Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Útraty resortů na externí služby vzrostly až o 90 procent, zjistil NKÚ

  • 90
Náklady některých ministerstev na externí právní, konzultační a poradenské služby vzrostly za dva roky až o 90 procent. Vyplývá to z nové prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle úřadu přitom resorty zaměstnávají pracovníky, kteří se danou problematikou zabývají.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na nákupy ministerstev průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj a životního prostředí  v letech 2011 a 2012. Kontroloři porovnávali například výdaje za odbornou literaturu a tisk, nákup kancelářského nábytku a vybavení, školení zaměstnanců, překladatelské služby nebo za konzultační, poradenské a právní služby. Celkem prověřili výdaje za 182,9 milionu korun.

U ministerstva průmyslu a obchodu to bylo mezi lety 2010 a 2012 o 67 procent, u ministerstva pro místní rozvoj nárůst činil 44 procent a u ministerstva životního prostředí pak celkem 91 procent. Rekordní meziroční růst nákladů na právní, poradenské a konzultační služby zaznamenali kontroloři u ministerstva průmyslu a obchodu - v roce 2011 za ně ministerstvo zaplatilo 42 milionů korun, což je více než dvojnásobek oproti roku 2010.

Kontroloři objevili rozdíly mezi jednotkovými cenami například u kancelářských potřeb a nábytku. Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu pořídilo jednu kancelářskou židli v roce 2012 v průměru za 1 950 korun, u ministerstva pro místní rozvoj to bylo za 6 232 korun.

240 tisíc za třístránkové kontrolní stanovisko

Kontroloři kritizují ministerstva, že si najímají za statisíce až miliony korun soukromé firmy na úkoly, které by mohla zvládnout sama. "Ministerstvo průmyslu a obchodu například zaplatilo externí advokátní kanceláři za zpracování věcného návrhu zákona 239 tisíc korun, přestože danou problematiku měl na ministerstvu v působnosti odbor ekologie, který v té době disponoval 24 zaměstnanci," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu si také u externí společnosti objednalo za 2,1 milionu korun zajištění výběrového řízení na pozice šesti ředitelů zkušebních ústavů, v té době však pracovalo na personálním odboru ministerstva 18 zaměstnanců.

Ministerstvo pro místní rozvoj si zase nechalo zpracovat třístránkové kontrolní stanovisko za 240 tisíc korun a za 1,1 milionu korun sepsání materiálů k centralizovanému zadávání veřejných zakázek. "A to přesto, že na dvou odborech zabývajících se touto tematikou v té době pracovalo celkem 48 zaměstnanců," doplnila Málková.

Ministerstvo životního prostředí například zadalo za 1,6 milionu korun soukromé společnosti zpracování Plánu odpadového hospodaření ČR. "Přitom právě toto ministerstvo je ústředním garantem odpadového hospodářství v Česku a na jeho odboru odpadů v té době pracovalo minimálně 17 lidí," podotkla Málková.

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Matyáše Vitíka ovšem pracovníci odboru odpadů řeší řadu úkolů a externí firma zpracovávala jen dílčí podklady plánu. "Vzhledem k rozsahu Plánu odpadového hospodaření a omezeným personálním kapacitám odboru odpadů byla vyhodnocena potřeba vyžádat si zpracování některých podkladů externími odbornými subjekty na danou problematiku," sdělil ČTK Vitík.

"NKÚ v souvislosti s vysokými náklady na právní služby upozorňuje na nález Ústavního soudu, v němž se mimo jiné praví, že je-li stát k hájení svých právních zájmů vybaven příslušnými organizačnímu složkami, finančně i personálně zajištěnými ze státního rozpočtu, není důvod, aby výkon svých práv a povinností v této oblasti přenášel na soukromý subjekt," doplnila mluvčí NKÚ.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video