První místopředseda ODS David Vodrážka | foto: Michal Sváček, MAFRA

Nová tvář ODS téměř není vidět, Vodrážka dělá stranického úředníka

  • 134
Novému prvnímu místopředsedovi ODS končí pomyslných sto dnů hájení. David Vodrážka sliboval, že nebude jen kosmetickou změnou, veřejně se ale zatím skoro neprojevil. Pečuje o chod strany a komunikaci s regiony a tvrdí, že práce má nad hlavu. Je jako yetti, glosuje jeho dávný předchůdce Miroslav Macek.

Starosta Prahy 13 se stal na prosincovém kongresu jediným nováčkem ve vedení, boj o předsednické a místopředsednická křesla mezi křídly Mirka Topolánka a Pavla Béma přitom sliboval větší rošádu.

Vodrážka přesvědčoval, že strana i voliči změnu pocítí, a vrhl se do organizace partajního života a posílení vztahu Prahy s regiony. Sám je přesvědčen, že úspěšně. Image ODS se mění a strana vystupuje jednotně a nepere špinavé prádlo na veřejnosti, tvrdí.

"Ukázalo se, že preference ODS jdou nahoru. Je to úspěch, i když netvrdím, že je to úspěch můj, ale celého týmu," řekl iDNES.cz Vodrážka.

Zprostředkovatelské schopnosti Vodrážky otestuje pondělní schůzka s odbojnými pražskými poslanci ODS, kteří poslední dobou nehlasují vždy loajálně s koalicí. - čtěte Vodrážka se sejde s pražskými poslanci

Macek: Vodrážka je jako yetti

Mediálně ale Vodrážka uplynulé tři měsíce příliš vidět nebyl. Na jedné z prvních tiskových konferencí ODS po kongresu chyběl kvůli nemoci, na těch dalších pouze postával v pozadí za předsedou Topolánkem. Mluvil až na té předposlední, kdy dostal za úkol předčítat text o tom, jak protikrizové ekonomické recepty z dílny ČSSD nefungují.

Občas se mihne na televizních záběrech, z jeho myšlenek se toho ale veřejnost mnoho nedozvěděla. Podle jednoho z průzkumů, kde byl vůbec poprvé hodnocen, mu důvěřuje sedm procent lidí.

"Za celých sto dnů - a to jsem člověk, který poměrně mediálně žije na internetu a čte noviny - jsem jméno pana Vodrážky, případně jeho kratičké vyjádření, slyšel dvakrát. Takže on je pro mne jako yetti. Údajně existuje, ale já o něm nevím," řekl iDNES.cz bývalý místopředseda ODS a glosátor politického dění Miroslav Macek.

Veřejnost mohla zaznamenat Vodrážkův návrh najít straně nové sídlo v centru Prahy místo zastrčené budovy na malostranském Jánském Vršku, nebo omluvu architektu Kaplickému in memoriam za výrok o "chrchelu" v souvislosti s návrhem budovy Národní knihovny.

Za další výrok, kterým rozzuřil sociální demokraty, se ale politik omlouvat nehodlá. ČSSD přirovnal Vodrážka k NSDAP: "Sociální demokracie pod vedením pana doktora Ratha se velmi přibližuje národně sociální straně pod vedením Hitlera a také doktora Goebbelse.“

Je to spíše úředničina, připouští Vodrážka

První místopředseda připouští, že jeho práce je z části úřednická. Snaží se například vnést řád do fungování hlavní kanceláře: "Ta byla hodně zkostnatělá, protože každý místopředseda si přes ni prezentoval své názory bez jednotného vedení."

Miroslav Macek: Drby o Vodrážkovi

Jiný pohled na prvního místopředsedu poskytuje bývalý občanský demokrat Miroslav Macek. Na svých webových stránkách mu věnoval několik řádků. Tvrdí, že Vodrážka není až tak neznámý a jemu hned po volbě začaly chodit SMS a e-maily, které přinášejí informace i drby.

A ihned vyjmenovává, co se dozvěděl: "Je to syn vysokého policejního důstojníka, vystudoval Vysokou školu finanční a správní (kde je kancléřkou Pavla Topolánková), před politickou kariérou prodával vysavače, úředníci v jeho úřadu mu za zády říkají "Gumový Ken" a jeho místostarostka Gabriela Kloudová je též ředitelkou kanceláře premiéra Topolánka. Také je třetinou stodůlecké KGV, což je lidová zkratka z příjmení šéfa Hospodářské komory Kužela, předsedy oblastní ODS Gregara a právě starosty Vodrážky, kteří úspěšně opečovávají veřejné zakázky," píše Macek.

Vodrážkovi neodpouští ani vedlejší příjmy: "A přestože to zákon o střetu zájmů vylučuje, sedí Vodrážka v představenstvech dvou firem vlastněných městem. V dalších dvou společnostech je v dozorčí radě. Za to získává každý rok tučné odměny. Zájmy města by přitom měl hájit bezplatně - za plat starosty. Vodrážka však využil díry v zákoně a ve společnostech zasedá nikoliv coby starosta, ale coby zastupitel hlavního města Prahy," napsal bývalý místopředseda ODS.

Vodrážku chválí místopředsedové Petr Nečas či Petr Gandalovič. "Práci prvního místopředsedy hodnotím dobře. Spolupracuje se mi s ním velmi kvalitně," řekl iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí Nečas.

Upozorňuje, že Vodrážka je jediným člověkem ve vedení ODS, který nesedí ve vládě. "Tím, že není ani v parlamentu, ani ve vládě, má větší prostor pro komunikaci s regiony a ta komunikace se díky tomu zlepšuje," tvrdí Nečas.

Gandalovič připomněl, že Vodrážka měl podíl na řešení situace v Ústeckém kraji, kde některá místní sdružení před kongresem nabírala tzv. černé duše. Ty Gandalovičovi pomohly zajistit znovuzvolení místopředsedou. Strana pak provedla audit a tři své buňky v kraji zrušila. Sdružení, které přitom nejvíce pochybilo, ale zůstalo nepotrestáno.

Topolánek: Není hysterický a není intrikán

"Nevím, proč se ptáte mne, já nejsem jeho nadřízený a on není můj protégé (chráněnec, pozn. red.)," nechtěl zprvu vynášet soudy předseda ODS Mirek Topolánek. Vzápětí ale dodal, že Vodrážka svou práci zvládá výborně. Právě předseda si svou pravou ruku vybral sám, když Ivanu Langerovi rozmluvil protikandidaturu na post po Pavlu Bémovi.

"Vodrážka reprezentuje v nejvyšším vedení ODS pražský region, komunální politiku a zdravý, praktický a realistický politický směr ODS. Je zodpovědný za chod hlavní kanceláře, poctivě objíždí regiony a do diskuze vnesl velkou politikou nezatížený pohled. Je talentovaný a určitě se neztratil," tvrdí o spolupracovníkovi premiér.

"Není intrikán, není hysterický, nechce všechno hned," dodal taky Topolánek. Poslední slova jsou zřejmě narážkou právě na Béma, kterého z intrik naopak podezříval.

I pražský primátor ale mluví o Vodrážkovi kladně, nebo aspoň diplomaticky. "S Davidem Vodrážkou jsme přátelé, nemá to jednoduché a přeji mu jen to dobré. Od hodnocení jste tady vy," tvrdí Pavel Bém.

Neznámý objíždí republiku

Vodrážka vyrazil na pravidelné cesty po krajích. "Dal jsem si za cíl, že budu navštěvovat jednotlivé regiony a regionální rady a diskutovat problémy v ODS," řekl Vodrážka.

Řadoví občanští demokraté si jeho návštěvy pochvalují. Po dlouhé době přijíždí někdo z vedení, kdo má prostor jim naslouchat. "Debaty jsou někdy poměrně ostré, ale je to dobře, že se nebojí a neberou to tak, že přijel nějaký bafuňář z Prahy kázat jim svá moudra," soudí první místopředseda.

Politik, který byl ještě donedávna velkou neznámou a mimo Prahu o něm ve straně téměř nikdo nevěděl, si tak zároveň upevňuje i pozici v ODS. To je pro něj z hlediska další kariéry klíčové.

Do karet mu hraje i fakt, že přišel do vedení strany v době, kdy jsou ostatní členové vedení z titulu svých ministerských funkcích zavaleni prací pro EU, které Česko od ledna do července předsedá.

"Hodně práce tak zbude pro mne. Jsem docela rád, že jsem v té věci dostal důvěru a mám plnou odpovědnost spojenou s pravomocemi, abych v regionech, které navštěvuji, prezentoval to, co si ODS myslí," pochvaluje si.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video