Nová slovenská vláda tvrdě čistí státní správu

B r a t i s l a v a (Od zpravodaje MF DNES) - Nová slovenská vládní moc si nebere servítky a důrazně "čistí" státní správu i další oblasti. Na ráně jsou členové Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS), kteří dříve díky své legitimaci získávali pozice, peníze a vliv. Dnes je všechno jinak. Legitimace HZDS je cejch.
Státní správa, kterou Mečiar "předělal" na stranickou strukturu, se pod kroky nové moci hroutí. Zemětřesení je srovnatelné se změnami, k nimž došlo po listopadu 1989.
"Pokud se chápe slovo 'čistka' jako očištění státní správy, která byla budována na stranickém principu, tak to beru," říká vládní poslanec Vladimír Palko.
Místopředseda HZDS Augustin Marián Húska naopak hřímá: "Nemůžete nás vytlačovat na okraj společnosti, protože my jsme většina a národ to ví."
Experti soudí, že čistka, kterou realizuje Dzurindův kabinet, se dala čekat. "Změna, ke které zde došlo, vyžaduje personální kroky. Například novou zahraničněpolitickou doktrínu nemohou prezentovat lidé spojení s minulou vládou. Jinak používám termín zničení 'spojiva' mezi HZDS a státní správou," říká politolog Luboš Kubín.
Personální kroky vlády zatím smetly všech 79 přednostů okresních úřadů, osm šéfů krajských úřadů a deset velvyslanců. Byly vyměněny orgány Fondu národního majetku a mediální rady. Odvolán byl ředitel Slovenské televize, Damoklův meč visí nad ředitelem rozhlasu. Země má nového šéfa tajné služby a policejního prezidenta.
Totální čistku předvedl ministr kultury Milan Kňažko, když vyměnil všechny šéfy odborů a sekcí, odvolal všechny ředitele divadel a šéfy kulturních center. "Se slovem 'čistka' souhlasím, protože nejen já, ale celá veřejnost ví, co v kultuře předvedl můj předchůdce, ministr Ivan Hudec. Stručně řečeno - málem ji zničil," říká Kňažko a dodává, že na posty budou konkursy. "Rozhodnou umělci. Oni budou v komisích," říká Kňažko.
K podobnému řezu se připravuje i ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský. "Soudnictví se dostalo pod vliv státní moci a korupce. Odvolám všechny předsedy soudů. Sami soudci pak zvolí jejich nástupce," říká Čarnogurský.
Bývalí vládní politici, především lidé z HZDS bijí na poplach a stěžují si na politiku odplaty ze strany nového kabinetu. Na půdě parlamentu HZDS nepřijalo ani jeden ze čtyř nabízených postů šéfů výborů ani post místopředsedy s tím, že má nárok na předsedu parlamentu. Hnutí nicméně v dobách své vlády uplatňovalo přesně opačný princip. Opozice neměla žádného šéfa výboru, její lídři byli "natlačeni" do výboru pro životní prostředí a o postu místopředsedy parlamentu se jí mohlo jen zdát.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video