Nová pražská laboratoř se otevírá veřejnosti, nabízí test na drogy či těhotenství

  • 4
Čtrnáct multifunkčních analyzátorů a zhruba stejně početný tým odborníků tvoří nově vybavenou laboratoř v pražské Fakultní nemocnici v Krči. Úkol nemají přitom snadný, každý den jim projde rukama na tisíc vzorků, jež testují na odlišné nemoci. Od září navíc otevřeli své brány veřejnosti, test si zde tak můžete udělat na drogy či těhotenství.

"Obáváte se, že vaše dítě bere drogy," stojí na letáku, kterým od září láká Oddělení biochemické laboratoře Thomayerovy nemocnice v Praze na své nově otevřené centrum pro veřejnost.

To už funguje od roku 2003, ale až nyní se ho podařilo otevřít lidem. Jeho historie se táhne až do padesátých let, kdy se na myšlence vybudovat multifunkční laboratoř začalo pracovat. Dnes patří mezi jednu z nejmodernějších u nás a na více než čtrnácti analyzátorech je dvacetipětičlenný tým schopný v běžném provozu testovat odlišné látky s využitím 180 metod.

V jeho čele stojí primářka Zora Hamrlová a dvě lékařky, Klára Bořecká a Jana Granátová. Ty mají za sebou skupinu asi dvaceti chemických laborantů.

"Mnoho onemocnění nebolí nebo nemá specifické projevy, často přitom teprve výsledek laboratorního vyšetření nemoc odhalí. Včasné zahájení léčby pak může zabránit selhání orgánů nebo vývoji nevratných poškození," vysvětluje význam laboratorních vyšetření pro současnou medicínu vedoucí lékařka Bořecká.

NABÍDKA VYŠETŘENÍ

1) Test na užití drog - Laboratoř nabízí anonymní vyšetření drog z přinesené moči, ve které jsou zakázané látky uchovány delší dobu než v krvi. Testuje se celá škála drog od marihuany po opiáty a amfetaminy. Každý den od 8 do 18 hodin. Cena je 200 Kč.

2) Profesionální těhotenský test provádí laboratoř na základě vyšetření hormonů uvolněných placentou. To zajišťuje, že žena se o svém těhotenství dozví včas. Tyto testy laboratoř provádí každý všední den od 8:00 do 14:30. Cena je 150 Kč a výsledek je znám do 30 minut.

3) Vyšetření krve ve stolici pomáhá odhalit zrádné nádorové onemocnění tlustého střeva, které patří mezi 3. nejrozšířenější onemocnění tohoto typu. Laboratoř testuje stolici ve speciálním imunochemickém analyzátoru. Výsledek se pacient dozví do 10 dnů a cena testu je 100 Kč.

Více informací na webu FTNsP.

Podle ní vznikl nápad otevřít laboratoř širší veřejnosti náhodou. "Byl to takový okamžitý nápad, nijak jsme u veřejnosti nesondovali. Slavíme s tím ale velký úspěch. Do laboratoře přišla od jejího otevření už desítka lidí, převážná část se o ní dozvěděla z reklamy," popisuje počátky projektu lékařka.

Největší výhodu vidí v tom, že pacient nemusí primárně navštívit specialistu, který by mu vyšetření musel předepsat.

V současné době nabízí oddělení biochemie tři druhy vyšetření za přímou platbu. Největší zájem je podle místních lékařů o vyšetření stolice, jež může prozradit rakovinu tlustého střeva.

"Je to věc, která lidi hodně zajímá, protože nádory tlustého střeva jsou u nás hodně časté. U nás se jedná o třetí nejčastější nádorové onemocnění, Česká republika má dokonce prvenství u nově diagnostikovaných tumorů na světě. I přes rozšířené kampaně je více než polovina nádorů objevena v pozdním stadiu, kdy se zmenšuje šance na jeho vyléčení," popisuje druhá lékařka Jana Granátová.

Zbylé dva testy nabízí laboratoř pro zájemce, kteří chtějí prověřit přítomnost zakázaných látek v těle či prokázat neplodnost pacienta.

"Těhotenství vyšetřujeme na HCG hormonech, které jsou produkovány placentou. Oproti běžným testům jsme schopni provést vyšetření už po několika dnech od vynechání menstruace, výsledek pak může mít žena do půl hodiny. Tyto testy jsou navíc oproti běžným testům zakoupeným v lékárně mnohem přesnější," uvádí podrobnosti vyšetření Granátová.

Rozhodující je rychlost a včasná diagnóza


V praxi si pacient vyzvedne speciální kazetu, do které odebere vzorek moči nebo stolice. V případě testu na těhotenství mu v odběrovém centru lékař vezme krev. Pacient se poté společně s vyplněným formulářem zastaví v příjmovém centru, kde vše odevzdá. Pracovníci následně prozkoumají, zda vzorky nejsou kontaminované, a označí vzorek čárkovým kódem. Výsledky na závěr zašlou elektronicky lékaři nebo je sdělí podle přání pacientovi. Testy mohou být i anonymní.

"Snažíme se vždy výsledky zaslat okamžitě lékaři, který na jejich základě může stanovit prvotní diagnózu. V případě, že vyšetření zadá přímo pacient a výsledky by byly pozitivní třeba na rakovinu, nikdy o tom pacienta neinformujeme po telefonu, ale vždy si ho pozveme k nám na kliniku," popisuje podrobnosti vyšetření Bořecká.

Laboratoř nabízí všechny tři testy za cenu do dvou set korun, což je podle Granátové přijatelná cena. Náklady na vyšetření jsou tak rozpočítány na část, kterou pokrývá pojišťovna, a menší část pacient. "Snažili jsme se vyjít vstříc klientům, proto jsou částky relativně přijatelné v porovnání s některými soukromými klinikami, které podobné testy poskytují také. Přístroje jsme nemuseli naštěstí kupovat nové, ale měli jsme je všechny k dispozici," vyčíslila financování projektu Granátová.

"Samotná realizace projektu trvala v řádu jednoho, dvou měsíců. Museli jsme investovat do organizační stránky, připravit formuláře a zabezpečit výběr peněz," dodává Bořecká.

Podle ní by po prvotním úspěchu mohla laboratoř rozšířit spektrum testů pro veřejnost i na základní diagnostické vyšetření. "Pokud vše půjde dobře, rádi bychom veřejnosti poskytovali vyšetření například na cholesterol nebo hladinu cukru v krvi," svěřuje se s jejich společnými záměry doktorka.

Vedle testů pro veřejnost se oddělení zabývá i řadou dalších analýz. Mezi ně patří hlavně různá nádorová vyšetření. Při nich se sledují látky (markery), které nádory vypouští. Důležité jsou například srdeční ukazující na onemocnění nebo přetížení srdce. Jejich včasná diagnostika je přitom zásadní pro záchranu života pacienta.

"Srdce se musí diagnostikovat maximálně do čtyř hodin po infarktu, včasná léčba pomáhá zachránit co nejvíce srdeční tkáně," upozorňuje Granátová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video