidla. Kdyby to bylo podloženo nějakými logickými argumenty, tak bych to pochopil, ale takto?" říká Aleš Sedláček z České rady dětí a mládeže, která novelu vyhlášky připomínkuje.

Požádali o schůzku s hlavním hygienikem, aby mu vysvětlili, proč některé věci považují za nesmyslné. "Věřím, že uspějeme a že v této podobě vyhláška neprojde," říká Sedláček.

"Pro většinu táborů by to bylo likvidační, kdyby to takto začalo platit," řekl k tomu Josef Hordina z Rain Studia, které se zabývá rekreací dětí.

Paradoxní je, že novela vyhlášky 106 o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti vznikla podle důvodové zprávy ministerstva zdravotnictví proto, aby "zjednodušila" starou vyhlášku.

"Snaha o zjednodušení je po deseti letech fungování trochu zvláštní," říká šéf katedry hygieny a epidemiologie na Institutu pro postgraduální vzdělávání lékařů Vladimír Polanecký. Podle něj vyhláška jen zkomplikuje život zřizovatelům táborů.

Hlavní hygienik nezvedá telefon

"Co je to třeba čistá textilie přes lůžko? To platí i pro lehátko ve stanu? I přes karimatku pod spacákem? Stejně tak týdenní vykoupání v teplé vodě je u stanových táborů těžko realizovatelné a některé věci ohledně dezinfekce nádobí a jídelních ploch, které vyhláška chce, jsou vyloženě nebezpečné," kroutí hlavou hygienik.

"Někteří tvůrci vyhlášek by možná udělali lépe, kdyby přestali komplikovat život organizátorům táborů vymýšlením nesmyslů a soustředili se na ty čtyři věci, které byly odjakživa na táborech důležité: aby tam byl kvalifikovaný zdravotník a kuchař, čerstvá pitná voda a správné nakládání s odpady," doporučuje Polanecký.

Ministerstvo zdravotnictví ústy svého mluvčího říká, že vyjadřovat se k vyhlášce je kompetentní jen hlavní hygienik Michael Vít. Ten však na otázky neodpovídá a telefon nezvedá.

Vyhlášce právě teď skončilo připomínkové řízení, a pokud ministerstvo zdravotnictví, respektive úřad hlavního hygienika připomínky pořadatelů táborů neuzná, tak od příštího roku bude muset většina táborů skončit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video