Novou pravoslavnou církev zakládá propuštěný teplický kněz Evžen Freimann

Novou pravoslavnou církev zakládá propuštěný teplický kněz Evžen Freimann | foto: Karel Pešek, MAFRA

Odpadlý kněz Freimann zakládá novou církev. S falešnými podpisy

  • 73
Dvě nové pravoslavné církve podaly žádost o registraci, kterou nyní posuzuje Ministerstvo kultury. Jenže brzy se začali ozývat lidé, kteří nemají s pravoslavím nic společného a přesto svůj podpis nalezli na registračních arších.

Student Jakub Frydecký byl hodně překvapený, když mu z Ministerstva kultury před pár dny přišel oficiální dopis s dotazem, jestli je přívržencem pravoslavné církve. Vyznavač punku z dokumentů pochopil, že vznikající „Česká ortodoxní církev“ uvedla na podpisových arších i jeho jméno.

Pravoslavné církve

Registrované
Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku (působí od dob Rakouska-Uherska)

Ruská pravoslavná církev, podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi (od 2007)

Řízení stále běží
Česká ortodoxní církev (2014)

Česká pravoslavná církev (2014)

Odmítnutá žádost

Arménská apoštolská pravoslavná církev (2006)

Na archu bylo kromě studentova jména uvedeno také jeho trvalé bydliště, které podle Frydeckého rozhodně není snadno dostupným údajem. Mladík nefiguruje v obchodním rejstříku ani jiných snadno dostupných databázích. Frydecký už kvůli tomu ministerstvo kontaktoval.

„Určitě jsem nic podobného nepodepisoval. Podepisoval jsem jen před osmi lety petici za svobodu zvířat. Mám dojem, že zneužili mé osobní údaje. Chci se poradit s kamarádem právníkem, co s tím. Řekli mi, že to není ojedinělý případ,“ uvedl student.

Není to ojedinělý případ

Podrobnou adresu uvádí, jen když si objednává zboží z e-shopů. Proto si myslí, že lidé z církve mohli jeho adresu získat od obchodníků. Zaujala ho ještě jedna věc - jeho podpis je na archu hned třetí. „Čekal bych, že takhle na začátek organizátoři napíší spíš sami sebe,“ dodal muž.

Každá vznikající církev, která chce, aby ji stát zaregistroval, musí sehnat nejméně tři sta podpisů svých věřících. Podle internetové stránky Ministerstva kultury „Česká ortodoxní církev“ podala žádost o registraci 19. června a řízení stále běží.  „Momentálně prověřujeme splnění všech zákonných podmínek,“ uvedla mluvčí resortu Helena Markusová.

Ta potvrdila, že církev má v nepořádku více podpisů. „Váš případ není ojedinělý. Přišly nám i odpovědi od dotazovaných občanů, ve kterých vyjadřují své znepokojení ohledně zneužití osobních údajů a zfalšování podpisů,“ dodala Markusová.

Propuštěný kněz opět na scéně

Podobný je i případ druhé „České pravoslavné církve“ s téměř totožným názvem. Redakci iDNES.cz se podařilo zjistit, že „Českou pravoslavnou církev“ zakládá bývalý teplický kněz Evžen Freimann. Ten byl vyhozen z existující pravoslavné církve, která v Česku sdružuje nejvíc ortodoxních věřících  (oficiálně se jmenuje Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku).

Loni s ním církev ukončila pracovní poměr, ale Freimann odmítl opustit teplický kostel a předat ho svému nástupci. Freimann se choval podivně už dříve. Před deseti lety se jménem církve zaručoval za Sergeje Onyskiva obviněného z kuplířství. V místních novinách Teplický kurýr zase pravidelně uráží oponenty z církevního prostředí i novináře.

Freimann nyní tvrdí, že problematické podpisy mu do archů propašovala jiná pravoslavná církev, aby ho poškodila. „Každý člověk má právo si změnit vyznání. To byli jenom dva lidi, ty špatné podpisy. To nám podstrčila ta druhá církev. Já do žádné databáze přístup nemám. My jsme to už na ministerstvu řešili. Tak neobtěžujte věřící,“ vychrlil ze sebe Freimann na dotaz iDNES.cz a zavěsil.

Tajemník Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Jakub Jiří Jukl potvrdil, že o Freimannově pokusu registrovat novou církev ví. Její název se mu kvůli možné záměně nelíbí. „Z toho důvodu také ministerstvo při registraci posuzuje i církve, které by se mohly cítit poškozené tou záměnou. My jsme rovněž účastníky řízení,“ sdělil Jukl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video